Kürtaj Öncesi Yemek Yenebilir Mi? Kürtajdan Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj operasyonu günümüzde basit bir işlem olsa da bir cerrahi müdahaledir. Bu sebeple öncesinde ve sonrasında dikkal edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki kürtaj öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj Öncesi Hazırlık

Kürtaj yada bir diğer adıyla küretaj işlemi istenmeyen veya sorunlu gebeliğin sonlandırılma işlemidir. Unutulmamalıdır ki her ne kadar basit bir operasyon olarak görülse de cerrahi bir müdahaledir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İşlemi yaptıracağınız klinik veya hastaneye bir yakınınız ile gitmeniz tavsiye olunur. 

Küretaj işleminden önce mutlaka ayrıntılı bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. 10 Haftayı geçen gebeliklerde uyuşmazlığı önleyici iğne yapılacaktır.

Küretajdan önce yapılan vajinal muayenede gebeliğin yeri tespit edilmeli boyutu belirlenmeli ve işleme öyle geçilmelidir. İşlemden önce mutlaka idrarınızı yaparak mesaneyi boşaltmalısınız. 

Küretaj Öncesi Yemek Yenir Mi?

Hastanın, küretaj öncesi eğer işlem genel anestezi altında yapılacaksa 6 saat öncesinden yeme ve içmeyi bırakması gerekmektedir. Ancak lokal anestezi altında yapılacak işlemlerde hasta tok iken de işlem uygulanabilir. Lokal anestezi ile bu işlemin yapılmasında hasta biraz daha fazla acı çekecektir. Ancak genel anesteziye göre riskleri daha azdır. Hasta işlemin ardından 1 saat kadar gözetim altında tutulur. 

Küretaj sonrası 

İşlemden sonra 1 saat kadar dinlendirileceksiniz. Ardından sıvı gıdalarla beslenmenize başlayabilirsiniz. 3 saat kadar sonra istediğiniz her şeyi yiyip içebilirsiniz. İşlemden sonra rahatlıkla normal yaşantınıza dönebilir evinize ya da işinize gidebilirsiniz. İşlem sonrası tansiyon ve şeker düşüklüğünü önlemek için şekerli şeyler yemelisiniz. İşlem genel anestezi altında yapıldıysa 6 saat kadar araba kullanmanız tehlikeli olabilir. İşlem sonrası kan kaybı yaşayacağınızdan bol sıvı tüketmenizde fayda vardır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle