Kürtaj Uygulamasından Sonra Adet Neden Olunmaz ve Ne Yapmak Gerekmektedir?

Kürtaj uygulamasının bitmesinden 40 gün sonra hasta kişinin adet görmesi gerekir. Bu süre uzuyorsa bir soruna ya da gebelik durumuna işaret edebilir. Bunun için muayene olunmalıdır.

Kürtaj Sonrası İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?

Kürtaj işlemleri belli başlı sebeplerden kaynaklı olarak hamilelik sonlandırması ve rahim içindeki sorunları ortadan kaldırma işlemidir. İşlemler farklı uygulamalar ile gerçekleştirilebilmektedir. Yapılacak olan uygulamalar oldukça kısa işlemlerin bütünü olarak karşımıza çıkar. Uzmanın ve hastanın isteğine bağlı olarak kürtaj işleminde anestezi uygulaması yapılabilir. Anestezi sayesinde işlem esnasında acı, ağrı ve sancı tarzında sorunlar meydana gelmeyecektir. Kürtajın bitmesinden sonra ilk adet kanaması 40 gün sonra ortaya çıkar. Gün sayısı ortalama bir değer olarak düşünülmemelidir. Bazı kişilerde süre daha uzun ya da daha kısa meydana gelebilmektedir. Kürtaj yaptıran kişi uygulama sonrası ilk adetini yaşammışsa uzman hekime başvurmalıdır. Hasta uzun süre beklemiş ve 40 gün olan süreyi de aşmışsa, cinsel birliktelik yaşamışsa hamilelik görülür ya da bundan şüphelenmelidir. Ayrıca uygulama sonrası ilk adet yaşamama sorunu rahim içindeki yapışkanlıktan da meydana gelebilir. Bu sorun oldukça nadir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu sorunda hasta ultrason uygulaması yapılır ve rahim içindeki sorun görülür. İlk adetin 40 gün sonra olmaması durumunda uzman hekime başvurmak gerektiğini kesinlikle unutmamak gerekir. Kürtajdan sonra ilk adet durumunun meydana gelmesi ile birlikte belirtileri ortaya çıkar ve hasta hemen hemen 3 ay içinde eski adet düzenine kavuşur.

Kürtaj İşlemi Adet Düzensizliğine Sebep Olur mu?

Kürtaj işlemleri adet kanaması düzensizliklerine ve sorunlarına sebep olmaz. Bu düzen insan vücudunda salgılanan hormonlar ile alakalı bir durumdur. Kürtaj işlemleri hormonları olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyen bir soruna da yol açmayacaktır. Sadece uygulama sonrasındaki ilk birkaç ay düzensizlikler meydana gelebilir ve bu oldukça normaldir. Hasta vücudunun kendini toparlaması, yenilemesi ve eski düzenine dönmesi ile ilk adetten sonra aynı düzen yakalanabilir. Hasta kadının zaten regl düzensizlikleri belirtileri mevcutsa kürtajın bitmesinden sonra da bunun devam etmesi beklenmemelidir. Düzensizlikler ile alakalı mutlaka uzman hekim desteği alınması gerekir.

Uzman hekim regl düzensizlikleri ile alakalı belirtileri göz önüne alır, gerekli test ve tetkikleri yapar ve gerekli tanıyı koyarak tedaviye başlar. Zaten birçok kadında kürtaj işlemlerinden sonra ilk adet görme 40 gün başlar ve adet dönemi düzeni eskisi gibi devam eder. Sadece regl olma durumunda kanama rengi, kanama gün sayısı, sancısı ve ağrısında farklılıklar görülür. Özellikle 40 gün sonra ilk kanama kahverengi olarak meydana gelir ve regl sancısı çekilebilir.

Kürtajdan sonra regl olmayan kadınlar ile alakalı araştırma yapılmalıdır. Genelde tekrardan gebelik olma olasılığı oldukça yüksek ihtimal olarak gözlemlenir. Ayrıca rahim içinde yapışkanlık sorunu olması ve gebeliğin devam ediyor olması da adetin görülmemesi konusunda etkilidir.

Bu tarz durumlarda tüm etkenler ve faktörler değerlendirilmeli ve uzman hekim tarafından incelenmelidir. Hastanın şikâyetleri, şikâyet belirtileri göz önüne alınarak gerekli testler ve tetkikler yapılır. Bunların sonucunda tedavi planlaması yapılacaktır. Bu tedavi dışında tekrardan kürtaj olma olasılığı da bulunur.

Kürtajda Yasal Sınırlamalar ve Sorunlar

Kürtaj işlemleri yasal sınırlar dâhilinde 10 haftadan küçük olan hamilelik durumlarında yapılmaktadır. Zaten yasal sınırlar içinde alınan bir bebek ya da farklı bir sorunda rahim içinde parça kalma riski de kesinlikle bulunmaz. Yasal sınırlar dâhilinde yapılacak olan işlemlerde myom alımı yapılırsa bunda genelde parça kalma olasılığı bulunur. Myonlar insanların fizyolojisini ve işleyişini bozacak olan etkilere sahiptir. Kürtaj işlemlerinden sonra rahim içinde parça kalması sonucunda belli başlı belirtiler meydana gelir. Bunun en büyük belirtisi de koyu kahverengi olan ve adet sancısı ile meydana gelen vajinal kanamalardır. Hatta birçok kişi koyu rengi ile meydana gelen bu sorunu kürtajdan sonraki ilk adet olarak tanımlayabilir. Ayrıca miktarı ve rengi koyu olan vajinal kanamada mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir. Kürtajın bitmesinden sonraki süreçte adetten kesilme durumu varsa bu sorunun daha öncesinde de olduğu düşünülür. Bunun için uzman hekim gerekli müdahaleleri yapar. Kürtaj bittiği zaman psikolojik açıdan rahatlamak çok önemlidir. Müzik dinlemek, dolaşmak, yürüyüş yapmak, sosyal aktivitelerde bulunmak kişiye iyi gelebilir. Ayrıca bu süreç içinde psikolojik anlamda sorun yaşanıyorsa mutlaka destek alınması gerekir. Bu sayede hasta bu dönemi olumsuz şekilde etkilenmeden atlatır. Aksi durumlarda bu dönem oldukça uzun sürer ve kişileri rahatsız edecek boyuta ulaşır.

Adet Düzensizliği İçin Tedavi

Kürtajın bitmesinden sonraki dönemde meydana gelen adet düzensizlikleri için uzman kontrolü gerekir.

Kürtajın bitmesinde sonraki dönemde adetin oluşması gerçekleşmemişse uzman hekimin jinekolojik anlamda muayene etmesi ve değerlendirme yapması gerekmektedir. adetin meydana gelmemesi kürtaj esnasında alınamamış bir hamileliğin devam etmesine de işaret ediyor olabilir. Hatta hasta bu dönemde cinsel ilişkide bulunduysa tekrardan hamileliğe bile işaret edebilir. Her hasta durum farklı olacağı için muayene olunması sonrasında gerekli görülürse tedavi yapılması lazımdır. Kürtajın bitmesi ile meydana gelen regl gecikmeleri her daim geçicidir. Komplikasyon meydana gelmişse bu süre uzayabilir. Bu tarz konularda kürtajın gerçekleşmesinden önce uzman hekim ile detaylı şekilde konuşmakta hastayı psikolojik açıdan rahatlatacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle