Kürtajdan Sonra Kasık Ağrısı Neden Olur ve Ne Kadar Sürer?

Kürtaj sonrası görülen en sık şikayetlerden biri de kasık bölgesindeki batma şeklindeki ağrılardır. Bu ağrılar normal midir? Ne kadar sürer? Nasıl tedavi edilebilir? Hekimlerin konuyla ilgili tavsiyeleri nelerdir?

Kürtaj Sonrası Şikayetler

Kürtajdan sonra ilk 20 gün vücut kendini savunmaya ve yenilemeye alır. Bu süreç operasyonun izlerinin silinme sürecidir. Bu süreçte hasta kendini yormamalı olabildiğince grip veya nezle gibi metabolizmaya zarar verecek hastalıklara karşı önlem almalıdır. Kürtaj işlemi genellikle rahim içi kazınarak gerçekleştirilir. Bu durumda boşalan rahim kasılmaya başlar ve adet kanamasına benzer bir kanama gözlenir.

Bu durum tamamen normaldir ve endişe gerektirmez. Bu şikayetlerin yanı sıra; mide bulantısı, kusma, işlem lokal anesteziyle gerçekleştirildiyse lokal anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilecek komplikasyonlar veya genel anesteziye bağlı komplikasyonlar, kasık bölgesinde ağrı, vajinal akıntı, genital bölgede koku, genital bölgede kaşıntı, adet düzensizliği, yüksek ateş de görülebilecek diğer şikayetlerdendir. Özellikle kasık ağrısı en sık görülen sorunlardandır. Sağ veya sol kasıktaki bu ağrılar rahmin kasılmasından kaynaklanmaktadır. Kürtaj sonrası batma şeklindeki bu ağrıların 20 güne kadar sürmesi normaldir. Kürtajdan yaklaşık 1 ay sonra kasık ağrısı tamamen yok olur. Eğer devam ediyorsa ve şiddetli kanamada birlikte seyrediyorsa derhal hekime başvurulmalıdır.

Bel ve kasık bölgesindeki bu ağrılar geçicidir. Ancak kürtaj sonrası genital bölgenin temizliğine dikkat edilmeli enfeksiyon riski olduğu unutulmamalıdır. Bu bölgenin temizliğinde sabun kullanılmamalı ılık suyla ayakta duş uygulanmalıdır. Su dolu küvete girilmesi iyileşme süreci tamamlanana kadar tavsiye edilmemektedir.

Kürtajdan sonra kasık ağrısı olur mu ?

Kürtaj sonrası rahimdeki kasılmalara bağlı olarak adet kanamasına benzer kanamalar ve adet ağrısına benzer ağrıların görülmesi normal karşılanır. Hasta 20 günlük bir bakım sürecinden sonra normal hayatına dönebilir. Ağrılar yok denecek kadar azalır. Kanama durur. Mide bulantısı, kusma, genital bölgede kaşıntı, ateş gibi belirtiler tamamen geçer. Bu ağrılar hastanın acı eşiğiyle orantılı olarak şiddetli, orta şiddetli, az şiddetli olarak tanımlanır. Bu ağrıların şiddeti hastanın acı eşiğine de bağlı olup bir süre sonra azalarak geçecektir. Kürtaj sonrası ağrılar iyi takip edilmelidir. Eğer 20 günlük süreçte azalma ve iyileşme gözlenmezse hekime başvurulması gerekir.

Hasta bu süreçte bünyesini kuvvetlendirici gıdalar tüketmeli kan kaybı yaşayacağından kan yapıcı besinler yemelidir. Bünyesi güçlendikçe ağrıların da şiddeti azalacaktır.

Kürtaj Sonrası Kasık Ağrısı

Kürtajdan sonra kasık ağrısı için hekiminiz ağrı kesici ve antibiyotikler verecektir. Bu ilaçlar düşük dozda olmalıdır. Aksi takdirde kanamaların şiddeti artabilir. Yan etkileri olabildiğince az ilaçlar tercih edilmelidir. Hastanın iyileşme sürecinde metabolizması zayıf olacağından bağışıklık sistemi de zayıflar. İlaçlar bu durumda olumsuz etki oluşturabilir. 

Kürtaj sonrası bel ve karın ağrısı 20 gün normaldir. Bu süreçte hastanın rahmi adet dönemindeki gibi kasılarak kendini temizler. Bel ve karındaki ağrı sağ veya sol kasıkta batma şeklinde gözlenebilir.

Sağ kasıktaki ağrı ilk günlerde daha şiddetli seyredebilir. Belden sağ kasığa batma şeklinde vuran ağrı 20 gün içerisinde azalarak yok olacaktır. Bu 20 günlük süreçte hastanın genital temizliğine enfeksiyon riskine karşı çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kesinlikle genital duş yapmamalı ve sabun kullanmamalıdır. Ilık su ile bu bölge 20 gün boyunca düzenli bir şekilde temizlenmelidir. ılık suyla yapılacak duşlar bel ve kasıktaki ağrıyı da azaltacaktır. Normal şartlarda bu ağrı için ilaçlar verilir fakat olabildiğince farklı rahatlatma yöntemleriyle hastanın ağrıları geçirilmelidir.

Tamamen normal olan bu ağrılarda hasta telaşa kapılmamalıdır. Bel ve kasık bölgesine vuran bu ağrılar rahimdeki kasılmalardan kaynaklanmaktadır.

Tedavi Yöntemleri ve Hekimlerin Tavsiyeleri

Kürtaj sonrasında meydana gelen kasık ağrıları tamamen normaldir. Hekiminiz bu ağrıları önleyici ağrı kesici ve antibiyotikler verecektir. Ancak bu ilaçlar yüksek dozlarda olmamalıdır. Çünkü hastanın ağrılarla birlikte gelen kanamasını tetikleyebilir. Bu nedenle kürtaj sonrası hekiminizin vermediği ilaçları asla tercih etmemelisiniz. Bilinçsiz ilaç kullanımı kanamayı arttırabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hastaya ağrı olduğu zamanlarda sıcak su torbası ve hafif ağrı kesicilerle destek verilebilir. Hastanın bu dönemde vücut direncini arttırıcı besinler tüketmesi de oldukça önemlidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle