Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kürtaj sonrası vücudun kendini toparlaması biraz zaman alır. Peki bu dönemde ne gibi sorunlarla karşılaşılır? Adet gecikmesi neden olur ve nasıl tedavi edilir? Kendiliğinden düzelir mi?

Kürtaj sonrası süreç

Unutulmamalıdır ki kürtaj bir doğum kontrol ya da aile planlama yöntemi değildir. Günümüzde tıbbın ilerlemesiyle bir rutin haline gelmiş olsa da cerrahi bir operasyon olduğu göz ardı edilmemelidir. Kürtaj sonrası süreçte hastanın kendini toparlaması vücudun fonksiyonlarının eski halini alması biraz zaman alır. Bu süreçte hastanın kendine dikkat etmesi metabolizmasına zarar verecek etkenlerden kaçınması gerekmektedir. Geçirilen gebeliğin süresi bu iyileşme sürecinin ne kadar süreceğini belirler. Normal bir gebelik sürecinde vücut kendini yeniler ve metabolizma farklı çalışmaya başlar. Bu değişim süreci kürtajdan sonra da tam tersi şekilde vücudun eski halini alması için devam edecektir.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajında bazı riskleri vardır. Ancak modern tıbbın gereçleriyle ve işin uzmanı hekimin becerileriyle bu riskler en aza indirgenir. Bu nedenle işlemi yapacak doktorun uzmanlığı çok önemlidir.

Yanlış yapılmış bir kürtaj işlemi hastanın aşırı kanamadan ölmesine bile yol açabilir. Ayrıca iyileşme sürecinde de kontroller önemlidir. Aksatılmamalıdır. Kürtaj işleminden sonra hastaya yatış verilmez aynı gün içerisinde taburcu edilir. Yaklaşık bir saat içerisinde hastanın tüm şikayetleri geçer ve normal yaşamına dönebilir. 

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi Olur Mu?

Genelde 45 güne kadar adet görülmemesi normal sayılabilir. Çünkü vücut kendini hamileliğe adapte etmiştir. Normal bir gebelik sürecinin sonlandırılmasında adet görme süreci daha geç olur. Kanama gecikmesinin sebepleri nedir sorusuna gelecek olursak, çünkü vücut normal gebelik hormonları salgılar ve kandaki bu değerlerin düşmesi zaman alır.

Adet gecikmesinin nedeni bu hormonlardır. Beta HCG adı verilen bu hormon adet gecikmesine, mide bulantılarına, göğüslerde hassasiyete sebep olur. Kürtajdan sonra adet gecikmesi normal bir durumdur ve endişe gerektirmez.

Kandaki Beta HCG değerlerinin eski halini alması 30 güne kadar sürebilir. Yani küretajdan sonra ilk adet görmenin 30 gün ile 40 gün sonra olabilmesi muhtemeldir. Bu süreç hastanın bünyesine bağlı olarak 20 güne kadar düşebilir de 50 ile 60 güne kadar çıkabilirde. Bu tamamen hormonların eski seviyeye ne kadar sürede ulaşacağı ile ilgilidir. Eğer hasta 6 hafta geçmesine rağmen adet olamıyorsa doktora başvurmalıdır. Bu ters giden bir şeylerin olduğunu gösterir. 

Küretaj sonrası regl gecikmesi nasıl geçer?

50 günü geçen durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır. Yapılacak ultrason muayenesinden sonra sorunun küretaj işleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılabilir. Çok nadir olarak da küretaj işleminin başarılı olmamasından ve gebeliğin devam etmesi durumundan da regl gecikmesi görülebilir. Ultrason yoluyla gecikme hormonal bir gecikme mi yoksa meydana gelen bir yapışıklıktan mı kaynaklanıyor tespit edildikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Eğer hormonal bir sıkıntı gözüküyorsa bir süre daha beklenir veya hekim uygun görürse ilaç tedavisi uygulanır. Eğer küretajdan kaynaklı bir hasardan kaynaklanıyorsa farklı bir tedavi yöntemi hekim tarafından belirlenir.

Genellikle küretaj sonrası regl gecikmesi normal bir durumdur ve kendiliğinden geçer. Ancak 50 yada 60 gün geçmiş olan durumlarda hekim müdahalesi şarttır. Bu bekleme aşamasında bazı hormon takviyeleri ile de regl olunması sağlanabilir. Ancak vücudun kendi kendini tamir etmesini beklemek daha iyi bir yöntemdir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle