Kürtaj Sonrası Hamile Kalma Yöntemleri ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj sonrası merak edilen sorulardan biri de yeniden hamile kalmanın mümkün olup olmadığıdır. Kürtaj sonrası hamile kalınabilir mi? Kısırlığa sebep olur mu? Kürtaj sonrası hamile kalmayı kolaylaştırıcı yöntemler nelerdir?

Kürtaj Sonrası Riskler

Kürtaj yada tıp dilindeki tabiriyle küretaj, sorunlu giden veya istenmeyen gebeliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılması işlemidir. Bu işlem günümüzde ilerleyen teknoloji ile her ne kadar risksiz hale getirilmeye çalışılsa da akılda kalan birçok soruya sebebiyet verir. Küretaj kısırlığa neden olur mu veya küretaj işleminden sonra hamile kalmak mümkün müdür gibi birçok soru akla gelebilir. Öncelikle bilinmelidir ve unutulmamalıdır ki bu bir cerrahi müdahaledir ve asla doğum kontrol veya aile planlama yöntemi olarak görülmemelidir.

Küretaj günümüzde gelişen teknolojik imkanlar ölçüsünde gerçekleştirilen 10 ile 15 dk arasında süren oldukça kısa bir operasyondur.

Her operasyonda olduğu gibi küretajda bazı riskler taşımaktadır ancak işinin ehli bir hekim tarafından yapıldığında bu kötü ihtimaller yok denecek kadar aza düşer. Bu nedenle bu işlemi yaptıracaklara en önemli tavsiyemiz iyi bir hekim tercihi olacaktır.

Kürtaj Sonrası Hemen Hamile Kalmak Mümkün Müdür? 

Kürtaj konusunda en çok akla takılanlardan biri de sonrasında yeniden anne olabilme ihtimalini düşürüp düşürmediğidir. Bilinmelidir ki küretaj işlemi işinin ehli bir hekim tarafından steril bir ortamda yapıldığında kesinlikle kısırlığa sebebiyet verebilecek bir risk taşımamaktadır. Hemen hamile kalabilmek de mümkündür ancak bu annenin sağlığı için pek tavsiye edilmemektedir. Hemen hamile kalmak isteyen hastaların mutlaka doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.

10 haftadan küçük gebeliklerin alınmasında vakum ile küretaj yöntemi uygulanır ve bu yöntemde kesinlikle kısırlık riski yoktur. 10 haftadan büyük gebeliklerin sonlandırılmasında küçük de olsa bir risk mevcuttur.

Bebek aldırma işleminden hemen sonra hamile kalmak bazı durumlarda riskli olabilmektedir. Bu nedenle planlı gebelikler geçirmeye özen gösterilmelidir.

Küretaj sonrası nezaman gebe kalınması doğrudur?

Hemen hemen her küretaj işlemi sonrasında ilk adet görme 40 yada 45 gün sonra olur. Bu süreçte yumurtalıklar yeniden yumurtlama işlemini yapmaya başlar. Bu süreç aynı zamanda iyileşme sürecidir ve bu süreçte hasta hijyen kurallarına çok dikkat etmelidir. Uzmanlar bu iki aylık süreçte vücudun kendini toparlayabilmesi için yeniden hamile kalmayı önermezler. Birden fazla kez küretaj olanlarda gebe kalma olaılığı az da olsa düşebilir. Bu nedenle olabildiğince doktor kontrolünde korunmalı ve planlı gebelikler yaşamalısınız. 

Küretajdan sonra hamile kalmak için yapılabilecekler

Unutulmamalıdır ki küretaj gebe kalmanıza engel bir unsur değildir. Öncelikle herhangi bir doğum kontrol yöntemine başvurduysanız bunu doktor kontrolünde bırakmanız gerekmektedir. Uzun süreçli etkisi olan aşılama yoluyla doğum kontrol gibi yöntemlerin etkisini kaybetmesi 2 ya da 3 ayı bulabilmektedir. Bu süreci doktor kontrolünde ve planlı geçirmek önemlidir. Ayrıca bu süreçte annenin moralinin de üst seviyede olması bir etkendir.

Ağır stres altındaki kişilerin hamile kalma olasılığı düşmektedir. Üstelik küretaj işleminden sonra da iyileşme sürecinde moral çok önemlidir. Ancak bazı etkenler gebe kalmanını zorlaştırabilir. Örneğin; aşırı kilo, hormonal bozukluklara bağlı adet düzensizlikleri, polikistik over sendromu, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi etkenler gebe kalmanıza mani olabilir. Bu nedenle öncelikle böyle bir sorununuz varsa bunun tedavisini olmanız gerekir. Düşük nedeniyle küretaj olmuş bayanlarda da gebe kalma olasılığı düşebilir. Bu nedenle küretaj sonrası hamile kalamadığınızı düşünüyorsanız derhal hekime başvurmanızda fayda vardır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle