Lokal Anesteziyle Kürtaj Nasıl ve Hangi Şartlarda Yapılır?

Kürtaj işlemi bazı durumlarda lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi ile yapım aşamaları nelerdir? Hangi durumlarda lokal anesteziye başvurulur?

Lokal Anestezi İle Kürtaj

Kürtaj işlemi genellikle istenmeyen veya sorunlu gebeliğin tıbbi müdehale ile sonlandırılması işlemidir. Bölgesel uyuşturma veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Hastanın sağlık durumu, gebeliğin kaçıncı ayda olduğu, annenin sağlık durumu, vücut direnci, gebeliğin sağlıklı olup olmadığı gibi etkenler anestezi şeklinin belirlenmesinde rol oynar.

Lokal anestezi operasyonun yapılacağı bölgenin uyuşturulmasıdan ibarettir. Bu nedenle genel anesteziye göre daha çok tercih edilir. Hastanın operasyon sırasında uyanık olması her ne kadar kulağa ürkütücü gelse de operasyon sonrası iyileşme sürecinin hızlı olabilmesi için en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Birçok işlemden önce anestezi şeklinin belirlenmesi eğer annenin sağlık durumunu tehdit edecek bir durum yoksa kişinin insiyatifine bırakılır. Ancak hastanın sağlık durumunu tehdit edecek anormal bir etken varsa doktor genel anestezi tercih edebilir. Cenin anne karnında ölmüşse, gebelik 6 haftayı geçmişse, hasta düşük yapmış ve rahim içinde kalan parçalar temizlenecekse veya kanser tanısı için biopsi nedeniyle parça alınması gerekiyorsa hekim genel anesteziyi de tercih edebilmektedir.

Bölgesel uyuşturma en çok sedasyon uyuşturmayla karıştırılmaktadır. Sedasyon anestezide hastanın belden aşağısı uyuşturulurken lokal anestezide yanlızca belli bir bölge uyuşturulur. Bölgesel uyuşturma ile kürtaj yöntemi hasta da eğer kendini kasmaz ve endişeye kapılmazsa 10 dakika gibi bir sürede sonuçlandırılır. Böylece hasta kısa zamanda günlük hayatına dönebilir eski sağlığına kavuşabilir. Bölgesel uyuşturma ile kürtajda hastanın ağrı eşiği baz alınır. Eğer yüksekse işlem hızlı sonuçlandırılır. Bu işlemin bir cerrahi müdehale olduğu akıldan çıkarılmamalı ve hasta için en uygun karar hekim tarafından verilmelidir. Bölgesel Uyuşturmanın en önemli avantajı hastanın uyuşturucu maddelere maruz kalmadığı için kısa zamanda normal hayatına dönebilmesidir. Hastanın normal yaşamına adapte olabilmesi bunun yanında operasyon sonrası bakım ile de ilişkilidir.

Nasıl Yapılır?

Bu işlem Bölgesel uyuşturma yoluyla yapılacaksa rahmin her iki tarafı da uyuşturulur ve rahim içi kazınarak kürtaj sonlandırılır. Operasyon anormal bir durum olmadıkça kesi veya dikiş gerektirmez.

Lokal Anestezi ile olanlar acı çeker mi?

Bu tamamen hastanın acı eşiğine bağlı bir durumdur. Bünyesi güçlü hastalarda ağrı ve benzeri şikayetler seyretmezken hassas bünyeli hastalarda durum tam tersi olabilir. Bu nedenle hastanın hikayesi iyi incelenmeli gerekli tetkikler yapılmalı ve kullanılacak anestezi şekli ona göre belirlenmelidir.

Anestezi doğru ve yeterli düzeyde uygulandığında hasta için en iyi sonuç elde edilecektir.

Hastanın acı eşiği göz önünde bulundurulduğunda eğer bünyesi ve psikolojik durumu kaldırabilecek düzeyde ise lokal anestezi tercih edilmesi yaşam kalitesi açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Lokal uyuşturma ile vakumlu kürtaj yapılması ise hastanın az acı çekmesini sağlayacaktır.

Lokal anestezi ile kürtaj olanlar genel anesteziye göre durumu daha riskli bulsalar da durum aslında tam tersidir. Burada hekimin tecrübesi, alanında uzmanlık seviyesi de en önemli etkenlerdendir.

Kürtaj Lokal Anestezi İle Hangi Şartlarda Yapılır?

Kürtaj işlemi hastanın isteğine bağlı olabileceği gibi zorunlu durumlar ile de yapılabilir. Örneğin; kalp hastası bir kişi için uygulanacak kürtaj işleminde kişi eğer genel anesteziyi kaldıramayacak durumdaysa lokal anestezi uygulanması kaçınılmazdır. Daha risksiz olan bu yöntem ile kişinin operasyonu kolaylıkla atlatması sağlanabilir. Düşük ve anne karnında ölen cenin vakalarında da genel anestezinin tehlikeli görüldüğü durumlarda bölgesel anesteziye başvurulması hastanın hayatını kurtarabilir. Bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir. Kürtaj işleminin mutlaka alanında uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir.

Kürtaj Videosu İzlemek Tavsiye Edilir Mi?

Hastanın psikolojik olarak zor bir karar verdiği unutulmamalıdır. Bunun yanında bu işlemle ilgili bilgi sahibi olmak her ne kadar önemli olsa da kürtaj videosu izlemek hastanın korkmasına ve travma yaşamasına sebep olabileceğinden tavsiye edilmemektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle