Kürtaj Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kürtaj işlemi sonrası metobolizmada bazı değişiklikler olabilir. Peki kürtajdan sonra adet düzensizliği olur mu? Kürtajdan sonra adet düzensizliği ne kadar sürer? Kürtaj sonrası adet düzensizliği neden olur?

Kürtaj sonrası adet gecikmesi ve düzensizliği

Kürtaj işlemi yada daha doğru telaffuzu ile küretaj işlemi istenmeyen veya hatalı gebelikleri sonlandırmak amacıyla rahim içinin kazınarak temizlenmesi işlemidir. Günümüzde modern tıbbın imkanlarıyla bu işlem basit bir prosedür haline gelmiştir. Her zaman yabancı bir cismin rahim içerisine girmesiyle kürtaj yapılmaz. Bazı durumlarda vakum yoluyla küretaj işlemi uygulanır. Genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilen kürtaj işlemi 10 veya 15 dakika kadar kısa süren bir işlemdir. Genel anestezi altında yapılması durumunda herhangi bir acıyı hasta hissetmez ancak lokal anestezi ile yapılan kürtaj işleminde az da olsa acı hissedilebilir.  Kişinin isteğine bağlı veya doktor insiyatifine bağlı olarak kürtaj şekli ve anestezi şekli belirlenir.

Kürtaj işleminden sonra vücudumuz kendini yenilemeye alır. Bu süreç iyileşme sürecidir ve kişinin bünyesine göre süresi farklılık gösterebilir. Kürtaj sonrası regl düzensizliği yaşanması da bu sürecin bir parçasıdır. 

Kürtaj sonrası ilk adet görme hemen olabileceği gibi 40 günü de bulabilir. 40 güne kadar olan regl gecikmeleri normaldir. Kandaki Beta HCG değerlerinin hemen normale dönmediği durumlarda bu gecikmeler görülebilir. Ancak küretaj işleminin üzerinden 40 gün geçmesine rağmen hala kişi regl kanaması görmemiş ise bu durumda doktora başvurmakta fayda vardır. Çok nadir olarak başarısız küretaj işlemlerinde içeride parça kalması ve hamileliğin devam etmesi adet görmeme sebebi olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu çok düşük bir ihtimaldir. 

Kürtajdan sonra adet düzensizliği neden olur?

Kürtajdan sonra adet düzensizliği yaşayanlar bunun nedenini geçirdikleri operasyona bağlayabilmektedir. Ancak küretaj sonrası regl düzensizliği küretaja bağlı gelişmez. Hastanın küretaj işleminden önce regl düzensizliği varsa bu devam eder veya gelişen bir komplikasyon buna sebep olabilir. Regl düzensizliği hormanal bir durumdur. Salgılanan hormonların azlığı veya çokluğu regl düzensizliğine sebep olur. Ancak küretaj işlemi hormonları etkileyen bir işlem değildir. Bu sebeple regl düzensizliğini küretaj ile bağdaştırmak doğru değildir. Ancak küretajdan sonra ilk 1 yada 2 ay regl düzensizliği görülebilir. Bu durum vücudun küretajdan sonraki dönemde kendini toplamasıyla ilgilidir. Kalıcı bir durum değildir.

Regl olduktan sonra kanama 40 gün kadar sürebilir. Bu da oldukça normal bir durumdur. Vücut bu süreçte kendini yeniler ve yeni düzene adapte olur.

Küretaj sonrası bu gecikme ve düzensizlikler normal karşılanmalıdır ancak fazla uzun sürerse doktora başvurulmalıdır. Kürtaj sonrası adet düzensizliği genelde hormonal bozukluklar nedeniyle meydana gelir ve tedavisi oldukça basittir. Ancak bu hormonal dengesizlikler geçirilen operasyonla alakalı değildir.

Küretaj sonrası adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Sağlıklı bir kadın küretaj işlemi sonrası en geç 40 veya 50 gün içinde adet kanamasını görmelidir. Bu süreç beklenenden uzun sürerse mutlaka düzensizlik ile ilgili bir jinekoloğa gitmelidir. Bu süreç hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kürtaj sonrası kontroller asla aksatılmamalıdır. Bazen kürtaj sebebiyle rahimde oluşmuş bir yapışıklık da bu gecikmeye ve düzensizliğe sebep olabilir. Doktora başvurulduğunda hastaya uygulanacak basit bir ultrason görüntülemesiyle sorun tespit edilebilir.

Sorun çoğu zaman hastadaki hormonal bozukluktan kaynaklanmaktadır. Bu durumda hastaya verilecek hormon takviyeleri veya bazı doğum kontrol ilaçlarıyla adet düzensizliği kolayca tedavi edilebilir. Hasta bu dönemde olabildiğince kendini korumalıdır. Bazı hastalar küretaj sonrası hamileliğe daha yatkın olabilmektedir. Bunu önlemek için doktor kontrolünde bir doğum kontrol yöntemi ile hem adet düzensizliklerinin hem de yeniden oluşabilecek istenmeyen bir gebeliğin önüne geçilebilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle