Kürtaj Sonrasında Göğüs Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Kürtaj sonrasında göğüs ağrısı, hamileliğin sonlanması ve hormonların etkisi ile süt üretiminin artmasına bağlı olarak gelişir.

Kürtaj Sonrasında Göğüs Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Kürtaj sonrası bayanlarda çeşitli belirtiler meydana gelebilir. Karın ağrısı, kasıklarda baskı, mide bulantıları, şişkinlik ve gaz sancısı gibi durumların yanında bayanlarda göğüs ağrısı da meydana gelebilmektedir. Diğer belirtilerden farklı olarak meydana gelen bu ağrılar gebeliğin ilk 9 haftasını geriden bırakan ve daha sonra kürtaj işlemine başvuran kişilerde görülmektedir.

Her kadında görülmemekle birlikte bu belirtilerin görüldüğü bayanlarda ise göğüs ağrısının en temel nedeni memede oluşan süt üretiminden kaynaklanmaktadır.

Gebelik ne kadar uzun sürmüşse memede biriken süt miktarı da o kadar fazla olmaktadır. Bu nedenle de göğüsten süt gelebilir ya da ağrı oluşabilir. Bazı bayanlarda süt birikiminden dolayı göğüslerde ağrıya ek olarak şişlik de meydana gelebilmektedir. Gebeliğin sonlanması ile birlikte göğüslerde süt üretimi daha da artar. Bu artışla birlikte memelerde biriken sütler ağrı yapabilir, göğüslerde sarkmaya neden olabilir.

Gebeliğin sonlanması ile birlikte artan süt bir süre sonra göğüs uçlarında sızıya neden olabilir. Ayrıca aradan geçen 24 saatlik sürenin sonunda göğüs uçlarından sıvı gelmeye başlayacaktır. Memeden akan sıvının engellenmemesi gerekir. Akan sıvı ile birlikte göğüslerdeki ağrıda gittikçe azalacaktır.

Kürtaj Sonrası Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Kürtaj sonrası göğüslerde süt üretiminin artması hormonlara bağlı bir durumdur. Hormonların durması ve süt üretiminin azalması içinse doktora başvurmak ve buna özel ilaçlar kullanmak gerekebilir. Ancak memede ve göğüs uçlarında meydana gelen ağrı durumunda şu yöntemleri denemek ağrının şiddetini azaltacak ve sizi de rahatlatacaktır:

  • Kürtaj sonrası memede ağrı ve şişlik varsa dolgulu ve süngerli sutyenler yerine pamuklu kumaştan üretilmiş ve dantel, tel gibi detayları olmayan sutyenler kullanmalısınız.
  • Gece yatarken göğüs uçlarında ağrılar meydana gelebilir. Bu durumu engellemek adına yüz üstü yatmamaya çalışın. Göğüslerinize dokunmamaya ve ya göğüslerinizi sıkacak kıyafetler giymemeye çalışın.
  • Göğüslerinizden süt gelinceye kadar bol bol su tüketin, beslenmenize dikkat edin.
  • Göğüslerinizdeki ağrının geçmesi için doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları ve diğer ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya çalışın.
  • Göğüslerden süt gelmesi esnasında sutyeninizin içerisine emici pedler koymayın.

Göğüslerdeki şişlik ve akıntıların geçmesi 1 ila 4 hafta sürecektir. Bu haftalar içerisinde süt emen bir bebek olmadığı için süt kanalları kendiliğinden kurumaya başlayacaktır. Süt akıntınız da birkaç gün değil uzun bir süre devam edebilir. Memeden süt akıntısı gelmesi ve şişliklerin olması normal bir durum olacaktır.

Kürtaj Sonrası Göğüs Ağrısı ve Şişlik Görülmesi Normal Midir?

Kürtaj sonrasında göğüs ağrısı ve memede oluşan şişlik normal durumlardan biridir. Hamileliğin ve lohusalığın vermiş olduğu belirtilerden biri olan ağrı ve şişlik durumu her bayanda farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı bayanlarda sadece bir hafta kadar süren ağrı ve akıntı ile birlikte ortadan kalkabilen bu durum bazı bayanlarda ise dört haftaya kadar çıkabilir.

Memelerde oluşan ağrı ve şişliğe, ateş yüksekliği ve göğüsün tamamında aşırı hassasiyet eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bu belirtilerin bir arada görülmesi zaman zaman göğüslerde biriken sütün çeşitli sorunlara yol açmasına neden olduğu için antibiyotik ile tedavi gerektiren bir tedavi yöntemi izlenmesini gerektirebilir.

Memelerde biriken süt bazen hemen dışarı akmayabilir. Böyle durumlarda da doktora danışmak daha doğru bir şekilde karar almayı sağlayacağı gibi bir süre bekledikten sonra da kendiliğinden sütün akması şeklinde de sonlanacaktır. Göğüslerden süt akmaya başlaması ile birlikte ağrı ve şişlik azalmaya başlayacak ve bir süre sonra ortadan kaybolacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle