Kürtaj İşlemi Sonrasında Kadınlarda Ağrı Meydana Gelir mi, Bu Ağrılar Nasıl Geçer?

Kürtaj uygulaması sonrasında ağrı ilk günden itibaren oluşur. Ağrıların önüne geçilmesi adına doktor ağrı kesici verir. Zaten gün geçtikçe de ağrılar azalır.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur mu?

Kürtaj işlemleri kadınları psikolojik anlamda etkileyen bir uygulamadan sonra ağrı sorunu birçok kadında meydana gelir. Kürtajdan sonra ağrı olur mu, işlem ister genel ister lokal anestezi ile yapılsın kasık bölgesinde regl sancısına benzer ağrılar meydana gelir. Ağrısız kürtaj uygulaması yapıldığında bile az düzeyde yani rahatsızlık vermeyecek düzeyde ağrı meydana gelir. Kürtaj işlemleri tamamlandıktan sonra ilk saatlerde ağrı sorunu yavaş yavaş azalmaya başlar. Zaman geçtikçe bu sorun kendi kendine ortadan kaybolur. Kürtaj sonrası ağrı kesici ilaçlar uzman hekim tarafından tavsiye edilir ve düzenli kullanılmalıdır. Bazı kadınlardan ilk günde ağrı ya da sancı kesinlikle meydana gelmez. Bazı hastalarda ise kürtajdan sonra ağrı birkaç gün boyunca sürer. Bu uygulamanın belli başlı riskleri bulunur. Bundan kaynaklı olarak hasta kişilere bir hafta sonra mutlaka muayene işlem günü verilir. Bu muayene işlem gününde vajinada toparlama olup olmadığı kontrol edilir. Kürtaj olduktan sonra vajinada belli aralıklar ile kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar rahimin kendini eski haline getirme çabasıdır. Kasılmalar şiddetli ya da hafif düzeyde ağrıya sebep olur. Bu etken uygulama sonrası ağrı nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Zaten uzman hekim bu tarz ağrıların meydana gelebileceği konusunda önceden uyarır. Bunun içinde ağrıyı kesici ilaç verecektir. Ağrıyı kesici ilaçların uzman hekim söylediği şekilde ve dozda düzenli şekilde alınması gerekmektedir.

Ağrı Sebepleri ve Kürtaj Sonrası Sorunlar

Kürtaj olduktan sonra adet düzeninde, mide kısmında, rahim bölgesinde, cinsel ilişkide sorunlar meydana gelebilirken baş ağrıları da oluşabilmektedir. Sıklıkla gözlemlenen ağrı ve diğer sorunlar içinde;

Leke Ve Kanama

Lekelenme ve kanama işlem sonrasında birkaç gün boyunca adet şeklinde meydana gelebilir. Kanama gün geçtikçe azalmaya başlar. Kanama döneminde cinsel ilişkide bulunmak artmasına, ağrıya ve enfeksiyona sebep olur. Kanama 1 hafta ya da 5 gün içinde azalarak kesilir. Bu sorun için ilaca ya da ağrı kesici bir madde kullanmaya gerek olmaz. Kanama gün geçtikçe azalmıyorsa çoğalarak devam ediyorsa mutlaka uzman hekimle görüşülmesi gerekir. Kürtajın bitiminden sonraki dönemde kanama çoğalmışsa bu rahim içinde kalan parçalara işaret ediyor olabilir. Bu durumda korkmaya gerek yoktur. Uzman hekim küçük müdahaleler ile gerekli olan sorunu ortadan kaldırır.

Kusma ve Mide Bulantısı

Kürtajın öncesinde normal zaman içinde ve sonrasında kusma ve mide bulantısı şikâyetleri meydana gelir. Uygulama yapıldıktan sonra mide bulantısı ve kusma sorunları geçmezse mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Uygulama lokal ya da genel anestezi uygulaması ile yapılır. İkisinde de aç karnına olmak gerekir. Bu sayede mide bulantısı meydana gelmez. Mide sorunu ortaya çıksa bile şiddetli olmaz.

Meydana Gelen Diğer Sorunlar

Adet Olamam, Adet Gecikmesi ve Adet Düzensizlikleri

Kürtajın işlem olarak yapılmasından sonra genelde ilk adet dönemi 30 ya da 40 gün sonra olur. Hasta kişide adet döngüsü normal zaman içinde olduğu gibi devam eder. İşlem adet düzensizliklerine kesinlikle sebep olmaz. Şiddetli adet, kötü kokulu ve kaşıntılı adetlere sebep olur mu, nadir şekilde sebep olur. Kürtajın bitmesinden sonra rahim ve vajina bölgesi antiseptik solüsyon ile yıkanır. Bazı kişilerde vajinanın florasında bozulmalar meydana gelebilir. Bundan kaynaklı olarak kahverengi, sarı ve yeşil tarzında akıntılar oluşabilir. Bu akıntılar kadınlara kaşıntılara sebep olacaktır.  İşlem yapıldıktan sonra uzman hekim muayenesi sırasında ortaya çıkacak akıntı varsa vajinal ovül ya da tablet tarzında ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar şikâyetleri ortadan kaldırır. Şikâyetler ortadan kalkmazsa uzman hekim ile görüşülmesi gerekir.

İşlem Sonrası Ateş

Kürtaj genel olarak uygulama yapıldıktan sonra hasta kişilerde ateş tarzında sorun meydana gelebilir. Bundan kaynaklı baş ağrısı da oluşabilmektedir. Özellikle endometrit veya farklı enfeksiyon durumları meydana gelirse kürtaj işlemi yapıldıktan 2 gün sonra ateş yükselmesi ve baş ağrısı ile kendini gösterir. Ayriyeten bu şikâyetlerden farklı olarak baş ağrısı, sırt bölgesinde sızlama, ishal, mide sorunları ve kabızlık da meydana gelebilmektedir. Bunların çoğunluğu kürtajın yapılması ile alakalı olmayabilir. Genelde kadınların psikolojik olarak etkilenmesinden kaynaklı bazıları meydana gelebilmektedir. Zaten uygulamadan sonra psikolojik anlamda yorulan bazı kadınlar sonrasında destek alır. Hatta bu desteği uzun dönem devam ettiren birçok bayan bulunur.

 İşlem sonrasında her ne sorun meydana gelirse gelsin mutlaka uzman hekimden görüş almanız gerekir. İyileşme döneminde uzman hekimlerin söylediklerine harfiyen uyulduğunda genelde sıkıntılar ortaya çıkmaz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle