Kürtaj Sonrasında Nelere Dikkat Edilir ve Cinsel Birlikteli Ne Zaman Yaşanır?

Kürtajın bitmesinden sonra iyileşme dönemi içinde her detaya düzenli şekilde uyulması gerekir. Özellikle 10 gün boyunca cinsel ilişkiden uzak kalınması gerekir.

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar?

Gebelik durumunun sonlanmasından yani kürtajdan sonra cinsel ilişki ne zaman başmalıdır, uzman hekimler bu dönemde 10 gün boyunca beklemeyi tavsiye ederler. Kürtajdan sonra cinsel ilişkinin zararları oluşmaması adına ve enfeksiyon kapılmaması adına bu süre beklenmelidir. Kürtaj sonrasında cinsel ilişki yasağı 10 gün boyunca havuza ve denize girmek konusunda da bulunmaktadır. Kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girilirse ne olur, vajinal enfeksiyon ve rahim içi enfeksiyona yakalanma riski oldukça fazladır. Enfeksiyon oldukça büyük sorunların yaşanmasına sebep olur. Bunun tedavisi de oldukça zordur. Bundan dolayı kürtaj sonrası cinsel ilişki girmek sorunların başlamasına sebep olur. Ayrıca kürtaj sonrası cinsellik hemen hamile kalma riski de taşımaktadır. Uygulama sonrası sevişme sürecine prezervatifle girmek de kürtaj sonrası cinsel ilişki zararları kapsamında yasaktır. Sevişme işlemi için mutlaka en az 1 hafta ya da 10 gün boyunca beklemek gerekir.

Yapılan operasyondan 15 gün ovulasyon yani yumurtlama işlemi tekrardan meydana gelir. Bundan dolayı kürtajın yapılmasından sonra 15 ile 25 günlerde ilişkiye girmek tekrardan hamilelik durumunu meydana getirebilir. Bu dönemde ilişki girilirse de kesinlikle korunma yöntemleri ile girilebilir. Kürtaj sonrası cinsellik yaşamak günah mı soruları da insanlar tarafından fazlasıyla merak edilmektedir. Bu süreçte ilişki yaşamak günah olmasa bile sağlık açısından oldukça zararlıdır.

Kürtajdan sonra meydana gelen diğer sorunlar arasında;

10 haftalık sürece kadar yapılan kürtajlarda ilk bir hafta kanama damla şeklinde gelir. Kanama bir hafta içinde ve daha sonrasında parçalı ve pıhtılı şekilde meydana gelirse mutlaka uzman hekime haber verilmelidir. Bazı kişilerde kürtajdan sonra kanama durumu lekelenme şeklinde meydana gelir. Lekelenme genelde bir hafta boyunca sürer. İşlemin bitmesinden 45 gün sonra adet kanama durumu meydana gelmelidir. Kanama meydana gelmezse uzman hekim bilgilendirilmelidir. Kanama olduktan sonra da ilişkiye girmek yasak ve oldukça tehlikelidir. Parça kalması ve adet kanma durumunun gecikmesi de diğer sorunlardan sadece bazılarıdır.

İyileşme Süreci ve Bakım

Kürtajın bitmesi ile kişilerin iyileşme sürecinde dikkatli olması gerekir. Bu dönemi dikkatli şekilde atlatmak ve bakımı en doğru şekilde yapmak da önemlidir. İyileşme süresi içinde dikkat edilecek olan noktalar arasında;

 • Uzman hekimin verdiği ilaçları düzenli şekilde, aksatmadan ve zamanında kullanmak çok önemlidir. İlaçların düzenli kullanılması iyileşme süresi açısından önemlidir.
 • Kürtajın bitmesi ile hasta taburcu edilir. Eve gelen hasta 1 saat sonra sulu yemekler ile beslenmelidir.
 • Duş alma konusunda dikkatli olunmalıdır. Dul alırken vajinanın iç kısmına su kaçırılmaması ve yıkanmaması gerekir. Ayakta duş alınması oldukça uygundur.
 • Tam olarak 10 günün sonunda cinsel ilişkinin yaşanması ve 10 gün sonra cinsel ilişkiye girmek gerekir.
 • Herhangi bir sorun meydana gelmezse bir hafta sonunda uzman hekim kontrolüne gidilir.
 • İyileşme dönemi içinde hijyene dikkat etmek her şeyden daha önemlidir. Enfeksiyonun önüne geçmek adına mutlaka hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Enfeksiyonun önüne geçmek adına tampon kullanımı da yapılmaz.
 • Enfeksiyonun önüne geçmek için denize, saunaya ve havuza girmek bir hafta boyunca yasak olan detaylar arasında yer alır.
 • Kürtaj yapıldıktan sonra pamuklu iç çamaşırını düzenli şekilde kullanmak gerekir.
 • Uygulamadan sonraki süreçte kısırlık durumu oldukça düşüktür. Yalnız bu işlem esnasında delinme, enfeksiyon ve yapışma tarzında komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu tarz risklerde kısırlık oluşabilmektedir.
 • Bir hafta boyunca hijyenik ped kullanımı yapılmalıdır. Sık sık değiştirilmesi çok önemlidir.
 • Uygulama yapılması ile kanama meydana gelebilir. Bu kanamalar adet kanaması tarzında da olabilir. Genelde 15 sürer. Bazı kişilerde arada pıhtı da düşebilir. Yalnız pıhtı fazlalaşırsa ve parça gelmeye başlarsa mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.
 • Kürtajdan sonra ilk regl kanaması hemen hemen 40 ila 45 gün sonrasında meydana gelir. Nadir de olsa bazı kişilerde bu süreç 60 günü bulabilir. 45 gün sonrasında regl olunmazsa uzman hekim bilgilendirilmelidir.

Kürtaj Sonrasında Ne Zaman Uzman Hekime Başvurulmalıdır?

 • Şiddetli düzeyde ağrılar meydana gelirse
 • Yüksek düzeyde ateş gözlemlenirse
 • Kokulu akıntı varsa
 • Yoğun akıntı meydana gelirse
 • 45 günün sonunda adet görülürse
 • 1 hafta sonrası her şey düzen içinde olsa bile mutlaka uzamana gitmek gerekir. Bunlar dışında fark edilen farklı akıntılarda meydana gelirse beklemek gerekir.

Hasta gebelik istemiyorsa kürtajın bitmesinden sonraki süreçte psikolojik sorunlar meydana gelmez. Hastaların isteyip eşlerin gebelik durumu istemediği ya da bebekte yaşam ile bağdaşmayan sakatlık durumları mevcutsa kürtajın yapılması ile psikolojik sorunlar meydana gelmektedir. Hatta birçok kişi yapılan uygulamanın bitmesi ile uzun dönem psikolojik destek almaktadır. Kürtaj en uygun olan koşullarda, sorunsuz bir şekilde yapıldıysa, uzman hekim kontrolü dâhilinde her şey yolunda gittiyse, kişi uzman hekimin söylediği iyileşme dönemi tavsiyelerine harfiyen uyduysa tekrardan gebe kalınabilir. Yalnız uygulama doğru olmayan koşullarda yapıldıysa, kürtaj esnasında rahim içi yapışıklık, rahim delinmesi ve enfeksiyon meydana gelirse gebelik durumu tehlikeye düşebilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...
Yorum ekle