Kürtajın Bitmesinden Sonraki Dönemde Adet Gecikmeleri Olur mu?

Kürtaj uygulaması hangi yöntemle yapılırsa yapılsın kesinlikle adet ile alakalı gecikmelere sebebiyet vermez. Bu durum başka bir sorundan meydana gelir.

Kürtaj Sonrası Adet Olmama Nedenleri

Kürtaj belli başlı sebeplerden kaynaklı gebeliğin sonlandırılması işlemleridir. Yapılacak olan kürtaj uygulaması belli başlı teknikler kullanılmaktadır. Tıbbı aletler ile yapılan kürtaj ve vakum ile kürtaj buna örnek olarak verilebilir. Yapılacak olan işlemlerde anestezi uygulaması yapıldığından dolayı hasta ağrı, sızı ve acı hissetmemektedir. Kürtajın bitmesinden sonra ilk regl 40 gün sonra gerçekleşmektedir.

Bazı hastalarda bu duruma göre değişir ve daha uzun sürede gerçekleşmektedir.  40 günlük süre zarfında hasta regl olmammışsa kesinlikle uzman hekim ile görüşmelidir. Bu uzun bekleyiş döneminde kanama olmayan kişiler bu süre zarfından cinsel ilişki yaşamışsa gebelik akla gelen ilk durumdur. Nadir de olsa kürtajdan sonra meydana gelen rahim içi yapışıklıkları da kürtaj sonrası kanama olmaması durumuna sebep olmaktadır. Rahim içinde meydana gelen yapışıklık durumu sık şekilde meydana gelen bir olay değildir. Yapılan uygulamadan sonra 40 gün geçmiş olmasına rağmen adet olmayan kişilerin mutlaka uzmana başvurması gerekir.  Kürtajdan sonra kanama olmaması yani adet olunmaması sorununu ertelemek sorunların büyümesine sebep olur. 40 gün sonra adet olan kişilerde adet döngüsü düzeni yaklaşık olarak 2 ila 3 aylık süre zarfında düzene girer.

Kürtajdan sonra kanama olmaması normal mi, bu durum normal değildir. Çünkü yapılan işlem âdetin gecikmesine, düzensizliğine ve olmamasına sebebiyet vermez. İşlemlerden sonraki süreçte kadınlardaki hormonlar olumsuz ya da olumlu şekilde etkilenmez. Bazı kişilerde düzensizlik ilk birkaç aylık süreçte yaşanabilmektedir. Kadının vücudunun kendini toplamaya başlamasıyla adetin düzeni normal haline döner. Zaten kadının adetinin düzeni kürtajdan öncede normal değilse yani düzensiz halde seyrediyorsa kürtajın tamamlanmasından sonra da düzensizlik yaşanması beklenir.

Bu düzensizliklerin neden kaynaklandığı konusunda araştırma yapılmalı ve gerekli olan tanı koyularak tedavi planlaması oluşturulmalıdır. Kürtaj sonrası kanama olmaması ile alakalı olarak detaylı şekilde uzman hekimin araştırma yapması gerekir. İç kısmında yapışkanlık olup olmadığına, gebeliğin var olup olmadığına bakılır.

Belirlenen sebep dâhilinde uzman hekim ilaç tedavisi uyuyabileceği gibi tekrardan kürtajda yapabilir.

Kürtajın Uygulanması Adet Düzensizliğine Sebep Olur mu?

Kürtajın hangi yöntemi kullanılırsa kullanılsın işlemlerin bitmesinden sonraki süreçte işlemler kesinlikle regl düzensizliklerine sebebiyet vermez. Genelde yapılan uygulamalardan 40 gün sonra adetin başlaması meydana gelir. Yalnız bazı kadınlarda bu değişebilmektedir. Âdetin kanama durumu sonra meydana gelse bile kürtajın adete etkisi olmadığı için önceki düzeni ne ise vücut kendini toparladıkça o düzene dönülür. Özellikle anne adayı olan kişilerin daha önceki adetlerinin döngülerinde sorun varsa işlemlerden sonra da bu sorunun devam etmesi olukça yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkar. Regl düzensizleşmesi sonucunda kişilerin kendi kendilerine yapacakları herhangi bir tedavi şekli bulunmaz.

Bu sorunu yaşayan kişiler için en doğru adım uzman hekime vakit kaybetmeden başvurmak ve sorun ile alakalı detay vermektir. Uzman hekim bu aşamadan jinekolojik muayene yapar ve vajinadan da ultrason ile gözlemleme yapar. Bu muayene sonucunda ve yapılacak olan test ile tetkikler sonucunda gerekli sorunun neden kaynaklandığı meydana çıkar. Ayrıca regl düzensizlikleri hamilelik durumunun devam etmesi ya da Asherman Sendromundan kaynaklanıyorsa belli başlı ilaçlar verilerek kişilerin regl olması sağlanır. Reglin düzensizleşmesi sıkıntısı her kişide farklı sebeplerden kaynaklı meydana gelir ve kürtaj kanama olamaması da kişilerde farklı sebeplerden kaynaklı oluşmaktadır. Kürtajdan sonra komplikasyonların ortaya çıkması da adet olamamaya ya da gecikme yaşamaya sebep olabilir. Sebep her ne olursa olsun regl konusunda yaşanan gecikmelerde mutlaka uzman hekime başvurulması gerekir. Bu aşamada gerekli olan tüm işlemler yapılarak sorun aydınlatılır.

Ayrıca bu sorunu boş vermek ya da uzmana gitme işini aksatmak daha büyük sıkıntılara yol açabilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle