Kürtajdan Sonra Meydana GelenEnfeksiyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

kürtaj sonrasında meydana gelen enfeksiyon kaynaklı olarak yüksek ateş, koku, kaşınma, akıntı sorunu, regl düzensizlikleri, kusma, mide bulantısı, koyu renkli kanama ve ağrı oluşur.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Kürtaj işlemlerinden sonra kadınların bazılarında belli başlı şikâyetler meydana gelmeye başlar. Sık şekilde gözlemlenen ve en çok sorun olan şikâyetler arasında yüksek ateş, koku, kaşınma, akıntı sorunu, regl düzensizlikleri, kusma, mide bulantısı, koyu renkli kanama ve ağrı bulunur. Bu belirtilerin bazılar enfeksiyon ile alakalıdır ve belirtiler ortaya çıktığında mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Kürtajdan sonra enfeksiyon meydana geldiğinde ya da farklı sorunlar oluştuğunda aşağıda bulunan belirtiler oluşmaktadır.

Ağrı; aslında ağrı durumunu kürtaj sonrası enfeksiyon kapan kişilerin direkt olarak buna bağlamaması gerekir. Kasık çevresinde adet sanıcına benze ağrılar meydana gelir. Bunun içinde uzman hekimler işlem sonrasında ilaç verirler. Bu ilaçlara rağmen ağrılar ortadan kalmıyorsa enfeksiyon kapma sorunundan kaynaklı olarak meydana geliyor olabilir. Hatta mantar oluşumu bile ağrıya sebep olabilmektedir.

Kanama; kürtajın yapılmasından sonra 1 hafta boyunca kanama meydana gelebilmektedir. Kanama hızlı şekilde ve yoğun bir biçimde devam ediyorsa kürtajdan sonra enfeksiyon riski meydana gelmiş olabilir. Bu durum içeride parça kalmasından kaynaklı da oluşabilmektedir.

Kusma ve bulantı; bu durumlara işlemlerin bitmesinden sonraki süreçte çok rastlanılmaz. Anesteziden kaynaklı meydana gelebileceği gibi nadirde olsa kürtaj uygulamasından sonra kapılan enfeksiyonun yoğunluğundan da meydana gelebilir.

Adet düzensizliği ya da gecikmesi; uygulamadan sonraki süreçte genelde 40 gün sonra adet görülür. Görülmeme ve düzensizlik durumları nadir şekilde gözlemlenir. Adet gecikmesi bulunuyorsa muhakkak uzmana başvurulması ve enfeksiyon ile alakalı testler yaptırılmalıdır.

Koku, akıntı ve kaşıntı; kürtaj sonrası idrar yolu enfeksiyonu sorunundan kaynaklı olarak meydana gelme riski büyüktür. Enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana gelen idrar yolu enfeksiyon sorununda akıntı kahverengi ve kaşıntılıdır. İdrar yolu enfeksiyonu olanlar tedavisi için mutlaka uzman hekime başvurmalıdır. İdrar yollarındaki sorun zaman içinde daha büyük sıkıntılara sebep olur.

Ateş; ateş kürtaj sonrası enfeksiyon olanlar açısından en önemli belirtidir. Kürtaj sonrası enfeksiyon nasıl anlaşılır, kapsamında da en önemli detaydır. Özellikle enfeksiyonların yoğunluğuna bağlı olarak ateş yükselmeleri sık yaşanır. Ateş meydana geldiğinde hemen jinekolojik muayene olunmalıdır.

Enfeksiyon Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilir?

 • Kürtajın bitmesinden sonra genel anlamda ve idrar yollarından enfeksiyon kapmamak için cinsel ilişkiye 7 ila 10 gün boyunca girilmemelidir.
 • 7 gün boyunca tampon kullanımı yapılmamalıdır.
 • Vajina bölgesinin su ile temas etmemesi gerekir.
 • Deniz, sauna, havuz ve oturarak banyo yapmak enfeksiyonun oluşmasına zemin hazırlar. Ayakta banyo yapılması gerekir.
 • 1 hafta boyunca hastanın kendini yoran hareketlerden kesinlikle uzak kalması gerekir.

Kürtajın bitmesinden sonraki süreçte rahim ağzının açık olmasından kaynaklı, kanama olmasından kaynaklı enfeksiyona meyil vermemek adına hijyenik olan pedlerin kullanılması gerekir. Hijyenik pedler gün içinde sık sık değiştirilmeli ve temizlik açısından dikkat edilmelidir. Ayrıca uzman hekimin verdiği ilaçlar düzenli ve aksatılmadan kullanılmalıdır. Kürtajın sonrasında uterusun eski dönemdeki halini almaya çalışır. Bundan dolayı sıkışma yaşarken belli başlı kasılmalar da meydana gelir. Krampların ve kasılmaların meydana gelmesi oldukça normal bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu işlemi olanlar da birkaç gün boyunca hafif düzeyde süren kanamalar normal olarak görülmektedir. Bunun dışında işlemi olanlar da görülen yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Mide bulantısı
 • Baş kısmında ağrı
 • Baş dönmesi
 • Aşırı düzeyde yorgunluk durumu
 • Üşüme
 • Titreme

Kürtaj olanlar ilerleyen dönemler çocuk sahibi olamaz gibi bir durum söz konusu değildir. Vakum uygulaması ile yapılan işlemler insanların fizyolojisine tamamen dost kürtaj yöntemidir. Günümüzde ise hemen hemen tüm uzman hekimler tarafından sağlıklı şekilde uygulanmaktadır. Kürtaj olanlar aşağıda bulunan tüm detaylara dikkat etmelidir.

 • İşlem olanlar hastanede ve evde uzman hekimin dediği kadar dinlenmelidir.
 • İşlemlerin bitmesinden 1 hafta sonra uzman hekim kontrolüne gidilmelidir. Bu kontrol kesinlikle aktarılmalıdır.
 • İşlem olanlar çocuk aldırma uygulamasını tamamladıktan 2 saat sonra hafif hafif beslenme yapmalıdır.
 • Uzman hekim tarafından verilen antibiyotik ve ağrı kesicilerin düzenli ve aksatılmadan kullanılması tedavi açısından gereklidir.
 • Tedavi işlemleri sürecinde alkol ve sigara tüketmekten uzak kalınmalıdır.
 • Ayak üzerinde banyo yapılması gerekir. Küvette yatarak ya da oturarak banyo yapılmamalıdır. Bu süreçte vajinanın iç kısmına kesinlikle su kaçmaması gerekir. Bu durum enfeksiyonu fazlasıyla tetikler

Tedavi Süreci Nasıl İlerler

Hastada karın ağrısı ve ateş mevcutsa bu sorunlar hafif düzeydeyse ağız yolundan doksisiklinle kullanılarak tedavi edilir. Var olan ateş 38 derecenin üstündeyse, şiddetli düzeyde peritonit ve karın ağrısı mevcutsa acil şekilde hastaneye yatırılmak gerekir. Hatta uzman hekim gerekli görürse enfekte olan bölgeler ameliyat ile temizlenir. Damardan ise bu tedavi sürecinde antibiyotik tedavisi yapılır. Antibiyotik tedavisi enfeksiyonların kurutulması ve bu sorundan kurtulmak adına gereklidir. Kesinlikle aksatılmamalıdır. Antibiyotik tedavisi kapsamında genelde sorun tamamen ortadan kalkar. Bazı hastalarda yapılan işlemler esnasında uterus yırtılmaları meydana gelebilir. Ayrıca bu tarz durumlarda bağırsak yaralanmaları da meydana gelebilir. Bunun için tedavi sürecin dikkatli olunmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle