Tüp Bebek Tedavilerinde Meydana Gelen Dış Gebelikler Neden Oluşur?

Tüp bebek konusunda tedavi gören kişilerde kan testlerinde hamilelik hormonları yeterli düzeyde yükselmezse anne adaylarında dış gebelik açısından gözlemler yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski ve Etkileyen Faktörler

Normal yollar ile hamile kalan kişilerde olduğu gibi tüp bebekte anne adaylarında % 3 oranında dış gebelik meydana gelebilir. Hatta tüp bebek tedavisi ile normal hamilelikler kıyaslandığında tüp bebek tedavilerindeki dış gebelik daha fazladır. Tüp bebek konusunda tedavi gören kişilerde kan testlerinde hamilelik hormonları yeterli düzeyde yükselmezse anne adaylarında dış gebelik açısından gözlemler yapılır. Hormon seviyelerine rağmen ultrason desteği ile hamilelik saptanmazsa rahim dışında gebeliklerin izlenmesi ile tanı koyulur. Tüp bebekte dış gebelik belirtileri ve tanının koyulmasından genelde tedavi şekli cerrahi uygulamadır. Tüp bebekte dış gebelik yaşayanlar kapsamında bazı kişilerde de laparoskopik işlemler uygulanır. Hatta tedavi gören bazı kişilerde bu sorun kendiliğinden geriler ve dışarıdan verilen ilaçların desteği ile ortadan kalkar. Tüp bebek tedavilerinde embriyonun transfer edilmesinden 12 gün sonra hamileliğin meydana gelip gelmediği kontrol edilir. Gebelik testinin yapıldığı zamanlarda ultrason desteği ile hamilelik gözlemlenmez. Bu durum ilk zamanlarda oldukça normaldir, çünkü hamilelik oldukça küçüktür. Bundan kaynaklı olarak gebe kadınlar kan testlerinden 2 hafta sonra ultrason ile gözlem yapılması adına kontrole çağrılır. Ultrason kontrolünde gebeliğin kesesinin takip edilmemesi dış gebelik geçirenler konusunda oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Sonrası Dış Gebelik Riski

Tüp bebek uygulamalarının tümü ele alındığında dış gebelik belirtileri ve durumunun meydana gelme riski % 1’in altına düşer. Çünkü bu uygulamaların hepsinde gebelikler gerçekleşmez. Artışın gözlemlenmesinin en önemli sebebi anne adaylarının bazılarının tüplerinde hasar olmasıdır. Bundan kaynaklı olarak hamilelikler tüpe yerleşmez ve ektopik gebelikler meydana gelir. Dış gebeliklerin bazıları kendi kendine kaybolurken, bazıları için ilaç tedavisi ve cerrahi uygulamalar gerekebilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde yapılacak olan ameliyatlar genelde laparoskopik şekilde kolay ve hızlı bir şekilde uygulanır. Tüp bebek tedavisi sürecinde meydana gelen ektopik hamilelik tedavileri de normal gebeliklerde meydana gelen ektopik hamilelikler ile aynıdır. Belirtileri de normal hamileliklerdeki ile aynı seyreder. Bu tedaviyi gören kişilerin bazılarında ektopik gebelikler daha sık izlenir.  Ektopik gebeliklerin oluşma riskinin fazla olmasının nedenleri arasında;

  • Daha önceki gebeliklerinden dış gebelik geçirmiş olmak yer alır.
  • Daha önceki yıllarda pelvik enfeksiyon geçirmiş olmak yer alır.
  • Tüplerin tıkalı olmasından kaynaklı olarak bebek tedavisi yaptıranlar da bu sorun gözlemlenir.

Önceki yıllarda bu sorunu yaşayan kişilerin daha sabırlı, dikkatli, umutlu ve ne yapacağını bilerek hareket etmesi tedavilerdeki başarı oranlarının yükselmesini sağlar.

Heterotopik Hamileliğin Meydana Gelmesini Neden Olur?

Heterotopik gebelikler, aynı anda normal gebeliğin ve dış gebeliğin birlikte yaşanması durumudur. Bu sorun oldukça nadir şekilde gözlemlenir. Bu sorun 20 ila 30 bin kişiden birisinde gözlemlenen bir sorundur. Yalnız bebekler konusunda yapılan tedavilerin sonrası bu oran % 1’e kadar çıkabilmektedir. Özellikle de birden fazla embriyo transferi uygulaması yaptıran anne adaylarında bu sorunun meydana gelme riski oldukça yüksektir. Ektopik hamilelik, yumurta hücresi ile sperm birleşmesi sonucunda meydana gelecek olan hamileliklerin normal olarak yerleşmesi gereken rahim içinin yerine başka bir bölgeye yerleşmesidir.  Hamilelik sonucu meydana gelecek olan ürün genelde fallop tüpüne yerleşir ve olması gereken dışından bir gelişim gösterir. Yani bu durumda normal dışı olan gebelikler meydana gelir. ektopik hamilelikler geçirenler de sorun erken dönem içinde fark edilirse cerrahi bir işlem yapılmadan tedavisinin yapılması mümkündür.

Dış gebelikler geç dönemde fark edildiğinde genelde ameliyat yapılır. Ameliyat ağrılı ve sancılı bir süreç olarak karşımıza çıksa da kullanılacak olan yöntem bu anlamda etkilidir. Ayrıca tüp bebekte dış gebelik ameliyatı yapacak olan uzman hekimin bu konudaki tecrübesi de çok önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle