Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer? İyileşme Süreci ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kürtajdan sonra kanama en fazla kaç gün sürer? Kürtajdan sonra kanama uzun sürerse ne yapılmalıdır? Kürtaj sonrası iyileşme süreci ve bakımı nasıl olmalıdır?

Kürtaj işlemi ve sonrası

Kürtaj işlemi yani bir diğer adıyla küretaj işlemi eski çağlardan beri uygulanan istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemi olarak tanımlanabilir. Kürtaj işlemi rahim duvarına tutunan fetüsün cerrahi müdahale ile tutunduğu yerden kazınmasıdır. Bu işlem genel anesteziyle veya lokal anesteziyle uygulanabilir. Kürtaj işleminden sonra metabolizmada zayıflama gözlenebilir. Unutulmamalıdır ki küçük de olsa bu işlem bir cerrahi müdahaledir. Sonrasında iyi bir bakım ve enfeksiyonlara karşı korunma çok önemlidir. Kürtajdan sonraki iyileşme süzeci uzun da sürebilir kısada. Bu tamamen hastanın bünyesiyle ilişkilidir. Modern aile planlaması yöntemlerine başvurulduğu halde istenmeyen bir gebelik ortaya çıkmışsa son çare olarak küretaja başvurulmalıdır. Küretaj işlemi basit bir operasyon olarak nitelendirilse de mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir.

Küretaj işlemi düşük sonrasında rahimde kalan parçaları temizlemek için de kullanılır. Retansiyone küretaj denilen bu yöntemle rahim içinde kalan parçalar temizlenir. Küretaj işlemi bazı hastalıkların tanısı ve tedavisi için de kullanılır. Normalden fazla adet gören kadınlara da kürtaj uygulanabilir. Kürtaj sonrası kanama durur ve hasta sağlığına kavuşur. Küretaj sırasında alınan parça patolojiye gönderilir ve kanamanın sebebi araştırılır. 

Küretaj işlemi sonrası nadiren de olsa komplikasyonlar gelişebilir. Bunun önüne geçmek için sterilizasyona oldukça önem verilmelidir. Kürtaj olduktan sonra aşırı adet kanamaları gözlenebilir. Bu durum bazı hastalar için normal olsada bazı hastalarda komplikasyon geliştiğinin işareti olabilir. İyileşme süreci en az 40 gündür ve bu dönemde hasta iyi izlenmelidir. Küretaj olduktan sonra kanama bazı hastalarda 40 gün kadar sürer bu durum normaldir. Ancak 40 günden uzun süren hastaların hekime başvurması gerekmektedir. 

Kürtaj sonrası kanama kaç gün sürer?

kürtaj olduktan sonra kanama kaç gün sürer sorusunun net bir cevabı olmamak ile birlikte genelde 30 gün ile 40 gün arasında hastanın bünyesine göre değişir. Kürtaj sonrası kanama uzun sürerse derhal hekime başvurulmalıdır. Bu durum normal değildir. Hastada bir komplikasyon gelişmiş olabilir. Kürtajdan sonra kanama kaç gün sürer sorusuna genel anlamda 40 gün diyebiliriz. Kürtaj olduktan sonra hasta kanama sürecini takip etmeli ve 40 günden uzun sürdüğü durumlarda doktorunu bilgilendirmelidir. Eğer kürtaj güvenilir ve işinin ehli bir hekim tarafından steril bir ortamda gerçekleştirildiyse kanama süresi küretaj olduktan sonra uzun sürmeyecektir. Bu nedenle işinin uzmanı bir hekim tarafından ve hijyenik bir ortamda bu işlemi olmak enfeksiyon riskini azaltacak en önemli faktördür.  

İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Küretaj sonrası mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan zamanında kullanmalısınız. Böylece iyileşme sürecinin uzun olmamasını sağlayabilirsiniz. Küretaj işleminden 1 saat kadar sonra sulu besinler ile ağızdan beslenmeye geçilebilir. Vajinanın içine su girmemesi için bir süre ayakta duş tercih edilmelidir. En az 10 gün ilişkiye girilmemelidir. Hastanın kontrolleri aksatılmamalıdır. İyileştiğinizi düşünseniz bile 1 hafta kadar kontrollere gidilmesi gerekir. Vücudunuz işlemden sonra enfeksiyon kapmaya müsait olacağından hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat edilmelidir. Enfeksiyon riskinden dolayı tampon ve benzeri şeyler kullanılmamalıdır. En az 40 gün havuza veya denize girilmemeli küvete su doldurularak banyo yapılmamalıdır. Kürtaj sonrası kanama olması normaldirç Bu kanama adet şeklindedir fakat adet süresinden uzun sürer. Bu durum normaldir. Bazı durumlarda da ilk adetin görülmesi uzun sürebilir. Hatta bu süreç 45 günü bulabilir. Ancak halen kanama görülmüyorsa doktora başvurulmalıdır. Bu hassas dönemde hijyen kurallarına çok dikkat edilmeli ve kontroller asla aksatılmamalıdır. 

Küretaj sonrası kanama uzun sürerse ne yapılmalıdır?

İşlem sonrası uzun kanamalar nadiren görülür. Kanama beklenilen süreden fazla sürüyorsa ve miktarı da olması gerekenden fazla ise hekime başvurulmalıdır. Uzun süren kanamaların yanında bir de ateş, ishal, kusma gibi belirtiler varsa derhal hekime başvurulmalıdır. Bu hastada bir komplikasyon oluştuğunu gösterir.İşlem sonrası 1 hafta beklemeden ilişkiye girmek, vajinal hijyene dikkat etmemek veya diğer hijyen kurallarından uzak olmak bu dönemde enfeksiyon riskini tetikler. Özellikle rahim içi enfeksiyonlarda doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Tedaviyi aksatmamalı ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. Çünkü bu dönemde geçirilen ciddi enfeksiyonlar ilerde yeniden anne olma ihtimalinizi azaltabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle