Kürtaj Sonrası Parça Kalmasının Zararları ve Riskleri Nedir?

Kürtaj işleminden sonra rahim içinde parça kalması sonucunda belli başlı belirtiler ortaya çıkar. Özellikle aşırı düzeyde kanama ve ağrı olduğu zaman uzman doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Sonrası Parça Kalmasının Zararları ve Yan Etkileri

Kürtaj işlemi belli başlı nedenlerden dolayı gebeliğin sonlandırılması içim rahim içinde yapılan müdahalelerdir. Uygulama gebeliğin 10 haftasından önce yapılmalıdır. 10 haftadan sonra kürtaj ile gebeliğin alınması yasal değildir. Bu uygulama normal doğum kontrol yöntemi olarak kesinlikle düşünülmemelidir. Doğum kontrol yöntemi olarak uygulanan kürtaj işlemleri kadınlarda ciddi düzeyde psikolojik travmalar meydana gelir. Yapılan her cerrahi işlemde olduğu kürtaj işlemi sonrası da komplikasyonlar normal olarak meydana gelmektedir.  Meydana gelen komplikasyonların içinde kürtaj sonrası parça kalması da yer alır. Kürtajdan sonra parça kalması dışında kanama, ağrı, yapışıklık, mide bulantısı ve kusma da meydana gelir. Vajinada parça kalması durumunun ve diğer komplikasyonların önüne geçilmesi için mutlaka tecrübeli cuman hekim tarafından, ameliyathane ortamında uygulamanın yapılması gerekmektedir. Zaten vajinadan veya rahim içinden parça alınması esnasında kullanılacak olan tüm aletlerin steril olması şarttır. Aksi halde vajinadan veya rahimden kalan parçanın alınması ile enfeksiyon tarzı sorunları meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Yapılan işlem aslında rahim içinin temizlenmesi uygulamasıdır. Hamile olmayan ve aşırı düzeyde adet kanaması olan bayanlarda kürtajın yardımı ile rahim içinde temizleme işlemi gerekebilir. Bu uygulama da probe küretaj olarak tanımlanmaktadır.

Yaşam şartlarından kaynaklı olarak insanların maddi anlamda düşüşleri de meydana gelmiştir. Bu durumda istenmeyen gebelikler meydana fazlasıyla gelebilmektedir.  Bundan kaynaklı olarak da kürtaj ile gebeliğin alınması tercih edilir. Eski dönemlerde kürtajdan sonra kalan parça nasıl düşer konusunda bilgi sahibi olunmadığı için kadın ölümleri meydana gelmekteydi. Gelişen teknoloji sayesinde vajinadan ve rahimden parça ile et alınması işlemler daha düzgün yapılmaktadır. Bu sayede ölüm riski ortadan kalkmıştır.

Kürtaj İşleminde Rahim İçinde Parça Kalması Nedir?

Rahim içinde uygulama sonrası parça kalması sorunu tıp dilinde rest olarak adlandırılır. Rahim içinde belli bir miktar gebelik et parçası kalmasına kürtajdan sonra parça kalması adı verilir. Gebeliklerde fetüs, gebelik kesesi ve plasenta bulunur. Bunlardan bazılarının ya da bir tanesinin rahim içinde parçalarının kalması nadir de olsa meydana gelebilir. Rahimde et veya parça kalırsa bazı belirtileri meydana gelir. Bu belirtileri incelemek gerekirse;

  • İşlemlerden sonra hasta kişide birkaç gün boyunca sürecek vajinal kanama durumu meydana gelebilir. Vajinadan gelecek olan kanama birkaç gün içinde azalır ve sonrasında tamamen biter. Hasta kişide vajinadan gelecek olan kanama azalma meydana gelmiyorsa, pıhtılı ve parçalı kanama oluşmuşsa mutlaka uzmana başvurulmalıdır. Bu durumda parçanın kalmasından şüphelenmek gerekir. Çünkü içerde parça kalırsa kanama vajinadan parçayı düşürmek için normal değil pıhtılı da gelebilir.
  • Uygulama sonrasında ağrı meydana gelir. Ağrılarında birkaç gün içinde kendiliğinde geçmesi gerekmektedir. Ağrılarda azalma meydana gelmediği zaman içerde parçanın kalması durumu söz konusu olabilir. Bu ağrılar adette olan ağrılar ile benzerlik gösterir.
  • Kürtajda gebeliğin alınması ile yukarıdaki belirtiler ortaya çıkmayabilir. Yani belirtiler oluşmasa bile parçanın kalması ihtimali bulunur. Vücut belirti vermez ama rutin kontroller esnasında ortaya çıkar.

Kürtajın bitmesinden 1 hafta sonra kontrol için uzman hekimin yanına gidilir. Yapılan kontrol işleminde kanama, rahim içindeki et parçası kalması, ağrı ve enfeksiyon olup olmadığı ile alakalı gözlemler yapılır. Rahimde parçanın kalıp kalmadığı ile alakalı gözlemler ultrason desteği ile yapılır. Bu tarz bir sorun meydana geldiğinde hastaya tekrardan operasyon yapılır. Yapılacak olan operasyon ilk operasyona göre daha küçüktür. Hatta birçok hastaya bu durumda anestezi uygulaması bile yapılmaz. Bazı hastalarda parçaların ya da parçanın düşmesi için ilaç tedavisi desteği yapılmaktadır. Rahimden kalan parçalarının tamamının temizlenmesinden sonra tekrardan hamilelik yaşanabilir. Ayriyeten hasta kişilerin adet düzeni de önceki dönemlerde olduğu gibi normal seyrine döner.

Kürtaj Sonrasında Ağrı, Kanama Ve Diğer Sorunlar

Ağrı; kürtajın yapılabilmesi için hastaya lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılmaktadır. Yapılacak olan lokal ya da genel anestezi sonrasında özellikle kasık bölgesinde regl döneminde meydana gelen sancıları anımsatan sancılar ortaya çıkar. Oluşan bu ağrılar uygulamanın bitmesinden sonraki süreçte kendiliğinde azalır. Hatta 1 gün sonrasında ağrılar azalmış olur ve hasta bu ağrıları neredeyse hissetmeyecek duruma gelir.

Kanama; işlemlerin yapılmasından sonraki iyileşme dönemi içinde kanama meydana gelebilmektedir. Kanama sorunu gün geçtikçe azalır ve sonrasında tamamen biter. Kanamada azalma meydana gelmezse ve çoğalırsa mutlaka uzmana başvurulması gerekir.

Kusma ve bulantı; kusma ve bulantı yapılan anesteziden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Meydana gelen bu sorunlar en fazla 1 gün içinde ortadan kalkar. Kalmazsa kesinlikle uzmana başvurulması gerekir.

Yapışıklık durumu; kürtajın zararları ve riskleri arasında en önemlisi yapışıklığın meydana gelmesidir. Rahim iç duvar kısımlarında meydana gelen yapışıklık sebebi ile regl kanamaları ve diğer kanamalar daha az meydana gelir. Yapışıklıktan kaynaklı olarak regl kanamaları bölgede pıhtılaşma sorununu ortaya çıkartır. Pıhtılaşma sorunu da kanların tıkanmasına sebep olarak kısırlık riskini oluşturur. Yapışıklık sorunu genelde bu uygulamada tecrübesi bulunmayan ve hastane ortamında yapılmayan operasyonlarda meydana gelir. Hijyen açısından iyi olmayan aletlerin kullanımlarının yapılması da büyük risk oluşturmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle