Kürtaj Öncesi Hazırlıkları ve Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur ve kürtaj öncesi bazı hazırlıklar yapılmalıdır. Peki kürtaj öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Kürtaj öncesi ilaç verilir mi? İşte kürtaj öncesi yapılması gerekenler ve hazırlıklar. Kürtaj öncesi dil altı hapı ne işe yarar?

Kürtaj hakkında herşey

Kürtaj ya da tıp dilindeki adıyla küretaj köken olarak orta çağa uzanmakta ve kürekle kazıma anlamına gelmektedir. Kürtaj işlemi günümüzde modern tıbbın maharetiyle basit bir prosedür haline getirilmiştir. Kürtaj öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Her ne kadar günümüz şartlarında basit bir prosedür olarak uygulansa da cerrahi bir girişim olduğu unutulmamalıdır. Her cerrahi girişimde olduğu gibi bunda da bazı riskler mevcuttur. Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için uygulanır. Aynı zamanda sorunlu gebeliklerin sonlandırılmasında da kullanılan bir yöntemdir.

Küretaj yöntemiyle gebeliği sonlandırabilmek için gebeliğin 10 haftayı geçmemiş olması gerekir. Aksi takdirde küretaj işlemi anne için ciddi sorunlara yol açabilir hatta rahim içinde durmayan aşırı kanamaya sebep olarak hayati risk doğurabilir.

Bu sebeple annenin sağlığını göz önünde bulundurarak yasaların belirlemiş olduğu 10 hafta sınırına mutlaka uymak gerekir. Uymayanlar hakkında cinayete kadar yaptırımlar uygulanabilir. 

Kürtajdan önce yapılması gerekenler

Küretaj işlemi yapılmadan mutlaka jinekolog tarafından transvaginal muayene yapılmalıdır. Rahim yapısı, gebeliğin kaç haftalık olduğu, rahim içerisinde nereye yerleştiği ve kaç cm olduğu iyice araştırılmalıdır. Annenin kan grubu mutlaka tespit edilmeli ve acil durumlarda kan transferi yapabilmek için birkaç ünite kan hazır edilmelidir. Kürtaj öncesi hazırlık bununla sınırlı değildir. Küretaj öncesi kan uyuşmazlığı riskine karşın çiflerin her ikisinin de kan grubu bilinmelidir. Kan uyuşmazlığının tespit edildiği durumlarda anti-D ismi verilen uyuşmazlık iğnesi 72 saat içerisinde uygulanmalıdır. 

Küretaj olmadan önce anesteji şekli belirlenir. Eğer hastaya lokal anestezi uygulanacaksa hastanın aç ya da tok olması önemli değildir. Ancak genel anestezi altında yapılacak ise hastanın 6 saat önceden yeme içmeyi bırakması gerekir. Bu anestezi ilacı verildiğinde kusma gibi yan etkiler olmaması içindir. Bu hastaların operasyondan sonra da 1 saat kadar bir şey yiyip içmemeleri gerekir. 

Küretaj öncesi verilecek ilaçlar bazı hastalıkları tetikleyebilir. Bu nedenle devam eden bir hastalığı olan hastalar hekimlerini mutlaka bilgilendirmelidir. Küretaj öncesi bir ilaç alındıysa bu da mutlaka doktora bildirilmelidir. Alınan bazı ilaçlar anestezi ilaçlarıyla etkileşime geçerek istenmeyen sonuçlar doğuracak yan etkiler gösterebilir. 

Küretaj işleminden önce yapılması gereken en önemli şey ortamın sterilizasyonunu sağlamaktır. Steril olmayan ortamlarda gerçekleştirilecek bir operasyon hastanın enfeksiyon riskini arttırarak tehlikeye sebebiyet verir. Bu operasyonu olacak kişiler her ne kadar 1 saat içerisinde taburcu olacak olsalar da yanlarında bir refakatçiyle gelmeleri önemlidir. 

Hastanın morali açısından öncesinde işlemle ilgili videolar izlemesi tavsiye edilmez. Bu videoların çekilmesi ve yayınlanması günümüzde yasaktır. İnternetteki videolar diğer ülkelerde yıllar önce ilerlememiş teknolojilerle yapılan küretajların videosudur. Halbuki günümüzde vakum yöntemi ile sancısız şekilde bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu videolar yanıltıcı olacaktır.

Küretaj öncesi dil altı hapı ne işe yarar?

Küretaj öncesi cytotec adı verilen ilaç zamanı geçmiş fakat sorunlu seyrettiği için alınması gereken gebeliklerde kullanılan dil altı bir ilaçtır. Etkisini 4 ile 72 saat aralığında gösterir. Kürtaj ile alınması sağlıklı olamayan gebeliklerde vajinal tifil uygulandıktan sonra iki saat aralıklarla yarım doz şeklinde uygulanır. Bu ilaç ile hastaya suni sancı verilir ve gebeliğin sonlanması sağlanır. Bu madde aynı zamanda vajinanın genişlemesini sağlar. Bu da işlemi kolaylaştırır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle