Kürtaj İşlemlerinden Sonra Koku, Akıntı Neden Meydana Gelir, Ne Yapılmalıdır?

Kürtajdan sonra hastalarda 1 hafta boyunca akıntı, lekelenme ve kanama gözlemlenir. Bunların 1 hafta sonra geçmiş olması normal düzene geri dönüldüğünü gösterir.

Kürtaj Sonrası Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kürtaj işlemlerinden sonra meydana gelecek olan kahverengi akıntı sorunu normal olduğu gibi anormal şekilde de meydana gelebilir. Bir bebek anne karnında hayatını kaybetmişse bebeğin olduğu bölgeden çıkartılması adına uzman hekim streil bir ortamda bu işlemi gerçekleştirir. Kürtaj desteği ile cerrahi bir uygulama yapılır. Düşük şeklinde meydana gelen sorunlarda ise bebekler annenin rahmini terk eder ve sonra kürtaj ile alakalı işlemler yapılır. Bu durumlarda kanamaların oluşup oluşmadığının gözlemlenmesi gerekir. Kanama aşırı düzeyde, kokulu, sarı ya da farklı bir biçimde meydana geliyorsa muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır. Kürtaj sonrası kahverengi akıntı normal mi, bu akıntıların birkaç gün boyunca sürmesi normalidir. Gelen akıntı kokulu, sarı ya da aşırı düzeyde ise hekim ile görüşülmesi gerekir. Bu durum enfeksiyondan ya da farklı sebeplerden meydana gelebilmektedir. Kadınlarda yapılan kürtaj işlemleri oldukça streil ortamda yapılır. Kürtajda uzman hekim anne rahminin iç kısmını tamamen temizler. Bundan dolayı parça gelmesi ve kanama olması meydana gelmemelidir.  Kahverengi akıntı ise birkaç gün sürer. Uzman hekim müdahalesi olmadan bebek düşüren kadınlarda kahverengi akıntı durumu birkaç gün içinde şiddetli kanamaya bile dönüşebilir. Hatta içeride parça kalmasından kaynaklı kokulu durumlar meydana gelir. Bu durumda mutlaka uzmana başvurmak gerekir.

Kürtaj Sonrası Kanama ve Lekelenmeler

Kürtaj işlemlerinden sonra kanama ve lekelenme durumu kişiye göre belli miktarlarda gözlenir. Kürtajın bitmesinden sonra kanama ve kahverengi ya da sarı akıntı durumları bir hafta kadar sürer. Bazı kişilerde uygulama bittikten sonra kesinlikle akıntı, lekelenme ya da kanamalar gözlemlenmez. Uygulama sonrası meydana gelen akıntı ve kanamanın durdurulmasına gerek yoktur. Bu kendiliğinden vakit geçtikçe azalır ve biter. Kanama oluşan kişilerin bu durum için ilaç ya da tedavi olmasına da gerek bulunmaz. Yalnız bu durumda kanamanın şiddetine ve azalıp azalmadığına dikkat edilmelidir. Kesinlikle azalma yoksa şiddetli şekilde devam ediyorsa uzman hekime başvurmak ve yardım almak gerekir. Ayrıca kanamanın ve akıntı sorunun normal şartlarda 1 hafta içinde geçmesi gerekir. Bu süreçte geçmezse iç kısmında parça kalmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Parça kalması korkulacak bir durum değildir. Uzman hekimler küçük bir uygulama ile içeride kalan parçayı temizler ve kanamanın durmasına olanak sağlar.

Adet gecikmesi ve düzensizliği; bir kişiye kürtaj uygulaması yapıldıktan sonra ilk adet görme zamanı genelde 40 gün sonra görülür. Hasta kişi kürtaj olmadan önceki normal adet düzeninde olduğu gibi kürtajın bitmesi ile de normal adet düzenine dönecektir. Kürtajın bitmesi ya da uygulanması sonucunda kesinlikle adet ile alakalı düzensizlikler meydana gelmez. Eğer düzensizlik yaşıyorsa başka bir sebebi bulunmaktadır. Yani hasta kişi işlemlerden sonra normal düzenine devam eder.

Kötü Kokulu Akıntılar

Kötü koku salan akıntı ve kaşıntılar işlemlerin bitmesinden sonra oldukça nadir şekilde meydana gelir. Zaten işlemler yapılmadan önce vajinanın ağız kısmı antiseptik solüsyon yardımı ile temizlenir. Bu bazı kişilerden vajinanın florasını bozabilir. Akıntı sorununa ise vajinit neden olabilmektedir. Bunun sonucunda kahverengi, yeliş ve sarı renkli akıntı meydana gelir.  Bu tarz akıntılar beraberinde oldukça kötü bir koku yayar. Ayrıca bu akıntılar beraberinde kaşıntıyı da getirmektedir. Kürtajın uygulanmasından sonra uzman hekim muayenesi sırasında meydana çıkan akıntı bulunuyorsa vajinal ovül veya tablet tarzında olan ilaçlar ile hasta kişinin şikâyetleri ortadan kaldırılır. Özellikle tabletlerin düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Ayrıca tablet kullanımı sonucuna da sorun ortadan kalkmadıysa uzman hekime tekrardan vakit kaybetmeden başvurmak gerekir. Bu süreçte yapılacak olan muayene, test ve tetkikler sonucunda gerekli tedavi planlaması yapılır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle