Kürtaj İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Tüm Detaylar

Kürtaj bitmesinden sonra dikkat edilecek olan detaylar konusunda uzman hekim hastasına bilgi verir. Bu bilgilerin hepsinin tek tek uygulanması çok önemlidir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmeli konusunda tüm detayları önemsemek gerekir. Kişi bu detayları önemsediği sürece iyileşme dönemini rahatça atlatır. Kürtajdan sonra nelere dikkat edilmeli;

 • Hamilelik; kürtaj sonrası dikkat edilecek hususlar arasında önemli bir yerde hamilelik bulunur. Operasyonun bitmesinden 15 gün sonra ovulasyon yani yumurtalama tekrardan meydana gelir. İşlemden itibaren 15 ile 25. günlerin arasında kadınlar ya da erkekler korunma yöntemlerini kullanmazsa gebelik olabilir. Gebelik meydana gelmezse kürtaj yapıldıktan 45 gün sonra regl kanamasının olması gerekir.
 • Kanama; kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında kanama bulunur. Kürtajın bitmesinden sonra ilk bir hafta boyunca damlama şeklinde kanama meydana gelir. Bu kanama parçalı ve pıhtılı şekilde kürtaj yaptırdıktan sonra gelirse uzman hekime bilgi verilmelidir. Bazı kişilerde bu kanama hiç meydana gelmeyebilir. Sadece lekelenme tarzında sorunlar meydana gelmektedir. Bu aşamada kanamanın çoğalmasına, pıhtılı ya da parça gelmesine dikkat etmeli ve uzmana haber verilmelidir. Kürtajdan sonra regl kanamasının da 45 gün sonra olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Kişi regl olmazsa uzman ile görüşmelidir.
 • Parça kalması; kürtajdan sonra dikkat edilmesi gereken şeyler arasında pıhtılı ve parçalı kanama gelmesidir. 7 günden fazla kanama olan kişiler, kanaması çok olan kişilerde uzmana başvurmalıdır. Uzman hekime giden hastalar tekrardan ultrason ile kontrol edilir. Bu kontrolde iç kısımda parça olanlar tekrardan kürtaj operasyonu olur. İkinci operasyon olanlar ilk operasyondaki gibi ağrı duymazlar. Çünkü bu işlem oldukça kısadır. Ayrıca parça alınmazsa kanama kesinlikle durmaz. Parça kalma sorunu genelde 8 ila 10 hafta olan hamilelikte meydana gelir. Bu haftaların altında olan hamileliklerde bu sorun nadir şekilde oluşur.
 • Gebeliğin devam etmesi; kürtaj olan kişilerin sonrasında ultrason ile muayene edilmesi gerekir. Bu sayede gebelik ve eklerinin çıkarıldığına da emin olunur. Bu muayene yapılmazsa kalan parçaların ortaya çıkmasının ihtimali bulunmaz. Gebeliğin devam etmesi sorunu genelde küçük olan hamilelikte meydana gelmektedir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Kürtajdan sonra banyo hemen yapılabilmektedir. Yalnız banyo konusunda dikkat olmak gerekir. 15 gün boyunca banyo yapacak olan kişilerin duş şeklinde bunu icra etmesi gerekir. Kürtajın bitmesi ile korunma yöntemlerinin kullanılmaya başlanması şarttır. Korunmada nelere dikkat edileceğini uzman zaten detaylı şekilde anlatır. Rh uyuşmazlığı olan kişilerde 72 saat içinde anti D yapılması gerekir. Nelere dikkat edileceği konusunda uzman hekim detaylı şekilde hastasına mutlaka açıklama yapar. Uygulama sonrasında adet gecikmesi sorununa da dikkat edilmelidir. Bu sorun özellikle haftası büyük olan hamileliklerin alınmasında meydana gelir. Regl kanamasının 6 hafta boyunca gecikmesi normalidir. Bazı uygulamaların demir aletler yardımı ile yapılmasından kaynaklı rahim iç kısmındaki bezlerin aşırı kazınması durumu ortaya çıkar. Bundan kaynaklı olarak hiç regl olamama meydana gelir. Tüm bunlara rağmen operasyondan 45 gün sonra regl olunmalıdır. Olunmazsa mutlaka uzman ile görüşülmelidir.

Kürtajın yapılmasından sonra 10 gün boyunca cinsel ilişki yaşamak yasaktır. Bu dönemde cinsel ilişkide bulunmak enfeksiyon riski en üst seviyeye çıkartır.

Kürtaj işlemleri sağlıklı, doğru ve temiz koşullarda yapıldığı sürece operasyon sonrasında kısırlık riski bulunmaz. Özellikle de 10 haftadan daha küçük hamilelikler için yapılacak olan uygulamalarda kısırlık meydana gelmez.  Kürtajın 10 haftalıktan daha küçük gebeliklerde yapılmasında genişletme operasyonları nazik ve yavaş bir şekilde yapılırsa ilerleyen dönemlerde düşük riski de meydana gelmez.

Kürtaj İşlemi İstemli Olan Düşükler Dışında Nerelerde Uygulanır?

Kürtaj istemli düşük dışında genelde tanı ve tedavi amaçlı uygulanır. Bunlar;

 • Menopoz sonrasında meydana gelen kanamalarda ya da menopoz döneminde rahim iç duvar kısımlarında duvarların 5mm’yi geçtiği zamanlarda
 • Rahimin iç duvarında oluşan poliplerde
 • Anormal düzeyde meydana gelen rahim kanamalar olduğunda
 • 10 günden fazla süren parçalı ya da pıhtılı kanamalarda
 • Miyom kanamalarında kanamanın önüne geçmek ve parçanın patolojiye gönderilip kesin olarak tanısının koyulması amacı ile
 • Diskfonsiyonel uterus kanamasında
 • Fraksiyonel küretaj, patalojik sorunun rahimim ağız kısmında mı, yoksa rahimde mi olduğunu anlamak adına yapılır. Bu işlem hem rahimin ağız kısmında hem de rahimde yapılır.
 • Biyopsi almak maksadıyla kürtaj işlemleri yapılır.

Her ne için yapılırsa yapılsın kürtajın mutlaka konusunda uzman olan hekimler tarafından ve tecrübesi olan hekimler tarafından yapılması gerekir. Aksi halde sorun yaşamak kaçınılmaz bir hale gelir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle