Kürtaj Sonrası ikinci Adet Ne Zaman Olur?- Adet Gecikmesi Neden Olur?

Kürtaj sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak adet döneminde düzensizlik olabilmektedir. Genel olarak, kürtajın hemen arkasından ilk yirmi gün içinde başlayabileceği gibi bu süre kırk ya da elli gün kadar uzayabilmektedir. Kürtaj sonrasında ilk bir buçuk ay içinde adet görmeyen bayanların, buna bağlı nedenleri saptayabilmek için kadın doğum doktorları ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Adet 

Kürtajdan sonra; müdahale yaptıran bayanın adet görme süresi  yirmi ile kırk beş gün arasında olmaktadır.  Kürtajdan hemen sonra, müdahale  geçiren kadın bedensel ve psikolojik olarak etkilendiği için, eski adet düzeni farklılıklar göstermesi oldukça olağan bir durum olmaktadır. Pek çok nedene bağlı olarak kanama süresi değişken olabilmektedir.

Kürtajdan Sonra İkinci Adet

Kürtajdan sonra ikinci adet ne zaman olur tarzındaki sorular çeşitli nedenlerden dolayı gebeliği sonlandıran ya da sonlandırmak zorunda kalan her kadının aklını kurcalamaktadır. Psikolojik ve biyolojik yapılarda yaşanması olağan olan dengesizlikler; kürtaj sonrasında kanama döneminin gecikmesine neden olmaktadır.

Kürtaj sonrasında üçüncü ve beşinci günlerde ya da ilk bir iki hafta içinde görülen kanamalar adet kanaması olmamaktadır.  Bu kanamalar kürtaj sonrasında oluşan ve normal sayılan kanamalardır. İlk adet kanaması operasyon tarihinden itibaren dört ile altı hafta arasında görülmektedir. İlk kanama zamanından sonra ikinci adet kanaması normal seyrinde devam etmektedir.

Kürtajın yapıldığı gün kanama günü hesaplaması yapılırken genel olarak adet kanamasının birinci günü olarak kabul edilir. Hasta genel olarak ne kadar zaman aralıklarında kanama görüyorsa o kadar süre sonra da ikinci kanamanın olması beklenilir. Bu süre nadir durumlarda elli ya da atmış günü bulabilmektedir.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Kürtaj sonrasında adet kanaması gecikmesi oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. Adet kanaması olması gereken günde oluşmaz ve gecikirse bu durumda mutlaka kadın doğum uzmanı ya da bir jinekolog ile irtibat kurulması gerekmektedir. kanama gecikmesine sebep olan durumlar ın en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gebelik sürecinin devam etmesi
  • Yeni bir gebeliğin başlaması
  • Rahim içinde oluşan Asherman Sendromu
  • Gebeliklerin ileri aşamasında kürtaja girilmesi
  • Hormonlarla alakalı bir problem
  • Kürtaj sırasında rahimde bulunan iç bezlerin aşırı derece kazınması ya da deforme olması kadının bir daha adet görmesine engel olur. Bu duruma Amenore denilmektedir.
  • Kürşat öncesi de adetlerinde kanama dönemlerinin düzensiz olması
  • Rahmin içinde oluşan yapışıklık ve buna bağlı adet kanaması oluşmaması ya da az oluşması

Kürtaj sonrası ikinci adet kanaması, gecikirse sorunun ana nedeni saptanarak jinekolog ya da kadın doğum uzmanı tarafından uygulanan ilaç tedavisi ile en kısa sürede giderilmektedir.

Kürtajdan sonra ikinci muayyen gün gecikmesi kırk ile elli gün aralıkları içinde normal sayılabilmektedir.  Adet kanaması ilk yirmi gün içinde olabileceği gibi elli gün sonra da olabilmektedir.  Kürtaj sonrası, hasta iki ay içinde adetini kanaması yaşamamışsa oluşabilecek her hangi bir istenmeyen durum varsayımına karşı vakit kaybetmeden bir kadın doğum doktoruna ya da jinekoloğa başvurmalıdır.

Müdahale geçiren hastaya doktor tarafından yapılacak bir ultrason tetkiki ile muayyen günün gecikmesinin neden kaynaklandığı saptanır. Yapılan müdahale ve tetkikler sonucunda kaynağı belirlenen gecikme için gereken önlem ve tedavi uygulamaya konulur.  

Kürtaj sonrasında muayyen günün gecikme nedenleri arasında yer alan gebeliğin devam etmesi yani bebeğin alınamaması ve rahimde oluşan yapışıklık oldukça seyrek görülen nedenler arasında olmaktadır.

Kürtaj genel olarak hormonları olumsuz olarak etkileyen bir işlem olmadığı için muayyen günün düzensizliğine neden olan bir durum değildir. Kürşat olan bayanlar, kanama zamanları konusunda farklılıklar yaşayabilmektedir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle