İlk Hamilelikte Kürtaj Yaptırmanın Zararları ve Riskleri Nelerdir?

İlk defa kürtaj yaptırmak ya da birkaç kez kürtaj yaptırmak kısırlığa ya da farklı sorunlara yol açmaz. Kürtaj sonrasında uzmanın söylediklerinin dışına çıkmamak sorunların önler.

İlk Gebelikte Kürtaj Yaptırmanın Zararları ve Tehlikeleri

İlk kürtaj ya da ilk bebeği aldırmak ile alakalı olarak halk arasında kısırlık olacağı hakkında yanlış bilinen bir bilgi bulunmaktadır. İlk kürtaj ya da ikinci hamilelikte kürtaj yaptırmak kısırlığa neden olmaz. Hamilelikte bebeği aldırmak yumurtalıklar ile alakalı bir uygulama değildir. Bu işlem belli başlı uygulamalar ile bebeği almadır. Yumurtalık ile alakalı bir uygulama olmadığı için kadınların yumurtalık fonksiyonlarını kesinlikle bozmaz. Hamilelikte sadece rahimin iç kısmındaki bebek alımı yapılır. Bundan sonra da kadının bir daha hamilelik yaşamama gibi bir durumu olmaz. Kürtaj işlemlerinde sadece istemli gebeliğin alımı yapılmaz. Düşük yaptıktan sonra iç kısımda kalan gebeliğin parçaları, ölü gebeliğin alımı ve boş gebeliğin alımı da yapılır. Uygulanan istemli kürtaj işlemi yani hamilelikte bebeği aldırmak ile alakalı yapılacak olan işlemler için ülkemiz yasal olan süre en fazla 10 haftalık hamileliktir. Bu aşamada hamilelikte hafta hesabı yapılırken son regl döneminin başladığı zamandan itibaren hesaplama yapılır. sonrasında hamilelikte hafta hesabı ultrason ile teyit edilir. 10 haftayı geçen gebelikte bebeği aldırmak yasaktır. Bu durum kanun nezdinde de yasaklanmıştır.

İşlem Sonrasında Beklenenler

Kürtaj sonrası hamilelik; ilk gebeliğin sonlanması olursa belli başlı riskler oluşabileceği gibi bu riskler meydana da gelmeyebilir. Operasyondan 10 gün sonra yumurtlama işlemi tekrardan meydana gelir. Bu esnada cinsel ilişki durumunda korunmasız olmak tekrar bebek sahibi olmaya dönüşebilir. Korunma yöntemleri sayesinde tekrardan hamile kalınmaz. Kürtaj sonrası riskleri içinde sık şekilde meydana gelmektedir.

İlk kürtaj sonrası kanama; kürtajdan sonra 7 gün boyunca damla şeklinde kanamalar meydana gelir. Gelen kanama parçalı şekilde ve pıhtılı bir halde geliyorsa uzmana bilgi verilmelidir. Bu durumda içeride parça kalması ihtimali düşünülür. Çocuğun alınması işleminde uzman hekim bazen parça bırakabilmektedir. Kanama sorunu da kısırlığa yol açmaz. Parçanın alınması için ikinci bir operasyon yapılır ve kalan bebek parçası alınır. Durumun tespit edilmesi için uzman hekim ultrasın ile tanı işlemi yapar.

İlk kürtaj sonrası gebeliğin devamı; işlemlerin yapılmasından sonra uzman hekim mutlaka ultrason ile kontrol yapmalıdır. Bu kontrolde çocuğun, eşlerinin ve diğer materyallerin tam olarak alınıp alınmadığının kontrolü yapılır. Özellikle küçük olan gebelik durumlarında rahimin iç kısımında perdenin olması halinde ya da gebelik kesesinin haricinde kalınlaşma gösteren rahim içi bezleri olması halinde gebelik ile ekleri yanlış bir görüntü vererek uzman hekimi yanıltabilir. Bundan kaynaklı olarak 1,5 ila 2 ay sonra gerçek olan gebeliğin ve çocuğun büyümesi durumu ortaya çıkar. Kan yardımı ile yapılacak olan testlerde gebelik ile alakalı olan değerler 1000 ve daha üzerinde çıkıyorsa ultrason desteği ile gebeliğin kesesi gözlemlenir bir hale gelir. Yaklaşık olarak 10 mm civarına gelen gebeliklerin keseleri ultrasonda gözlemlenince ilk kürtaj işlemi yapılır.

Adet gecikmesi sorunu; hamile kalan kişilerin haftaları büyükse adet gecikmelerin sonradan meydana gelmesi oldukça normaldir. Bazı kişilerde de uygulanan işlem esnasında demir olan aletlerin kullanımları sonucunda ve rahimin iç bezlerinin aşırı kazınmasından kaynaklı olarak hiç adet görememe durumu meydana gelebilir. Tüm sorunlara rağmen kürtaj olanlar 45 gün sonrasında adet olamazsa mutlaka uzman hekim ile görüşmelidir.

Kürtaj Sonrası Dikkate Edilmesi Gerekli Olan Diğer Durumlar

 • Kürtajın bitmesinden sonraki 10 gün boyunca cinsel ilişki yasaktır. Öncesinde ilişkiye girmek kürtajda enfeksiyon riskleri ile alakalı sorunları meydana getirir. Enfeksiyona neden olan bu sorun ileride ciddi sorunlara yol açar. Ayrıca uygulanan işlemden 15 ila 25. tünlerde bir daha gebelik yaşama durumu meydana gelebilir. Bunun içinde korunma yöntemlerini kullanmak gerekmektedir.
 • Uygulanan işlem sonrasında hemen banyo yapılabilir. Yalnız banyonun 15 gün boyunca duş şeklinde yapılması gerekmektedir.
 • Uygulanan işlemden 15 gün sonra yeniden ovulasyon meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak korunma yöntemlerinin en doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Her çiftin kendi vücutlarına uygun olan korunma yöntemlerini kullanması gerekir. Bunun için gerekirse uygulanan işlem sonrasında uzman hekimden bilgi alınabilir.
 • Kadında rh uyuşmazlığı bulunuyorsa vakit kaybetmeden 72 saat içinde anti D işlemi yapılır.

Kürtajın yapılması tedavi ve teşhis için uygulanır. Yani sadece çocuğu alma için kullanılmaz. Bu uygulama şekilleri aşağıda gibidir.

 • Diskfonsiyonel uterus kanamaları meydana geldiğinde
 • Menopoza giren kadınlarda menopozun sonrasında ya da menopoz dönemi içinde rahimin iç duvar kısımlarının kalınlığının 5 mm’den daha kalın olduğu durumlarda
 • Rahimin iç duvar kısımlarında meydana gelen polip sorunlarında
 • Anormal seviyede rahimden kanama gelmesi halinde, özellikle 10 günü geçmiş olan kanamalarda, kanamaların pıhtılı ve parçalı gelmesinde kullanılır. Ayrıca miyomdan kaynaklı oluşan kanama sorunlarında hem patoloji almak hem de kanama sorunu durdurmak için sık şekilde kullanılır.
 • Biyopsi almak maksadıyla yumurtalama dönemi geçtikten sonra kullanılır.
 • Patolojik durumun rahimin ağız bölgesinde mi yoksa rahimin iç kısmında mı olduğunu anlamak adına hem rahimin ağız kısmından hem de rahimden küretaj işlemi yapılır.
 • Uygulanan işlemlerin tamamının kesinlikle konusunda uzman ve tecrübeli olan hekimler tarafından yapılması gerekir. Ayrıca işlemler hijyenik ortamda yapılmalıdır. Aksi halde önüne geçilmeyecek sorunlar yaşanabilir.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle