Kürtajın Yapılmasından Sonraki Dönemde Dikkat Edilecek Olan Noktalar Nelerdir?

Kürtajdan sonra dikkat edilecek olan noktalar konusunda uzman hekim hastasına gerekli olan tüm detayları en ince ayrıntısına kadar anlatır. Bu detaylar doğrultusunda hareket edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır? – Aşamaları

Vakumlu kürtaj olanlar en modern işlemler ile uygulama yaptırır. Vakumlu kürtaj işlemi için geliştirilen tüm yöntemler rahimin içerisinde yapılacak olan basınç yardımı ile rahimin içerisindeki dokuların tahliye edilmesini sağlar. Kürtaj ile yapılacak olan vakum uygulamasında meydana gelen riskler oldukça azdır ve riskler nadir şekilde meydana gelir. Yapılacak olan işlemlerde rahimin iç kısmında kazınma yapılmaz, vakumlu kürtaj yöntemi işlemlerinde kişiye özel olan aletlerin kullanımı yapılır.

Bu aletler tek kullanımlıktır ve bir daha kullanılmaz. Bundan kaynaklı olarak da kürtajın bitmesinden sonra enfeksiyon kapma riski bulunmaz. Yapılacak olan işlemler lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi ile yapılacak olan işlemler fiyat açısından pahalıdır ve kadınların psikolojik durumu için daha iyi destek sağlar. Vakumlu kürtaj yöntemi için hasta için genel anestezi altında uyutulur ve pozisyon aldırılır. Pozisyonun alınmasından sonra rahimin iç kısmını görüntüleri alınır ve jinekolojik anlamda muayene edilir.  Vakumlu kürtaj yöntemi ile uygulama olanlar da rahimin iç kısmı incelendikten sonra vajinal spekulum aleti rahimin tam olarak iç kısmına yerleştirilir.

Rahimin ağız kısmı ve iç kısmı belli başlı solüsyonlar yardımı ile yıkanır ve meydana gelebilecek olan her türlü enfeksiyon ortadan kaldırılır. Vakumlu kürtaj yöntemi lokal anestezi altında yapılacaksa servik bölgeye iki taraftan ilaç uygulaması yapılır.

Tek dişli ismi verilen alet desteği ile bölge tutulur. Bu alet desteği ile rahim oldukça uzun bir hal alır.  rahimin iç kısmında yapılan genişleme ve ağız kısmının genişletilmesi muhakkak gerekir. Sonrasında kürtaj vakumlu yöntemi uygulanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanama; 10 hafta içinde yapılan vakumlu kürtaj yöntemi uygulamalarında ilk yedi gün boyunca damlama şeklinde kanamalar meydana gelebilir. Meydana gelen kanamalar pıhtılı ve parçalı miktarlarda oluşursa uzman hekime bilgi verilmelidir. Yapılan işlemlerden sonra bazı kadınlarda kanama meydana gelmeyebilir. 4 ila 5 gün sonrasında lekelenmeler oluşur ve bundan sonrasında 3 ila 6 haftalık süreçten sonra regl kanaması oluşur. Ayrıca işlemlerin bitmesinden 45 gün sonra regl kanaması olmazsa mutlaka uzman hekime haber vermek gerekir. Demir aletler yardımı ile yapılacak olan uygulamalarda rahimin iç bezlerinde aşırı düzeyde kanamalara bağlı olarak hiç adet göreme olabilmektedir.

Kürtajın sonrasında cinsel ilişki; işlemlerden sonraki 10 günde cinsel ilişki yaşamak yasaktır. 15 ila 25. günlerde tekrardan gebelik yaşanmaması adına gerekli olan korunma yöntemlerini en ince ayrıntısına kadar uygulanması gerekir. Cinsel ilişkiye ne zaman ve ne düzeyde girileceği ile alakalı olarak uzman hekimle detaylı olarak konuşmak gerekir. Hatta uzman hekime aklınıza takılan her türlü soruyu da sormak ve aydınlatmak gerekmektedir.

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilecek Olan Diğer Noktalar

Kürtajın bitmesinden sonraki süreçte banyo hemen yapılabilir. Yalnız banyonun 15 gün boyunca duş şeklinde yapılması gerekir. Vajinaya su kaçmaması, oturarak ve yatarak banyo yapılmaması gerekir. Kürtajın sonrasında korunma oldukça önemli bir noktadır. İşlemlerin bitmesinden 15 gün sonrasında kadınlarda yumurtlama işlemi tekrardan meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak korunma yöntemi en ince detayına kadar uygulanmalıdır. Kadında Rh uyuşmazlıkları meydana gelirse 72 saat içinde anti D yapılması mutlaka gerekir. Hamilelikten korunmak adına korunma yöntemlerini uzman hekimden hastanın kendi vücuduna en uygun olan yöntemi öğrenmek ve korunma yöntemini uygulamak için detay öğrenmesi gerekir.

Ülkemizde uzman hekimle bu konuları konuşmak konusunda utanma ve sıkılma duyguları meydana gelmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve bu psikolojiden kurtulmak gerekir. Aksi durumda yapılan işlemlerin tekrardan uygulanması kaçınılmaz hale gelir. Sağlık için her daim uzman hekimle konuşmaktan kaçınmamak ve net şekilde konuşmak gerekir. Bu detay sadece kürtaj için değil tüm sağlık sorunları için geçerli olmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle