Dış Gebelik Yaşayan Kişiler Tekrardan Ne Zaman Hamile Kalırlar?

Dış gebelik geçiren kişiler tekrardan hamile kalabilirler. Hamile kalma şansları yapılan uygulamaya ve uygulamada ne yapıldığına göre değişmektedir.

Dış Gebelik Sonrası Hamile Kalma Şansı

Dış gebelik sonrası hamilelik ve konu ile alakalı başka detaylar konusundan yapılan araştırmalar sonucunda ameliyat sonrasında tekrardan dış gebelik geçirme riskinin % 14 olduğu ortaya çıkartılmıştır. Dış gebelik geçirip tekrar hamile kalanlar konusunda yapılan araştırma sonucunda da normal hamilelik yani rahimin içinde gebeliğe rastlanma oranlarının yaklaşık % 45 olduğu ortaya çıkartılmıştır. Dış gebelik geçirenler ve sonrası ameliyatı olan kişilerde ilerleyen dönemde meydana gelen gebeliklerin hemen hemen % 93’lük kısmı ameliyat sonrası 18 aylık süreçte meydana gelmektedir.

Dış gebelik sonrası gebelik oranları ve süreleri ile alakalı yapılan belli başlı araştırmalar neticesinde, dış gebelik sebebi yüzünden operasyon olmak zorunda kalacak kişilerin ilerleyen zamanlarda tekrardan dış gebelik ( ektopik gebelikler ) geçirme oranı yaklaşık olarak % 14 oranındadır. Dış gebeliğin tıp dilindeki ismi ektopik gebeliktir. Bu sorun tıp açısından oldukça önemli bir sorundur ve fark edilmediği zaman anne adayının yaşamı açısından oldukça büyük sorunlara sebep olabilir. Daha önce ektopik gebelikler geçirenler ve yaşayanlar sonraki süreçte dikkatli olmalıdır.

Ameliyat ve İlaç Tedavisi Sonrası Hamile Kalma Oranları

Dış gebelik geçirip tek tüple hamile kalanlar, ilaç ile tedavisi olanlar ve ektopik hamilelik ameliyatından sonra hamile olan kişiler konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde;

  • Multidoz ya da tek doz metotreksat ilacı ile tedavisi olan kişilerde, salpingotomi ya da salpingostomi uygulaması ile tüp alım işlemi yapılmadan sadece ama sadece dış gebeliğin alınması ile ameliyat tedavisi yapılan kişiler ilerleyen zamanlarda gebe kalma oranları bakımından önemli bir fark bulunmaz.
  • Açık yapılacak olan laparotomi veya laparoskopik ameliyatlarında salpingostomi sistemi uygulaması yapılmışsa yine arasındaki ilerleyen süreçte gebe kalma şansı birbirine yakın haldedir.
  • Yapılan dış gebelik ameliyatı tedavisi sonucunda tüpün tamamen alınması sistemi uygulanmışsa ilerleyen zamanlarda anne adaylarının tekrardan gebe kalma oranları salpingostomi sistemi ile ameliyat olan kişilere nazaran daha azdır.
  • Salpingostomi sistemi ile yapılan ameliyatında dış gebelik sorunu alınır ve tüp alınmazsa, tüp alınmadığından dolayı ilerleyen zaman içinde gebe kalma şansı daha fazladır.

Ektopik gebelik ameliyatı sonrası gebelik oranlarını etkileyen önemli etken tüplerin alınmamasıdır. Bu etken dışında tedavi şıkları ile gebe kalma oranları birbirlerine yakın bir şekilde saptanmıştır.

Dış Gebelik Nedir?

Bu sorun her 100 gebelikten 1 tanesinde gözlemlenen bir sorundur. Döllenmiş olan yumurtanın rahimin dışına yerleşmesi sonucu meydana gelir. Gebeliğin ilerlemesi ile ağrıya, sızıya hatta iç kanamaya bile sebep olur. Tüplerin yırtılmasına, patlamasına neden olabilir. Hatta hemen tedavi edilmezse anne adayının ölümüne ve kalp yetmezliğine bile neden olabilmektedir. Yumurta 4 ila 5 günün içinde yumurtalıktan aşağıya yani rahime doğru ilerler. Döllenmenin ardından hemen hemen 1 hafta içinde bu bölgeye yerleşir. Ektopik gebeliklerin meydana gelmesinin sebepleri arasından fallop tüpündeki daralmalar, hasar ve tıkanmalar ilk sıralarda yer alır. Birçok kadında meydana gelen dış gebelik sorunu regl dönemi oluşmadan ağrı ve kanama tarzındaki belirtiler ile düşer. Bu tarz durumlarda ektopik durum nadir şekilde teşhis edilir. Bunun çoğunlukla düşük olduğu düşünülür. Dış gebelik durumu devam ederse ilerlemesi ile ağrıya sebep olur ve kanama bile yapabilir. Gebeliğin gelişmesi ile tüp yırtılabilir, ciddi düzeyde kanamalara sebep olabilir ve ağrılar dayanılmaz bir hal alabilir. Bunun için beklemeden uzman hekime başvurmak gerekir.

Nasıl Başa Çıkılır?

Dış gebelik ile alakalı şüpheler mevcut ise mutlaka uzman hekime başvurulması gerekir. Kan testi ve ultrason ile gözlemden sonra gerekli tanı koyulur. Ultrason boş rahime işaret ediyorsa ve hamilelik testleri olumlu yöndeyse bu sorunun olduğu oldukça yüksek bir ihtimaldir. Tüplerde yırtılma ya da farklı zararlar meydana gelmeden erken dönemde teşhis konulabilirse yapılacak olan müdahale daha az zarar görülebilir. İlaçla tedavi ya da ameliyat sonrası hızlı bir iyileşme dönemi geçirilir. Özellikle ilaç ile tedavi sonrasında tekrardan normal gebe kalma şansı daha yüksektir. Hamilelik ektopik bir hamilelik ise bebeğin yaşama şansı kesinlikle yoktur. Alınması ve anne adayının vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Tüpte yırtılma meydana gelmeden önce uzman hekim laparoskopi kullanımı yaparak, tüpte zedelenmeye sebep olmadan tüpü keserek gebeliği sonlandırır.

Bunun yanı sıra farklı bir seçenek olarak metotexate isimli dölün ölümüne sebep olacak ilacın kullanımı yapılabilir. Bu uygulama ultrason altında ya da bir iğnenin ucunda laparoskopik yardım ile direkt döle ya da fallop tüpüne herhangi bir zarar vermeden, kan dolaşımı vasıtası ile döle ulaşması adına kasın içine enjekte edilir. Bu tedavilerin tamamı uzman hekim tarafından etkili olan testler ve ultrason desteği ile yapılır. Ayrıca neden kaynaklandığı konusunda değerlendirme ve araştırma yapılmalıdır. Uzman hekimin konusunda tecrübesi olması çok önemlidir. Bu sorun doğum yapma konusunda gelişen, yaşı gelen ve cinsel anlamda aktif olan her kadında meydana gelebilir. Bundan dolayı gebe kalındıktan sonra ultrason ile yapılacak olan gözlem çok önemlidir. İlk dönemlerde ağrı ve sancı meydana geliyorsa hemen uzman hekim ile görüşmek gerekir. Bu görüşmede gerekli tanı işlemi koyulur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle