Kürtaj Sonrası Karın Ağrısı Nedenleri ve Süreci

Kürtaj sonrası karın ağrısı rahimden ceninin alınmasına bağlı olarak meydana gelen durumlardan biridir.

Kürtajdan Sonra Karın Ağrısı

Herhangi bir sebepten dolayı istenmeyen bebeğin rahimden çıkarılması ile sonuçlanan kürtaj işlemi sonrasında karın ve kasık bölgelerinde ağrılar meydana gelebilir. Kadından kadına değişebilen bu ağrılar genel olarak kürtaj yaptıranların %90’lık kesiminde meydana gelmektedir. Bu işlemden sonra görülen ağrılar normal olup bazı bayanlarda şiddetli bir regl dönemi ağrısı gibi görülürken bazı bayanlarda ise operasyon sonrası ilk bir saat içerisinde ortadan kalkabilir. Kürtaj sonrası karın ağrısı ile birlikte vajinal kanamalarda görülebilmektedir.

Operasyon işlemi sırasında kişilere lokal ya da genel anestezi uygulanabilmektedir. Lokal anestezi esnasında sadece rahim ağzı bölgesi uyuşturulduğu için kişi ameliyat süresince uyanık kalacaktır. Lokal anestezi sonrası vücut daha kolay bir şekilde toparlanabildiği için karın ağrısı ve kasıklardaki ağrılar daha az şiddet ile hissedilecektir.

Genel anestezi sırasında kişi tamamen uyutulduğundan dolayı kürtaj sırasında acıyı ve ağrıyı hissetmeyecektir. Ancak operasyon sonrasında kişi uyandıkça ve anestezinin etkisi azaldıkça karın ve kasık bölgesindeki ağrıları daha şiddetli bir şekilde hissetmeye başlayacaktır.

Ancak bu işlemi yaptıran bayanların biyolojik yapılarına göre lokal anestezi sonrasında da yoğun ağrılar görülebilmektedir.

Kürtaj Sonrası Karın Ağrısı Neden Olur?

Kürtaj sonrası karın ağrısı normal mi, bu durumda neler yapılmalıdır ve ağrı şiddetli olur mu gibi sorular genellikle akla takılan konuların başında gelmektedir. Her bayanın kendine ait biyolojik bir yapısı olduğundan dolayı görülen karın ağrısının süresi ve şiddeti de değişebilmektedir.

Kürtaj doğum kontrol yöntemi ya da doğum gibi bir olay olmadığından dolayı cerrahi operasyonlar içerisinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle de rahimden cerrahi yöntemle alınan cenin, tutunduğu alanda çeşitli yöntemler ile dışarı çıkarılmaktadır. Rahimde tutunmuş olan ceninin çıkarılması esnasında anne karnı ile olan bütün bağlar koparıldığından dolayı kürtajdan sonra karın ağrısı görülmesi normal durumlardan biri olmaktadır.

Kürtaj işleminden sonra karın ağrısı kasılmalar şeklinde görülecektir. Genellikle kasık bölgelerinde yoğunlaşan bu ağrı adet dönemindeki ağrılar gibi normal olabilir. Vücudu hassas olan bayanlarda ağrı şiddetli bir şekilde hissedilebileceği gibi psikolojik olarak bu durumu kabul edemeyen ve ya bu duruma üzülen bayanlarda da üzüntüye bağlı ağrı hissi yaşanabilmektedir. Operasyondan sonra şiddetli karın ağrısı görülmesi halinde doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılabilir.

Ancak ilaçların kullanılması ağrının azalmasını sağlamıyorsa mutlaka doktora bu durum bildirilmelidir.

Kürtaj Sonrası Karın Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sonrası ilk bir saat içerisinde kramplar, kasılmalar ve ağrının yoğunluğu daha fazla hissedilebilir. Operasyondan çıkan vücut bu süreç içerisinde bulantı, kanama ve ağrı gibi tepkiler verebilir, bu durum normaldir. Kürtaj sonrası şiddetli karın ağrısı ilk bir saat içerisinde kendini gösterir ve zamanla bu ağrılar azalmaya başlar. Ancak bazı bayanlarda ağrı azalmayabilir bu durumda doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.

Kürtaj işlemi sonrasında görülen ağrılar bir saatlik sürenin sonunda gittikçe azalmaya başlar. Azalan ağrılar ertesi günlerde ise hissedilmeyecek kadar hafif seyreder. Bazı bayanlarda ilk gün sonrasında herhangi bir ağrı hissi oluşmayabilir. Ağrılarla birlikte kanamaların görülmesi ya da akıntının olması da muhtemeldir. Ağrının etkilerini azaltmak adına kürtaj işlemini gerçekleştiren doktor tarafından kişiye ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Bu ilaçların doğru bir şekilde kullanılması ve doktor kontrolü dışında herhangi bir ilaç kullanılmaması gerekir. Ağrının şiddetinin azalmadığı durumlarda ise doktora başvurmak gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle