Kürtajdan Sonra Ağrı Dışında Hangi Sorunlar Meydana Gelir ve Ne Yapılır?

Kürtaj işleminden sonra bel ağrısı en sık rastlanan sıkıntıdır. Bunun dışında akıntı, kaşıntı, mide bulantısı, kusma, kanama, lekelenme ve adet ile alakalı sıkıntılar oluşur.

Kürtaj Sonrası Bel Ağrısı Normal Mı?

Kürtaj işlemlerinin yapılmasından sonra iyileşme dönemi içinde kadınları en çok rahatsız eden sorun bel ağrısıdır. Bel ağrısı kürtaj lokal anestezi ile yapılsa da, genel anestezi ile yapılsa da meydana gelir. Yani kürtaj işleminden sonra bel ağrısı olur mu, sorunun cevabı evettir. İşlemlerin bitmesinden sonra rahimin iç kısmındaki gebelik ürünün yok olması ile bölge kendi kendine kasılmaya başlar. Bu kasılmalar genelde 10 ila 15 dakika aralığında sürer. Adet sancısı şeklinde gelir ve yine adet sancısı gibi normal bir ağrı ortaya çıkartır. Kürtaj sonrası bel ağrısı için uzman hekimler ağrı kesici ilaçlar verir. Ağrının meydana gelmesi ile ilacın alımı yapılır. İlacın etkisi ile çok fazla zaman geçmeden sorun ortadan kalkar ve hasta kişide herhangi bir sorun kalmaz. Nadir şekilde rahim kasılma işlemlerini yapmaz. Bundan kaynaklı olarak da rahimin iç kısmında kan birikmesi meydana gelir. rahimin ağız kısmında kapanma olduğundan dolayı dışarı akmayan kan şiddetli bir düzeyde tüm kasıklara ve tüm batın bölgesine ağrı yapar. rahimin ağız kısmının açılmasından sonra kan kendini dışarı atar ve ortaya çıkan sorun kendiliğinden hızlı bir şekilde geçer. İşlemlerin bitmesinden sonraki gün bel ağrıları yavaş yavaş azalmaya başlar. Hatta ilaçların da desteği ile rahatsız etmeyecek düzeyde bile oluşabilir. Bazı kişilerde 1 gün boyunca ağrılar meydana gelir ve ertesi gün normal bir ağrı bile oluşmaz. Bel ağrısını ortadan kaldırmak için bazı doktorlar birkaç günlük istirahat önerir. Bu dinlenme süresince bel ağrıları kendini toplar ve tamamen kaybolur. Zaten hasta kısa sürede normal yaşamına geri döner.

Kürtaj Sonrası Diğer Sorunlar

Kanama ve lekelenme;  kürtaj sonrası belli bir miktar lekelenme ya da adet kanaması tarzında kanama meydana gelir. Bu kanamalar her geçen gün azalır ve kendiliğinden geçer hemen hemen 1 hafta boyunca sürer.

Kusma ve mide bulantısı; kürtaj sonrası işlemler bitmesi ile iyileşme dönemi başlar. Bu dönem içinde rastlanan en nadir sorunların içinde bulantı ve kusma yer alır. Bulantı ve kusmanın olmaması için işlem lokal anestezi ile yapılacaksa tok karnına, genel anestezi ile yapılacaksa aç karnına yapılmalıdır.

Adet sorunları; kürtaj işlemlerinden sonra adet genelde 40 gün sonra meydana gelir. Adet döneminin döngüsü işlemlerden önce nasılsa o şekilde devam etmelidir. Yani uygulama kesinlikle düzensizliklere sebep olmaz. Herhangi bir sorun meydana gelirse ya da adet görmeme oluşursa uzman ile görüşülmelidir.

Koku, kaşıntı ve akıntı; kürtaj işlemlerinden sonra meydana gelen şikâyetler arasında nadir şekilde gözlemlenir. Vajina bölgesinin ve ağız kısmının belli başlı solüsyonlar ile yıkanması bazı kişilerde akıntıya sebep olur. Bundan dolayı hastalarda yeşil, sarı ya da kahverengi akıntılar meydana gelir. Akıntılar koku ve kaşıntıyı da ortaya çıkartır. Bu sorun için uzman tablet ya da vajinal ovül şeklinde verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanılmasını ister.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle