Evlilik Dışı Kürtaj Yaptırılabiliyor mu? Kürtaj Yasasına Göre Evlilik Şart mı?

Kürtaj işlemi prosedürleri bir çok ülkede benzerlik gösterir. Ülkemizde de bazı sınırlar içerisinde kürtaj işlemi yasaldır. Peki evlilik dışı kürtaj yasal mı? Evlilik dışı bebek aldırmak hangi şartları gerektiriyor?

Kürtaj Yasası

Küretaj ya da bir diğer adıyla küretaj orta çağdan günümüze kadar uzanan, günümüz modern tıp imkanlarında basit bir prosedür haline gelmiş sorunlu veya istenmeyen gebeliği sonlandırma yöntemidir. Bir çok ülkede benzer sınırlar içerisinde serbest olan kürtaj işlemini ülkemizde de yaptırmak yasaldır. Yasal bir hak olan kürtaj evlilik dışı ilişkiler sonucu oluşmuş hamileliklerde veya taciz tecavüz istismar gibi durumlar ile meydana gelmiş gebeliklerin sonlandırılması için de kullanılır. Bebeğimi aldırmak istiyorum diyen her kadın kürtaj olamaz elbette.

1983 yılında bunun ile ilgili çıkarılmış küretaj yasası kapsamında bazı sınırlar belirlenmiştir. Evli değilim ama bebeğimi aldırmak istiyorum diyen bir kadın bu yasaların şartlarına uyuyorsa bu işlemi kendi rızasıyla yaptırabilir.

18 yaşını doldurmuş bir kadının kendi rızası olduğunda bebek aldırmak için başkasının onayını alması şart değildir. Eğer kişi 18 yaşından küçük ise yani reşit değil ise anne ya da babasının onayı gerekmektedir. Eğer küretaj olacak kişi 15 yaşının altındaysa durum çocuk istismarına girdiğinden yasal işlem başlatılır. Bu durumda aile onayı yetmemektedir. Hamilelik durumunda evli kadının kürtaj hakkı olduğu gibi reşit olan bekar kadının da kürtaj hakkı vardır. Bebek aldırmak istiyorum diyen reşit bir kadın kendi rızasıyla kürtaj yaptırabilir. Aynı zamanda bebeğimi aldırmak istiyorum diyen bir baba eşinin rızası olmadan bu işlemi yaptırtamaz. Gerekli şartlar ve yasalar kadının sağlığını ve güvenliğini esas alır.

Evlilik Dışı Hamilelik Durumunda Kürtaj Yapılabilir Mi?

Reşit olmuş her kadının hamilelik hakkı olduğu gibi küretaj hakkı da vardır. Peki küretaj için evlilik şart mıdır? Kadının bebek aldırabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Hamilelik durumunda 10 haftaya kadar devlet veya özel hastanelerde kendi onayıyla bebek aldırma hakkı vardır. Kadının bu hakkı yasalarca korunur.

1983 yılında çıkarılan küretaj yassasıyla birlikte kadına küretaj hakkı bazı şartlar ışığında verilmiştir. Bu şartlar kadının reşit olması ve gebeliğin 10 haftayı geçmemiş olmasını da kapsar. Ancak annenin sağlığını tehdit edecek durumlarda heyet kararıyla 10 haftadan büyük gebelikler de sonlandırılabilir.

Evlilik dışı hamilelikte küretajın şartları

Evlilik dışı birlikteliklerde korunma iki kat önem arz etmektedir. Unutulmamalıdır ki küretaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yasalar gereği reşit olan her birey istenmeyen gebelik sonucu bebeğini aldırabilir. Evli olanlarda ise şartlar farklıdır. Evli bir kadın bebeğini aldırabilmek için eşinin onayını almak zorundadır. Evlilik dışı hamilelikte ise anne onayı yeterlidir. Kişi reşit değil ise ailesinin onayı gerekmektedir. Bebek aldırmak için başvuracaksanız en çok dikkat etmeniz gereken konu zamanıdır. Gebeliğin süresi son adet görme sürecinden itibaren hesaplanır. 10 haftayı geçen gebeliklerde aldırmak kesinlikle mümkün değildir. Israrcı olanlar hakkında cinayet suçuna kadar yaptırım uygulanabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle