Kürtaj İşlemi Sonrası Denize Girmek Doğru Mudur? İyileşme Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi her ne kadar basit bir operasyon gibi gözüksede cerrahi bir müdahaledir ve bir iyileşme süreci gerektirir.Peki kürtaj sonrası denize girmek uygun mudur? İyileşme sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj işlemi ya da tıbbi adıyla küretaj işlemi sorunlu veya istenmeyen gebeliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılma işlemidir. Unutulmamalıdır ki küretaj asla bir doğum kontrol veya aile planlama yöntemi olamaz. Her operasyon gibi vücudu yıpratır ve tahrip eder. Her ne kadar basit bir işlem olsada iyileşme süreci için bir zaman gereklidir. Tüm cerrahi operasyonlar gibi küretajda bazı eneksiyon riskleri taşır. Bu sebeple işlem sonrası süreçte kişisel hijyene çok önem verilmelidir. 

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin başında elbetteki vajinal temizlik gelmektedir. Bu operasyon sonrası vücut enfeksiyonlara çok açıktır. Bu nedenle kesinlikle vajinal duş yapılmamalıdır ve tanpon gibi ürünler kullanılmamalıdır

Küretaj işleminden sonra hasta ortalama bir saat müşahade altında tutulur. Genel anestezi altında yapılan işlemlerde bu süre daha fazla da olabilir. Bir süre operasyona bağlı halsizlik ve bulantı gözlenebilir. Bu durum alınan anestezi ilaçlarıyla ilgilidir ve endişe gerektirmez. Halsizlik ve bulantının yanında zaman zaman kasık ağrısıda seyredebilir. Hasta operasyondan bir saat kadar sonra normal yaşantısına dönebilir. Ancak bir süre bünyesini metabolizmasını etkileyecek hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumalıdır. Operasyon sonrası vücut enfeksiyonlara açık hale gelir. 

Kürtaj Sonrası Denize Ne Zaman Girilebilir?

Kürtajdan sonra vücut enfeksiyonlara açık olacağından uzmanlar ilk bir buçuk ay denize veya havuza girmeyi önermemektedirler. İyileşme sürecinde en önemlisi kendinizi enfeksiyonlara karşı korumaktır. Denizde bu hasas süreçte pek iyi bir fikir olmayacaktır. Peki işlemden sonra ne zaman denize girilebilir? Operasyondan sonra bir buçuk iki ay içerisinde vücudunuz eski sağlığına ve bağışıklık sisteminiz eski gücüne kavuşacaktır. Bu süreci enfeksiyon kapmadan atlatmak ileride oluşabilecek daha ciddi hastalıkların da önüne geçer.

İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

İyileşme sürecinde kendinize zaman tanımalısınız. Çünkü her operasyonda olduğu gibi vücudunuz bir parça yıpranmış olacaktır ve bu durum zamanla geçecektir. Yine enfeksiyon riskine karşı bu süreçte pamuklu iç çamaşırları tercih etmeli ve en az on gün ilişkiye girmemelisiniz. Bu süreçte vajinal duştan kaçınmalı ve ayakta duş almalısınız. Bu süreçte havuza veya denize girmemeli küvete su doldurarak banyo yapmamalısınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle