Kürtaj Sonrası Gaz Sancısı Nedenleri ve Tedavi Süreci

Kürtaj sonrası gaz sancısı uzun süre hareketsizlik ve sıvı kaybına bağlı olarak görülen durumlardan biridir.

Kürtaj Sonrası Gaz Sancısı Nedenleri ve Tedavi Süreci

Kürtaj sonrası gaz sancısı hamileliğin bitişi ile birlikte şişkinlik olarak kendini gösteren ancak uzun süre hareketsizlik ve üşütmeye bağlı olarak gelişen durumlardan biri olmaktadır. Gaz sancısı bazı bayanlarda hiç görülmezken bazı bayanlarda ise aniden gelen sancılar ile kendini belli edebilmektedir. Gaz sancısının en büyük ve bilinen nedeni hamileliğin sonlanmasından dolayı kaslarda meydana gelen kramplar ve sıkışmışlık hissi olmaktadır.

Kürtajdan sonra karın bölgesinde büyüklüğü bir top kadar olan şişlik meydana gelebilir. Bu şişlikle birlikte gaz sancılarının olması normaldir.

Uzun süre hareket etmeden yatakta kalmak ya da yeteri kadar sıvı tüketmemek nedeniyle de meydana gelen gaz sancılarına ek olarak bayanlarda kabızlık ya da ishal durumu da görülebilir.

Kürtaj sonrası gaz sancısı doktor tarafından verilen ilaçlara bağlı olarak gelişebildiği gibi kürtaj operasyonu sırasında alınan anesteziye bağlı olarak bazı bayanlarda da görülebilmektedir. Kürtajdan sonra görülen gaz sancılarının nedenlerinden biri de kişilerin bu işlemden sonra tükettikleri besinlere bağlı olarak görülebilmektedir.

Kürtaj Sonrasında Görülen Gaz Sancısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kürtajdan sonra kişilerde görülen gaz sancısı normal bir durum olmakla birlikte 3-10 gün içerisinde geçebilmektedir. Ancak gaz sancısının etkilerini azaltmak ve ağrı ile birlikte görülen şişkinliğinde geçmesini sağlamak adına şunlar yapılabilir:

  • Kürtaj işlemi sonrasında oluşan gaz sancılarının nedenlerinden biri hareketsizlik olduğundan dolayı kişilerin bol bol hareket etmesi ve yürüyüş yapması gerekir.
  • Sıvı tüketiminin az olduğu durumlarda da gaz sancıları görülebilir. Bol bol su tüketmeye ve sıvı besinler almaya özen gösterilmelidir.
  • Gaz sancısının geçmesi için doktora başvurarak sancıyı alacak gaz kesici tabletler ve çeşitli ilaçlar tercih edilebilir.
  • Midede meydana gelen şişliği ve gaz sancısını almak adına nane çayı da tüketilebilir.

Gaz sancısı uzun süre dinlenememe ya da aktif bir şekilde hareket etme nedeniyle de oluşabileceği için uyku düzenine ve istirahate dikkat edilmelidir.

  • Antibiyotik ya da ağrı kesici kullanımına bağlı olarak mide de sorunlar oluşabilir. Böyle bir durumda doktora başvurmak ve ilaçlar hakkında bilgi almak da daha doğru sonuçlar verecektir.
  • Psikolojik olarak kürtaj işleminden etkilenen kişilerde de gaz sancıları görülebilmektedir. Bunun için kişinin kendini rahatlatması, müzik dinlemesi ve çevresinde yakın bulduğu kişilerle konuşması da rahatlatıcı olacaktır.
  • Sancının geçmesi için üşütmemeye de dikkat edilmelidir.

Kürtaj Sonrası Gaz Sancısı Geçmezse Ne Yapılmalıdır?

Kürtaj sonrası görülen gaz sancısının bir haftalık süreç içerisinde geçmesi gerekir. Bunun dışında daha uzun süre görülen gaz sancılarında tedavi yollarına gidilmelidir. Gaz sancısı kürtajdan hemen sonra görülebilir ve şişkinlik ile birlikte kendini gösterebilir. Gaz sancısına ek olarak ilk birkaç gün kanama, karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilerde kişilerde görülebilen durumlardan biridir.

Gaz sancısı bir haftadan uzun sürdüğünde ve bu sancı ile birlikte kanamalar ve kramplar devam ettiğinde bir doktora başvurulmalıdır.

İlaçlara bağlı olarak gaz sancısı görüldüğü durumlarda da doktora başvurmak gerekir. Gaz sancısı kürtajın ilk zamanlarında görülüyorsa ve buna ek olarak karında hassasiyet, titreme, kusma gibi durumlarda belirtiler arasında bulunuyorsa acilen bir doktora başvurulmalıdır.

Gaz sancıları bir haftalık süreç içerisinde yavaş yavaş azalacak ve karında oluşan şişlikte yavaş yavaş inmeye başlayacaktır. Aksi görülen durumlarda doktora başvurmak ve doktor kontrolünde olmadan herhangi bir ilaç ve ya yönteme başvurmamak gerekecektir. Karın bölgesindeki şişlikle birlikte görülen gaz sancılarının yanında göğüslerde de şişlikler olabilir. Bu durumda bir hafta içerisinde geçecektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle