Kürtajın Oluşabilecek Olan Riskleri Nelerdir, Bu Risklere Karşı Ne Yapılmalıdır?

Kürtaj uygulamasının tüm aşamaları uygun olan hijyen koşullarında, sağlıklı ortamlarda konusunda uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu sayede komplikasyon meydana gelmez.

Kürtajın Zararları – İlk ve Birden Fazla Kürtaj Yaptırmanın Zararı ve Etkileri Nedir?

Yapılan her cerrahi işlemde olduğu gibi kürtaj işleminde de meydana gelen belli başlı komplikasyonlar, zararlar ve riskler bulunmaktadır. Kürtajın zararları meydana gelmesin diye işlemin tecrübeli hekim tarafından hastane ortamında yapılması çok uygun olacaktır. Kürtaj işleminin kaç kere yapıldığı da çok önemlidir. İlk kürtaj yaptırmanın zararları çok fazla ortaya çıkmazken 3 kere kürtaj olmanın zararları daha kolay ortaya çıkabilir. Tabii ki birinci, ikinci ve üçüncü kürtajlar arasındaki süre ve rahimin kendini toparlaması da çok önemlidir. Kürtajın zararları neler ve nasıl ortaya çıkar;

  • Kürtajın vücuda zararları arasında kanama bulunur. Kanama kürtajın yapıldığı anda ya da sonrasında meydana gelebilir. Gebelikte son durum 10. haftaya ulaşmamışsa kanamanın miktarı oldukça az düzeyde olur. 10 haftayı geçen gebelikte kürtajın yapılması yasal değildir.
  • Enfeksiyon meydana gelmesi; kürtajın yapılmasından sonra bebeği almak için rahimin iç kısmına özel aletlerin yardımı ile müdahale edilir. Bu aletlerin vücuda zarar vermemesi için tamamen steril olması gerekmektedir. Ayrıca rahim ağzının ve vajinanın antiseptik solüsyon yardımı ile yıkanması gerekir. Bunların yapılmasına rağmen nadir de olsa bebeği aldırmak için yapılan işlemlerdeenfeksiyon problemi oluşabilir. Bu tarz durumlarda hastaya antibiyotik tedavisi uygulaması yapılır.
  • Rahim delinmesi; uygulama sonrası uterus perforasyonu olarak adlandırılmış nadir şekilde meydana gelebilir. Rahim delinme sorunu genelde gebelikte ilerleme olduğu zamanlarda meydana gelir. Sık sık meydana gelen bir sorun değildir. Meydana gelen kişilerin bazıların sık meydana gelmeyen bu sıkıntı kendiliğinden düzelebilir. Düzelmeyen kişilerde tedavi planlaması yapılır.
  • Parça kalması; bu sorun nadir de olsa gebelikte fetüsü aldırmanın sonunda parça kalabilir. Parça kalması genelde kanama ile kendini belli eder. Parça düşmesi ya da parça sorunlarının kan ile birlikte pıhtılaşması meydana gelir. Kürtaj yaptırmanın sonrası parça kalırsa ilk operasyonun dışında ikinci bir operasyon gerekir. İkinci operasyonda anestezi yapmadan parça uzman tarafından temizlenir. Kürtaj sonrası parça kalmasının zararları içinde rahim yapışıklık sorunu bulunur.

Kürtaj İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek aldırmak cerrahi bir uygulamadır. Gebelikte vajinaya bu işlemin mutlaka tecrübeli ve uzman olan kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu şekilde rahime ve vajinaya gelebilecek olan zararların önüne geçilir. Kürtajın yapılmasından önce uzman hekimlerin ultrason desteği ile gebelikte ne durumda olduğuna, büyüklüğüne ve yerleşimin ne düzeyde olduğuna bakması gerekir. Hastaya gebelikte yapılacak olan işlemlerin tamamı detaylı bir şekilde anlatılır. Ayrıca yaptırmanın zararları konusunda da hasta bilgilendirilir. İşlemlerin tamamı mikroptan arınmış, hijyenik bir ortamda lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İşlem hasta ve uzman hekimin isteği ile hamilelikte genel anestezi altında yapılacaksa kesinlikle 5 saat bir açlık gerekir. Bu sayede mide bölgesi boş olur ve genel anesteziden kaynaklı olarak kusma ya da mide bulantısı meydana gelmez. Bu sayede kusmuğun akciğerlere kaçmasının riski de bulunmaz. Hasta kişiye uygulanacak olan kürtaj işlemleri lokal anestezi desteği ile yapılacaksa hasta kişinin aç olmasına gerek yoktur. Lokal anestezi ile tok hastalara bile kürtaj uygulaması yapılabilmektedir. Bu tarz işlemlerde hastanın rahimin ağız kısmında uyuşturucu ilaç kullanımı yapılır. Uyuşması ile uygulama kısa sürede tamamlanır. Lokal anestezi de genel anestezi riskleri meydana gelmez ama lokal anestezili işlemlerde ağrı duyulma ihtimali yüksektir. Kürtajın yapılması ve kürtajın zararları nedir tarzında bilgilere ulaşmak için kürtajın zararları uzman tv olarak online ortamda arama yaparsanız detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj İşlemi Nasıl Uygulanır?

Kürtajın yapılabilmesi için hasta kişiler öncelikli olarak uzman hekim tarafından detaylı şekilde muayene edilir. Hasta jinekoloji masasının üzerine yatırılarak muayene edilecektir. Muayene sonrasında hasta kişiye genel anestezi uygulaması yapılacaksa anestezi uzmanının ya da anestezi teknikerinin yapacağı işlemleri ile alakalı hastaya detay verir. Genel uyuşturma adına hasta kişiye damar yolu açılımı yapılır. Bu uygulama sırasında hasta kişi sadece iğne batması tarzında acı duyar ve oldukça kolay bir şekilde uygulama tamamlanır. Damar yolundan hastaya anestezik bir ilacın verilmesi yapılır. Bu sayede kişi kolay ve hızlı şekilde uyur. Kişinin uyutulası ile spekulum ismi verilen bir alet yardımı ile vajen açılır. Bu sayede rahim ağız detaylı şekilde görülebilir hale getirilir. Vajen bölgesi uzman tarafından antiseptik ürünlerin yardımı ile temizlenerek dezenfekte edilir. Tenecul ismi verilmiş bir aletin yardımı ile rahimin ağız kısmı çekilir. Bu sayede rahim düz konuma getirilir. Bu aşamadan sonra buji ismi verilen çubukların desteği ile rahimin ağız kısmı hamilelik haftasına en uygun şekilde genişletilir. Genişlemiş olan rahime vakum enjektör yardımı ile girilir ve içeride bulunan hamilelik materyali olduğu yerden dışarıya çekilir yani aspire edilir. Bu uygulamanın tamamı birkaç dakika içinde tamamlanır. İşlemlerin bitmesinden sonra hasta kişinin uyanması sağlanır ve kürtajın tüm aşamaları da sonlanır. Uygulamanın her detayı uzman olan ve konusunda tecrübesi olan hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek olan tüm komplikasyonların önüne en doğru şekilde geçilmiş olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle