Kürtaj Bitmesinden Sonraı Kontrol ve Gerekli Olan Bakım Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi bittikten sonra batikon yardımı ile vajinal anlamda temizlik ve kanama kontrolü yapılır. Bu kontrol işlemlerinden sonra hasta dinlenmesi amacı ile istirahat odasına alınır.

Kürtaj Sonrası Kontrol Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemleri bu işlem için üretilen özel aletler ile yapılan bir uygulamadır. Kürtaj işlemi bittikten sonra batikon yardımı ile vajinal anlamda temizlik ve kanama kontrolü yapılır. Bu kontrol işlemlerinden sonra hasta dinlenmesi için ve takip edilmesi için istirahat odasına alınır. Bu dinlenme esnasında vajinal anlamda kanamanın var olup olmadığı sıklıkla kontrol edilir. Kürtaj esnasında ağrı kesici yapıldığı için sonrası ve kontrol esnasında hasta kesinlikle ağrı hissetmez. Bu uygulamada sancılı ve ağrılı regl olan kişilerde daha kuvvetli ağrı kesiciler yapılır. Çünkü bu şekilde regl olan kişilerde tıpkı regl ağrısı tarzında kasılmalar meydana gelir. Kürtaj uygulamasından sonra birkaç saat boyunca gebelik kesesinin alınmasından kaynaklı olarak rahim kaslarında kasılmalar meydana gelir. Kramp şeklinde meydana gelen ağrılar regl döneminde şiddetli düzeyde sancı yaşayan kişilerde daha çok gözlemlenir. Meydana gelen ağrılar kuvvetli ağrı kesicilere rağmen geçmeyebilir. Bunun için kürtaj sonrası kontrol döneminde uzman hekimin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kürtaj sonrası kontrol zamanında en çok karşılaşılan sorun kadının psikolojik olan durumudur. Bu süreçte kadında suçluluk duygusu, ağlama krizleri ve üzüntü meydana gelir. Kürtaj kontrol işlemleri sonrası kontrol edilme zamanında alerji tarzında komplikasyonlara karşı koruyucu olarak ağrı kesici ve antibiyotik reçetesi verilir. Doktor hastasına gereken önerilerde bulunur taburcu yapılır.

Kürtaj belli bir süre sonra hasta günlük yaşamına kolay şekilde geri döner. Kürtaj işlemleri genel ya da lokal anestezi altında yapılır.

Kürtajdan Sonra Bakım ve Süreçleri

Kürtajın bitmesinden sonra eve giden hastanın belli bir dönem hijyen açısından dikkat edilmesi gerekir. Sık şekilde iç çamaşırı değişimi yapılmalıdır. Ayrıca pamuklu çamaşır kullanımı yapılmalıdır. İki hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak kalınmalıdır. Bu süre sonrası muhakkak doktor kontrolüne gidilir. Kürtajın yapılmasından sonraki zaman içinde hafif düzeyde vajinal kanamalar olabilir. Bu kanamalar zaman geçtikçe kendiliğinden azalır. Kanama devam eder ve çoğalırsa doktor aranmalı ya da muayene için gidilmelidir. Cinsel ilişkiye girilmeye başlandığından doğum kontrol hapı kullanımı aksatılmamalıdır. Kürtaj sonrası gebelik daha kolay meydana gelir. Kürtajın bitmesinde sonra vajinal akıntı, titreme, çarpıntı, ateş ve ağrı tarzında şikâyetler oluşursa mutlaka doktor aranmalı, gerekirse bu şikâyetler ile alakalı olarak muayene olunmalıdır. Duş alma ve banyo yapma esnasında oturulmamalı, yatılmamalı, olabildiğinde ayakta yapılmalıdır.

Kürtaj işlemi yaptıran kişiler gebeliğin devam ettiği ile alakalı şüpheye düşüp test yaptırdığında kan değerleri yüksek çıkar. Çünkü kartın bitmesinden sonra gebelik hormonlarının kan içinden tamamen temizlenmesi 4 haftayı bulur.

İşlemlerden sonra meme bölgesinde hassasiyet ve bulantı tarzında şikâyetler mevcut olursa doktor kontrolüne gidilmelidir. Kürtajdan sonra hasta kişilerin psikolojik durumlarına dikkat edilmesi gerekir. İşlemlerden sonra klinik depresyon belirtileri gösteren kadınlarda uzman doktor desteği alınması gerekir. Uygulama sonrasında yaklaşık olarak 15 ila 25 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmez. Regl kanamaları için tampon kullanılmaz. Bunun yerine hijyenik ped kullanımı yapılır ve sık sık değiştirilir. Kürtajın yapılmasından sonra gebelik bir sonraki bile meydana gelebilir. Bundan kaynaklı olarak gebelik oluşmaması adına doğum kontrol yöntemlerinin düzenli şekilde uygulanması gerekir. Ayrıca kişi cinsel yaşamına doğum kontrol yöntemi belirlemeli gerekirse doktor ile bu konuyu konuşarak detaylandırmalıdır. Bunu örneklendirecek olursak;

  • İşlemlerden hemen sonra doktor tarafından hastanın isteğine bağlı rahimin içine araç takılabilir.
  • Doğum kontrol ile alakalı önlem almak isteyen ve spiral taktırmak isteyen kişilerde implanın adı verilen üst kolun deri altına lokal anestezi yapılarak takılan levonorgestrel salgılaması yapan 3 sene boyunca etkisi sürekli devam eden doğum kontrolün çubukları da uygulanabilir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle