Kürtaj Sonrası Doğru Beslenme Şekilleri ve Uygulanacak Diyetler

Kürtajdan sonra vücudun kendini yenileyebilmesi ve tedavi edebilmesi için beslenme çok önemlidir. Doğru beslenme ile vücuttaki hücreler kendini yeniler ve iyileşme süreci hızlanır.

Kürtaj Sonrası Beslenme

Kürtaj genellikle istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan yaklaşık 10 dakikada ile 20 dakika arasında süren bir operasyondur. Genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Hastanın bünyesine, bağışıklık sisteminin gücüne ve elbetteki psikolojik durumuna bağlı olarak iyileşme süreci farklılık gösterebilir. Kürtaj hakkındaki sorular göz önünde bulundurulduğunda en çok merak edilenlerden birinin de işlemden sonra doğru beslenmenin nasıl olması gerektiği olduğunu görüyoruz.

Kürtaj işlemi geçiren hastanın iyileşme sürecini etkileyen en önemli etken operasyon sonrası beslenme şeklidir. Hasta bağışıklığını yeniden kazanabilmek için bol vitaminli gıdaları tercih etmelidir. 

Doğru Diyet nasıl Olmalıdır?

İşlem sonrası hastanın metabolizması anesteziye ve kan kaybına bağlı olarak zarar görür. Bunu onarabilmek için hastanın vitamin ve protein içeren gıdalar tüketmesi taviye edilir. Hastaya uygulanacak diyette bunlara dikkat edilmesi gerekir. Genellikle kürtajdan sonra hastaya bol lif takviyeli diyetler uygulanır. Bunun sebebi operasyon sonrası anestezi sebebiyle ortaya çıkabilecek sindirim problemlerinin giderilmesidir. Hasta işlem sonrası karın ağrısı, gaz ve kabızlık gibi problemlerle hekimine başvurabilir. Bu durum normaldir ve doğru beslenme ile kolayca tedavi edilebilir. Hastaya olabildiğince lifli gıdaların verilmesi tercih edilmelidir. Böylece bağırsak ve sindirim sistemi yorulmayacak hastanın kolay sindirebileceği besinler verilmiş olacaktır. İşlem sonrası metabolizması zayıflayan hastaya bol vitamin içeren gıdalar verilmelidir. Bu süreçte iyileşme sürecinin hızlanması için olabildiğince doğal beslenilmeli, hazır gıdalardan ve besin takviyelerinden kaçınılmalıdır.

İyileşme Sürecinde Doğru Beslenmenin Önemi

Her operasyonda olduğu gibi kürtajdan sonrada kişinin iyi ve sağlıklı beslenmeye gereksinim duyduğunu görüyoruz. Her ne kadar işlem sonrasında verilen ilaçlarla bünye toparlanmaya çalışılsada doğru beslenme bu süreci olumlu etkileyen en önemli faktördür. Dengeli ve doğru beslenme sonucunda hastanın bünyesi kısa zamanda eski gücüne kavuşacaktır. 

En çok hangi gıdalar tüketilmeli?

Tüm bu sorular göz önünde bulundurulduğunda doğru beslenmenin önemini bir kez daha görüyoruz. İşlemden sonra hastanın metabolizmasının yenilenmesi, sağlığına tam anlamıyla kavuşmasının yolu doğru ve dengeli beslenmesinden geçiyor.

Yaklaşık 1-2 ay vücudun kendini yenileme dönemi olduğunu bilmeli ve bu süreçte aldığımız gıdalara oldukça dikkat etmeliyiz.

Özellikle kan kaybının hasarlarını önlemek için bol bol kan yapıcı besinler tüketilmelidir. Özellikle ciğer, istiridye, ton balığı, tavuk gibi yiyecekler demir yönünden oldukça zengin besinlerdir. Bu gıdaların yanında maydanoz, badem, fındık, yoğurt, peynir, yumurta gibi gıdalarda oldukça kan yapıcı gıdalardır. 

Hastanın bağışıklığının güçlendirilmesi için elbetteki en önemli unsurlardan biri de vitamin almasıdır. İşlem sonrası kan kaybına bağlı olarak gelişen vitamin eksikliklerinden en yaygın görünenleri A ve C vitamini eksikliğidir. C vitamini vücudumuzun zırhıdır. İyileşme sürecinde C vitamini içeren gıdalar tüketilmesi bağışıklığın yeniden kazanılmasını sağlayacaktır. Portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi turunçgillerin yanında yeşil  biber, rezene, yaban mersini, çilek gibi gıdalarda C vitamini yönünden oldukça zengin gıdalardır. Patates, havuç, ıspanak gibi gıdalar ile de vücudunuzun eksilen A vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. 

Nasıl Bir Diyet Uygulanmalıdir?

Vücudun eksiklerini karşılarken elbetteki dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da vücudu yoracak besinlerden kaçınılmasıdır. Yağlı ve karbonhidrat içeren sindirimi zor besinlere bir süre ara verilmelidir.

Uygulanacak diyetin uzman hekiminiz tarafından verilmesi şarttır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle