Dış Gebelikte Metotreksat Hangi Şartlarda Kullanılır ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dış gebelik diğer adıyla ektopik gebelik tedavisi mümkün olan bir durumdur. Peki dış gebelikte Metotreksat adı verilen ve bazı kanser hastalarında da kullanılan ilaç hangi durumlarda kullanılır? Metotreksatın yan etkileri nelerdir?

Dış Gebelikte Metotreksat Kullanımı

Dış gebelik yani bir diğer adıyla ektopik gebelik, döllemiş yumurtanın anne karnına doğru izlediği yolda fallop tüpünde veya geçiş yolundaki herhangi bir daralma ya da tıkanıklık sonucu ceninin burada yerleşip büyümesi durumudur. Bu durumun üç tedavi yolu vardır. Bunlardan birincisi bekleme ile tedavidir.  Çünkü Dış gebelik vakalarının çoğu Operasyona ya da müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden düşer veya tüp dokusu tarafından emilip yok olur. Bu yöntem genellikle teşhis edildiğinde Beta HCG değeri düşük olan hastalarda uygulanır.

Bekleme tedavisi en sağlıklı yoldur ancak her ektopik gebelik vakasında beklemek işe yaramayabilir. Böyle durumlarda ikinci yol ise metotreksat adı verilen bir ilaç ile tedavidir. Bu ilaç genellikle bazı kanser bulgularında tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Ancak ektopik gebelik vakalarında da oldukça başarılı sonuç vermektedir. Bir diğer tedavi yöntemi de cerrahi müdahaledir. Bu yöntem kendiliğinden yada ilaçla geçemeyecek kadar büyümüş ektopik hamilelik vakalarında kullanılır. Bu ameliyatın iki çeşidi vardır. Birinde sadece ektopik hamilelik olgusu ameliyat ile alınır. Diğerinde ise tamamen yumurtalık alınır. Bu yöntemle ne kadar bir bölgenin temizleneceği ektopik hamileliğin verdiği hasara bağlıdır.

Metotreksat bir kemoterapi ilacıdır. Ektopik gebelik kesinlikle bir kanser olgusu değildir ancak burada da hücrelerin ölümünü sağlamada bu ilaç oldukça etkilidir. Bu nedenle uygun hastalarda çoğunlukla bu yöntem uygulanır ve çoğunlukla başarıyla sonuçlanır. Metotreksat genellikle direk tüp içerisine veya hamilelik kesesi içerisine enjekte edilerek uygulansa da son yıllarda kas dokusuna doğrudan enjektesinin daha etkili olduğu saptanmıştır. 

Hangi hastalara Uygulanır?

Ektopik gebeliğin bu yöntem ile tedavisi özellikle gelecekte yeniden anne olmak isteyen hastalarda tüpü kurtarabilmek amacıyla uygulanır. Genellikle durumu stabil yani değişiklik göstermeyen hastalarda, kandaki Beta HCG değeri düşük hastalarda ve kanaması olmayan veya az kanaması olan hastalar için uygundur. Kanaması olmuş fakat durmuş hastalarda da uygulanabilmektedir. metotreksat tedvisinin başarılı olduğu durumlarda tüpün alınmasına gerek kalmadan hastalık tamamen yok olacaktır. Ancak bu hastalığın yeniden nüksetmeyeceği anlamına gelmez. Bu nedenle hastalıktan kurtulsada bireyin önlemlerini alması düzenli kontrollere gitmesi çok önemlidir.

Hangi Hastalar İçin Uygun Değildir?

Karın içerisinde kanamanın devam ettiği hayati risk taşıyan durumlarda bu yöntem etkili olmayacaktır. Yine ektopik gebelik kitlesinin 4 cm yi geçtiği durumlarda da bu yöntem uygulanamaz. Bebeğin kalp atışlarının alınması halinde ve HCG değerinin 10.000 IU`den yüksek olduğu durumlarda da bu yöntem uygulanmaz. Bebek emzirmek zorunda olan hastalarda, bağışıklık sisteminde bozukluk olan hastalarda, karaciğer ve böbrek hastalarında, akciğer ve bağırsak problemi olan hastalarda ve kan yada kemik iliği problemi olan hastalarda işlem sonrası yan etkileri fazla olacağından kullanılamaz. 

Yan Etkileri Nelerdir?

Ektopik gebelik tedavisi sonrası ortaya çıkabilecek yan etkiler şöyledir;

  • Bulantı
  • Kusma 
  • İshal
  • Ağız içindeki yaralar
  • Baş dönmesi
  • Sersemlik hali 
  • Saç dökülmesi şeklindedir.

Bu yan etkiler ektopik gebelik tedavisi için kullanılan ilacın olası yan etkileridir ve endişe gerektirmez.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
Yorum ekle