Kürtaj yaptırıldığı resmi kayıtlara işlenir mi?

Kürtaj genelde istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapılan cerrahi operasyondur. Tamamen hastanın isteğine göre yapılan kürtaj işlemi hastane kayıtlarına geçer mi? İsteyen kişiler bunu öğrenebilir mi?

Kürtaj nedir niçin yapılır?

Kürtaj bir diğer ismiyle küretaj genel anlamıyla istenmeyen gebeliğin rahim içi kazınarak sonlandırılması işlemidir. 18 yaşını doldurmuş her birey aile onayı gerektirmeden küretaj yaptırabilir. Küretaj işlemi genel anestezi altında da yapılabileceği gibi genelde lokal anestezi altında yapılır. Kürtaj hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir.

Bu işleme başvurmadan önce iyi düşünülmelidir. İstenmeyen gebeliklerin önüne geçebilmek için aile planlaması yöntemlerine başvurulmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Buna rağmen istenmeyen bir gebelik oluşmuşsa son çare olarak kürtaja başvurulmalıdır.

Kürtaj sadece gebelik sonlandırılmasında kullanılan bir yöntem değildir. Başarısız gebeliklerde yani düşük durumlarında da kürtaja başvurulur. Rahim içine girilerek rahim duvarı kazınır. Bu işlem 10 ile 15 dakika arasında değişmektedir. Yapılacak işlemin mutlaka işinin ehli bir hekim tarafından yapılması gerekir.

Kürtaj kayıtlara geçer mi?

Kürtaj hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yapılabilmektedir. SGK bünyesindeki tüm hastanelerde tek bir kayıt sistemi vardır. Hastanın tüm medikal geçmişi bu kayıtlarda tutulur. Bu sebeple devlet hastanelerinde yaptıracağınız bir kürtaj işlemi kayıtlara geçecektir.SGK bünyesindeki hastanelerde yapılan tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Özel hastanede yaptıracağınız bir operasyon ise bu kayıtlar dahilinde olmayacaktır. SGK bünyesinde yaptırdığınız işlem sağlık ocağı kayıtlarına da yansır. Özel durumlarda daha sonra karşınıza çıkmasını istemediğiniz işlemleri devlet bünyesinde olmayan özel hastanelerde yaptırmanız gerekir. Böylece yaptırdığınız işlem medikal geçmişinize işlenmez. Özel hastanelerde hasta mahremiyetine gösterilen özen biraz daha fazladır. Bu nedenle böyle bir işlem yaptıracaksanız özel hastaneleri tercih etmenizi öneririz. 

Kayıt altına alınan bilgilerimi benden başkası öğrenebilir mi?

Yapılan işlem ne olursa olsun devlet hastanesi bünyesinde sistemde kayda geçer. Bu hastanın güvenliği için alınan bir tedbirdir aslında. İleride bir operasyon geçirmesi gerektiğinde bu medikal geçmişten hastanın hikayesi anlaşılır ve yapılacak müdahaleler bu bulgulara göre yapılır. Ancak Küretaj işlemi gibi işlemlerde hasta bazen bu işlemin kayıtlarda olmasını istemez. Bu durumda özel hastaneler tercih edilebilir. Çünkü özel hastanelerde yapılan işlemler bu medikal geçmişe dahil değildir. Üstelik devlet hastanesinde yaptırdığınız bu tarz bir işlemden sonra birinci derece yakınınız gelip bu kayıtları talep edebilir. Eşiniz, anneniz veya babanız hastaneden sicilinizi talep ettiğinde ulaşabilir ve bu durum hoşolmayan sonuçlar doğurabilir. Özel hastanelerde ise böyle bir sicil kaydı tutulmamaktadır ve hastanın bilgileri gizli tutulmaktadır. Özel bir hastanede yaptıracağınız böyle bir işlem tamamen doktorunuzla aranızda kalacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle