Kürtaj Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli ve Nelerden Uzak Durulmalıdır?

Kürtaj öncesinde kişi nelere dikkat etmeli ? Etmediği takdirde karşılaşacağı sağlık sorunları ? Uzak durması gerekenler nelerdir? Bu gibi sorularınız yanıtlayarak sizlere daha iyi bilgi vereceğiz bu yazımızda

Kürtaj Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtajın daha iyi geçmesi için öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar ve hassas noktolar vardır. Bu hassas noktalara değinmemiz gerekirse şayet, hasta işlemden 6 saat öncesine kadar kesinlikle yiyecek içecek tüketmemelidir. Buna su`da dahil olmaktadır. Son 48 saatinde hiçbir ilaç kullanmamış ve yorucu hareketlerde bulunmaması gerekmiştir. Kürtajdan önce verilen ilaç ve ağrı kesiciler duruma göre kullanılmamalıdır. Kürtaj öncesi verilen ilaç kürtajı yapacak hekim tarafından verilmiş ise daha çok sorun olmayacaktır.

Hastalar kesinlikle ama kesinlikle kürtaja yalnız gitmemeli ve mutlaka işlem sonrasında yanında bir refakatçi bulundurması gerekmektedir. Çünkü hastaların genelinde mide bulantısıyla beraber bayılmalar meydana gelmektedir.

Hastanın eğer mide ile ilgili sağlık problemleri var ise son 1 hafta süt ve süt ürünlerini çok fazla tüketmemelidir. Tüketildiği takdirde hastanın hem işlem öncesi hem de işlem sonrası normal olması gereken ağrılarının çok çok fazla olduğu görülmektedir. Bunu yanı sıra hasta ağır kaldırmamalı ve ev işlerine belirli müddet ara vermelidir. Her ne kadar basit bir işlem olarak görülse de bu durum bazı hastalarda ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Hastanın kürtaj öncesi çok sigara tüketmemesi ve ciğerlerin durumunu riske atmaması bilgi sahibi olduğum bir konu diyebilmeli her birey bunu kendisine. Yoksa işlem sırasında anlaşılır olduğum bir durumla verilen narkoz ve daha bir çok belirli başlı nedenlere dikkat edilmesi hastaya kolaylık sağlar. İşlem öncesi sigara içildiği işlem esnasın anlaşılır ve sigara içildiği anlaşılır olduğu takdirde bu hastaya daha çok narkoz ve kontrol sorunu yaratır.

Kürtaj Öncesi Uzak Durulması Gerekenler ve Nedenleri

Kürtaj öncesinde hastanın kesinlikle ama kesinlikle cinsel ilişkiden belirli bir süre uzak durması gerekmektedir. Bu durum vajinal bölgeyi tahriş ederek yumurtalıkların dış gebeliğe maruz kalmasına neden olabilir ve o yüzden hasta hayatını riske atabilir. Vajinal bölgede oluşacak tahriş edici bölge kürtaj esnasında kanamaları çoğaltır ve işlemin uzun sancılı sürmesine neden olur. Kürtajdan önce hasta alkol alıyor ise buna da ara vererek bir müddet hem öncesi hemde sonrası olmak üzere kullanmamalıdır. İlişkiye giren ve alkol alan hastalar eğer bu duruma dikkat etmezlerse hastada büyük baş ve karın ağrıları meydana gelmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili eğer daha önce ciddi veya normal bir ameliyat geçirmesi durumunda maruz kaldığı ve zorunlu olarak kullandığı belirli ilaçlar var ise bu ilaçların bazılarına ara vermeli ve kullanmamalıdır. İlaçların hepsi olmamakla birlikte aşağıda ki listede yer alan ilaçlardan uzak durulması gerekmektedir.

  • Fitil ve fitil benzeri ilaçların kullanılmaması
  • İlişki yasak olmakla birlikte ilişkiye ait korunma ilaçlarının kullanılmaması
  • Varsa mide sorununuz ile ilgili ilacınızı kullanmamamız
  • Antidepresan ve psikolojik ilaçların kullanılmaması

Kürtaj Öncesi Cinsel İlişki Durumunuz Nasıl Olmalıdır?

Kürtaj öncesinde eşinizle kürtaja son 1 ay kalasıya kadar yakın temasta bulunmamanız ve bu süreçten öncesinde ise korunma yolları ile birlikte olmanız gerekmektedir. Bu durum aksinde ise eğer kuralların dışına çıkıldığı takdirde. Hastanın işleme kısa bir süre kalasıya kadar adet gecikmeleri yoğun sancılı dönemler ve büyük baş ağrıları meydana gelmektedir. Bu durumlardan dolayı eşinizle cinsel hayatınıza belirli bir süreliğine sınır getirmeli ve eşinizin sağlığını riske atmamalısınız. Sizler her ne kadar  hormonlarınız tarafından uyarılıyor iseniz bile eşinizle yaşanacak olan cinsel ilişkiniz kürtaj öncesi büyük sorunlar meydana getirmez ama kürtaj esnasında vajinal bölgenin kasılması, genişlemesi ve dokuların yıpranması sonucu işlem sonrasın da eşiniz büyük sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Her hastanın işlem sonrasın da iyileşme süresi 2 ile 4 hafta arasında iken sizin eşinizin iyileşme süresi 4 ile 6 hafta arasında değişim göstermektedir. Cinsel ilaçlar kullanırız bir şey olmaz benim eşim sağlıklıdır gibi konulardan uzak durmanız ile birlikte her hekiminde bu konuda ki tavsiyeleri bu şekildedir. Vajinal bölge sadece cinsel ihtiyaçlar için kullanılan bir bölge olmamakla birlikte doğum esnasında ve doğum sonrasında ağrıların, sancıların en yoğun olduğu bölgedir. Burada eşinize dikkat çünkü sürekli cinsel ilişki doğum riski taşıyor. Verilen testler ve ilaçlar bu durumu daha da zora sokuyor 

Cinsel istekleriniz ve arzularınız kürtaj öncesinde ve sonrasında belirli bir süreliğine ara vermeniz sizin için az biraz da sorun olsa bile eşinizin ciddi sağlık sorunları yaşamasını önlemekte ki en iyi katkıyı sizin sağlamanız demektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle