Kürtaj Sonrası Spiral Ne Zaman Takılabilir? Küretaj sırasında takılabilir mi?

Spiral bir çokülkede etkin bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır. Peki kürtaj işlemi sonrası spiral takılabilir mi? Ne kadar zaman sonra takılması uygundur? Hangi aşamalar izlenmelidir?

Kürtaj sonrası spiral takılır mı?

Kürtaj işlemi ya da bir diğer adıyla küretaj işlemi istenmeyen veya sorunlu gebeliğin rahim içi kazınarak veya vakum yöntemiyle sonlandırılması işlemidir. Herkesçe bilinmelidir ki küretaj asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Her operasyon gibi bazı riskler taşımakta ve vücudu yıpratmaktadır. Küretaj yaptırmak zorunda kalmamak için olabildiğince bilinçli davranmalı doktor kontrolünde doğum kontrol yöntemlerine başvurmalısınız. Spiral de başvurabileceğiniz en sağlıklı doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiral yani bir diğer adıyla ria doktor kontrolünde takılmalıdır. Bu işlem riskli bir işlem değildir. Öncelikle rahim ağzı görünür hale getirilir ve işlem uygulanır. Ancak bir çok hekim spiral takmayı hastanın hamile olmadığından emin olmak için adet döneminde veya doğum, küretaj gibi işlemlerin hemen ardından takmayı tercih eder. 

Spiral taktırma doğum kontrolüne oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Spiral taktırma korkusu yaşayan kadınların korkuları yersizdir. Küretaj sırasında da takılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Küretaj sırasında spiral taktıranlar ilerde bununla ilgili bir komplikasyon ile karşılaşmamaktadırlar. Ancak bazı hekimlerin görüşü küretajdan sonra iki adet döneminin geçmesini bekleyip öyle spiral taktırma yönündedir. 

Kürtajdan sonra spiral ne zaman takılır?

Kürtaj işlemi sırasında zaman zaman spiral takılması sakıncalı olabilir. Çünkü Küretaj sonrasında hasta eğer aşırı kanama şikayetiyle doktoruna başvurur ise doktorun tercihi takılan riayı çıkarmak yönünde olacaktır. Gelişen komplikasyonun küretajdan mı yoksa riadan mı kaynaklandığını anlaması mümkün değildir. Bu sebeple rianın takılmasında en uygun zaman operasyondan sonraki adet dönemi olacaktır.

Rianın en uygun takılma zamanı operasyondan sonraki adet dönemidir. Bu süreçte hem vücut kendini toparlayacaktır hem de oluşabilecek komplikasyon riskleri kaybolacaktır.

Genellikle adetin bitimine yakın takılması uygundur fakat bazı hekimler adetin 2. veya 3. gününü de uygun bulabilmektedirler. Bu hekimin tercihi olacaktır. Adet döneminde takılmasının nedeni hastanın gebelik riskinin bulunmaması ve rahim ağzı açılmış olacağından hastanın acı çekmemesidir. Ancak bazı hekimler gebelik riski olmadığı kanaatine varıp adet dönemi dışında da bu işlemi uygulayabilirler. 

Rianın yan etkileri ve tehlikeli olduğu durumlar

Ria bazı hastalara vücut ile uyum sağlamayabilir ve yan etkiler baş gösterir. Doğru teknikle uygulandığında genelde olumlu sonuçlar veren spirali bazen de vücut kabul etmez. Ortaya çıkabilecek yan etkiler şu şekildedir; 

  • Adet gecikmesi
  • Şiddetli kanama ve ağrı
  • Kasıklarda şiddetli kramplar
  • Ateş ve titreme
  • Kötü kokulu ve bulanık akıntı
  • İlişki sırasında erkeğin riayı hissetmesi (yerinden oynadığı anlamını taşır)

Bazı hastaların bünyesi yabancı cisimlere karşı dayanıklı değildir. Bu sorunlar hastanın bağışıklık sistemindeki problemlerle de bağdaştırılabilir. En çok görülen yan etkiler aşırı kanama ve adet sancısının olağan dışı olmasıdır. Progesteron salgılayan rialar tercih edildiğinde bu şikayetler fazla görülmez. Ancak bu ria çeşidi rahim içi tabakasını incelttiği gözlendiğinden pek tercih edilmemektedir. Bakırlı ria tercih edildiğinde adet kanaması yarı yarıya artış gösterir. Bu nedenle uzun süre kullanan hastalarda düzenli demir ve hemoglobin testleri uygulanmalıdır. Bazı hastalarda da enfeksiyona bağlı kötü kokulu vajinal akıntı olabilir. Bu durumda hekime başvurularak çıkarmadan tedavi uygulanabilir. Bu yan etkiler hemen ortaya çıkabileceği gibi 2 ya da 3 ay içerisinde de kendini gösterebilir. Bu nedenle yan etkileri fark eder etmez doktora başvurmakta fayda vardır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle