Genel Anestezi Yardımı İle Kürtaj İşlemleri Hangi AşamalarDahilinde Nasıl Yapılır?

Genel anestezi yardımı ile kürtaj çoğunlukla kolun üstünden ya da uygun bir damar bulunamazsa el üstünden branül adı verilen ve damar yolu açılarak 10 dakika içinde uygulanır.

Genel Anestezi İle Kürtaj Nasıl Yapılır?

Genel anestezi kürtaj işlemlerinde çoğunlukla kolun üstünden ya da uygun bir damar bulunamazsa el üstünden branül adı verilen ve damar yolu açmaya yarayan materyaller yardımı ile uygulama yapılır. Açılmış olan damar yolu yardımı ile kullanılan ilaçlar hemen hemen 15 dakikalık anestezik durum sağlamaktadır. Genel anestezi ile kürtaj tercih eden kişiler uygulamayı görmez ve kesinlikle ağrı duymazlar. Ayrıca bu şekilde uygulama olanlar günlük yaşam aktivitelerine de kolaylıkla dönebilmektedir.  Genel anestezi ile işlem yaptıracak olan kişiler uygulama için en az 6 ila 8 saat aç olmalıdır. Kürtaj için tuvalete gidilerek idrar boşaltılımı tercih edilmeli ve hazırlanılmalıdır. Hasta kişi jinekolojik olan masaya alınır ve gerekli olan tüm koşullar sağlık ekipleri tarafından sağlanır. Genel anestezi ağrı hissetmemek ve psikolojik açıdan rahat olmak adına tercih edilmeli ve uzmanla bu konu konuşulmalıdır. Masaya yatırılan hastaya spekulum adı verilen alet vajinasına konulur ve bu sayede açılır. Rahim ağzı baticanbetadine ile steril olması adına temizlenir. Ayrıca tek dişli olan tenekulum alet rahim ağzına tutulur. Genel anestezi uygulaması ile hemen hemen 10 dakika sürer. Bu uygulamada kullanılacak olan anestezi ile kadının tüm refleksleri ve kasları durmaktadır. Bu tarz ameliyatlar için bu gerekli bir durumdur ve oldukça kısa sürer. İşlemler bittikten sonra hasta uyanır ve belli bir süre anestezi uzmanı tarafından sık sık kontrol edilir.

Genel Anestezi Kürtaj İşlemlerinden Sonra Dikkat Edilecekler

Hasta lokal ya da genel anestezi yardımı ile kürtaj olduğunda belli başlı ağrı kesici verilerek evine dinlenmesi adına gönderilir. Lokal anestezi uygulamasından sonra hasta 20 dakika, genel anestezi uygulamasından sonra hasta 1 saat kontrol altında tutulur ve evine gönderilir. Kürtajın yapılmasından 1 hafta sonra hastayı uzman doktor kontrol için hastaneye çağırır. Bu kontrolde ultrasonografi ile rahim kontrolü detaylı bir şekilde yapılır. İşlemlerin bitmesinden 2 ila 3gün sonra adet kanaması tarzında az az kanamlar meydana gelir. Bu durum yaklaşık olarak 15 gün boyunca sürere. Bazı kişilerde bu kanama siyah renkli, kan pıhtısı şeklinde olabilir. Kanamanın şiddetlenmemesi ve aşırı düzeyde olmaması çok önemlidir.  Böyle bir durum ile karşılaşılırsa mutlaka uzman doktora haber vermek gerekirse kontrol için hastaneye gitmek gerekir. Kanamaların olduğu dönemde kasıklarda hafif düzeyde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların önüne geçmek adına uzman hekim hastasına ağrı kesici ilaçlar verecektir. Kürtajın bitmesinden 4 ila 6 hafta sonra normal adet görülmesi gerekir. Adet hem lokal hem de genel anestezi olan kişilerde aynı dönem içinde düzene girer. Bu sürenin bitmesinden sonra adet görülmezse mutlaka uzman doktora diğer sorunlarda olduğu gibi haber verilmelidir. Kürtajın yapılması ile deniz, havuz, hamam ve saunaya 3 hafta girmemek gerekir. Banyo ise ayakta duş şeklinde yapılmalıdır. Hatta işlemin bittiği gün eve gelindiğinde ayakta hemen duş yapılır. Ayrıca 3 hafta boyunca cinsel birliktelik yaşanmaması gerekmektedir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajdan sonra meydana gelen en önemli risk rahim delinmesidir. Uterus yani hamile kadın rahmi gebelikten kaynaklı olarak yumuşaktır. Rahim kanlarlından var olan darlık, rahimdeki anormal sorunlara bağlı olarak, dikkatsiz bir şekilde yapılacak olan sert bir hareket ile delinmeye yol açabilir. Rahimin delinmesi riskleri de gebeliğin haftasının artması ile birlikte büyür. Bu durum özellikle vakumlu kürtaj uygulamasında plastik kanül kullanımı yapıldığı için oldukça nadir bir şekilde gözlemlenir. Genelde delik sorunu küçük ve rahimin tepe kısmından gözlemlendiğinden kanama meydana gelmez ve zaman içinden kendiliğinden kapanır. Delinme bölgesi büyük bir şekildeyse kanama meydana gelebileceğinden dolayı ameliyat olunması gerekebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle