Kürtaj Sonrası Karında Şişlik Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kürtaj sonrası karında şişlik doku zedelenmesi, iltihaplanma, ilaç kullanımı gibi durumlara bağlı olarak görülebilmektedir.

Kürtaj Sonrası Karında Şişlik Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kürtaj işlemi sonrasında belli başlı bazı durumlar ortaya çıkabilir. Karın ağrısı, kanama gibi operasyon sonrası oluşan bazı durumlar birkaç gün içerisinde ilaç kullanımına bağlı olarak geçebilmektedir. Ancak kürtaj işleminden hemen sonra bu belirtilerle birlikte bazı bayanlarda karında şişlik meydana gelebilir. Oldukça nadir görülen durumlardan biri olmasının yanında bu durum büyük bir tehlikenin de habercisi olabilmektedir.

Kürtaj sonrası karında şişmenin oluşması zaman zaman gaz sancısı ile kendini gösterebilir. Karın bölgesinde gaz sancısına bağlı ağrılar hissedilebilir ve sertlik oluşabilir. Karında meydana gelen şişliğin asıl nedeni ameliyat sırasında bu kısımda meydana gelen doku zedelenmesinden kaynaklanmaktadır.

Karında meydana gelen şişkinlik kürtajdan sonra gebeliğin sonlandırılması ve yaşanan kanamaya bağlı olarak gelişebilmektedir. Ağrılı bir süreç geçiren bayanların karın ağrılarını geçirmek için kullandıkları ilaçlar nedeniyle de bu bölgede şişkinlikler oluşabilir.

Operasyon sonrasında uzun süre hareketsiz durmak ve yeterince sıvı tüketmemek de şişliğin nedenleri arasında bulunmaktadır.

Kürtaj Sonrası Karında Oluşan Şişlik Nasıl Geçer?

Kürtajdan sonra karında görülen şişlik durumu normaldir ve bu operasyonu geçiren bayanların bazılarında görülebilir. Karnın hemen alt bölgesinde ufak bir şişlik halinde de görülebilen ameliyat sonrası bu şiş kısım eğer ameliyat sırasında oluşan bir doku zedelenmesinden kaynaklanıyorsa bir iki gün içerisinde geçecektir. Operasyonu gerçekleştiren doktor ise bu durumu dikkate alarak çeşitli ilaçlar verecektir.

Ameliyat sonrasında karın bölgesinde oluşan şişlik ameliyattan sonra biraz da olsa açılan vajinada meydana gelen iltihaplanmadan dolayı da oluşabilir. Böyle bir durumda doktor tarafından verilen ilaçların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Şişlikle birlikte akıntı meydana geliyorsa iç kısımdaki iltihaplanma ilaçların etkisi ile ortadan kalkıyor demektir.

Karın bölgesinin şişmesi gaz sorunundan dolayı da oluşabilmektedir. Kişi beslenmesine ve istirahatine dikkat ettiğinde karında oluşan şiş alan zaman içerisinde geçer ve bu durum korkutucu olmaktan çıkacaktır.

Kürtaj işleminden bir iki gün sonra şişlik hissi geçmemişse ve midenizde sıkışmış gibi bir his varsa ya da karın bölgenizdeki şişlikten dolayı karın hassasiyeti yaşıyorsanız doktor muayenesinden geçmeniz olası sorunları ortadan kaldıracaktır.

Kürtaj Sonrası Karında Şişlik Normal Midir? Gaz Sancısında Neler Yapılmalıdır?

Hamileliğin sonlandırılması anlamına gelen kürtaj sonrasında kadınlarda oluşan şişlik, hamilelik dönemindeki şişliğin inmesi anlamına gelmektedir. Üç ve ya sekiz gün içerisinde karın bölgesinin yeniden eski halini alması gerekeceği için bu dönem içerisinde gaz ve şişkinlik yaşanması oldukça normaldir. Karındaki şişlik düzenli olarak elle kontrol edilmeli ve küçülüp küçülmediğine bakılmalıdır. Şiş bölüm inmiyorsa doktora başvurmak gerekir.

Fizyolojik olarak bayanların farklı özelliklerde olmasından dolayı meydana gelen bu durumun ortadan kaldırılması için doktorlar gerekli uyarıları yaparlar ve ilaç kullanımını önerirler. İyileşme süreci içerisinde karında oluşan şişinti rahim bölgesinde ufak bir top kadar olacaktır. Bazen ilaç kullanımının geçirmediği bu şişlik için kişilerin uykusuz kalmamaya dikkat etmesi gerekir.

Şişlik nedeniyle gaz sancıları da meydana gelebilir. Bu sancıların ortadan kaldırılması için yatar pozisyonda dinlenmek ve hareketleri azaltmak daha iyi olacaktır.

Gaz problemi yaşayan kişilerin doktora danışarak gaz problemini alan çiğneme tabletleri kullanmaları ağrıyı alacaktır. Ayrıca bol bol su tüketmek de şişliği indirecektir. Ameliyat sonrasında kişiler uzun süre hareketsiz kalmışlarsa biraz yürüyüş yapmaları ve hareketsizliklerini de ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Kürtaj nedeniyle karında oluşan şişlik ile birlikte kanamalar devam ediyorsa ve ağrılar meydana geliyorsa bu durum rahim delinmesine işaret edebilir. Böyle bir durumda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle