Kürtaj Sonrası Rahim Genişler Mi? Kürtajın Vajinaya ve Rahime Etkileri

Kürtaj işlemi rahmin içerisine uygulanan cerrahi bir müdehaledir. Bu da beraberinde akla bir çok soru getirmektedir. Kürtaj olmak vajinayı genişletir mi? Vajinanın şeklini etkileyen faktörler nelerdir? Kürtaj sonrası rahim genişler mi?

Kürtaj Sonrası Vajina ve Rahim

Kürtaj ya da bir diğer adıyla küretaj eski çağlardan günümüze uzanan rahim içinin kazınması veya vakumlama yöntemi ile istenmeyen gebeliğin sonlandırılma işlemidir. Küretaj ile aşırı kanaması olan hastalar da tedavi edilebilmektedir. Bu işlem sorunlu gebeliklerin de sonlandırılmasında kullanılabilir. Her ne kadar günümüz teknolojik imkanlarında basit bir prosedür olsa da bazı komplikasyonların gelişme riski vardır. En sık görülen komplikasyon da enfeksiyondur. Ancak bazı hastalar vajinal genişleme endişesiyle bu işleme yanaşmayabilir. Böyle bir ihtimal olmadığı bilinmelidir.

Her operasyon gibi küretajın da bazı riskleri vardır. Kürtaj işlemi işinin ehli olmayan hekimler tarafından yapılırsa rahim içine zarar verilebilir. Bu nedenle bu işlemi yaptıracakların mutlaka işinin uzmanı bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Küretaj sonrası vajinada ya da rahimde genişleme gevşeme olur mu gibi bir çok soru akla gelebilir. 

Kürtajdan sonra rahim genişler mi?

Küretaj sonrası rahimin genişlemesi söz konusu değildir. Burada rahim genişlemesinden kasıt vajinal genişlemedir. Bu işlemde en fazla 10 haftalık gebelik sonlandırılcağından böyle bir risk yoktur. Küretaj olmak vajinayı etkileyen bir işlem değildir. İçeri sokulan materyal incedir ve vajinayı genişletecek bir şey değildir. Kürtaj sonrası vajina genişlemesi mümkün değildir çünkü içeri sokulan cerrahi aletler zarar vermeyecek inceliktedir. Rahimde genişlik olabilmesi için kişinin en az bir doğum geçirmesi gerekir. Yani rahimi genişleten şey kürtaj değil doğumdur. Zaten küretaj işlemi en fazla 10 haftalık gebeliğe uygulanabildiğinden bu gebelik küçüktür ve ne rahimi ne de vajinayı genişletemez. Bu nedenle kürtaj sonrası vajina genişler mi veya kürtaj vajinayı genişletir mi gibi endişeler yersizdir. Kürtaj olmak veya vajinadan muayene olmak da rahimde veya vajinada genişlemeye sebep olmaz. 

Vajinal genişlemeye neler sebep olur?

Vajinal genişlemeye birçok etken sebep olabilir. Ancak küretaj veya genital muayene bunlardan biri değildir. Vajinal genişlemenin en önemli nedeni geçirilen normal doğumdur. Özellikle birden çok doğum yapan kadınlarda vajinal genişlik probleminin görülme riski daha fazladır. Aşırı kilo, hamilelik, menopoz, hormonal nedenler ve yapısal özellikler genişlemeye sebep olan diğer faktörlerdir. Genişlemeye sebep olan faktörler bilindiğinde bunlar tedavi edilebilir. Vajinal genişlemeye sebep olan etkenler bu şekildedir ancak bazı kişilerde vajinal genişliğin kalıtımsal bir özellik olduğu unutulmamalıdır. 

Vajinal daraltma mümkün müdür?

Vajinoplasti adı verilen bir operasyon ile vajinal daraltma mümkündür. Genital estetik kategorisine giren bu operasyon bir çok hastane tarafından yapılmaktadır. Bu operasyonları yaptıranların sayısı her geçen gün artmaktadır. Vajen daraltma operasyonu genelde vajina girişinden itibaren 4-5 cm lik alanın daraltılması işlemidir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan bu işlem mutlaka işinin ehli hekimler tarafından yapılamalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle