Dış Gebelikte Kürtaj İle Tedavi Yöntemleri ve Aşamaları

Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişmesiyle oluşan ve zamanında tedavi edilmezse hastanın hayatını teklikeye sokan bir durumdur. Peki dış gebelik nasıl tedavi edilir? Kürtaj ile tedavisi mümkün müdür?

Dış Gebelikte Kürtaj 

Dış gebelik veya ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpü içerisinde veya rahim ile fallop arasında gelişmesiyle oluşan durumdur. Dış gebeliğin belirtileri normal bir gebelikle hemen hemen aynı olduğundan teşhisi zordur. Zamanında teşhis ve tedavi edilmezse fallopun gerilip çatlamasına hatta yırtılması sonucu iç kanamaya neden olabilmektedir. Genellikle ultrasonografide rahim içinde gebelik kesesinin görülememesi ile teşhis edilir. Teşhis sonrası tedavi ve iyileşme süreci durumun ciddiyetine göre farklılık gösterir.

Dış gebelikte teşhisten sonra tedavi şekli doktorun hastanın durumuna göre belirleyeceği farklı biçimlerde yapılabilir. Eğer organizma çok büyümüşse ve fallopta yırtılmaya sebep olmuşsa karın içi kanama olacağından cerrahi işlem gerekir.

Durum cerrahi müdahale gerektirmeyecek düzeydeyse ve erken kontrol altına alınabilecek durumdaysa hastanın takibi düzenli olarak yapılır ve düşük yapması beklenir. Eğer başarılı bir şekilde düşük işlemi gerçekleştirilirse hastaya genel anestezi altında veya lokal anestezi altında kürtaj işlemi uygulanır. Böylece cerrahi müdahaleye gerek kalmaz.

Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle hastada normal gebelik belirtileri gözlenir. Ancak normal gebelikteki adet gecikmesinin yanı sıra koyu kahverengi kanamalar bir süre devam eder. Şiddetli karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, uyuklama hali de gözlenen diğer belirtiler arasındadır. Normal gebelikte olduğu gibi gebelik testlerinde pozitif sonuçlar elde edilir. Ancak normal gebelikte ultrasonografide görünen kese ektopik gebelikte görünmez yada rahim dışında veya fallop tüplerinden birinde görünür. Dış gebeliğin bir kez başınıza gelmesi bir daha gelme olasılığını tetiklemektedir. Bu nedenle bir kez bu durumla karşılaşmış kişiler daha dikkatli olmalı yeniden hamile kalma durumunda derhal jinekolojik muayeneye başvurmalıdır.

Kürtaj İle Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Kürtaj ektopik gebelikte hem teşhiste hem tedavide kullanılan bir yöntemdir. Kürtaj ile alınan bir parça patolojiye gönderilir ve sonuçlarda hastanın kanamasına sebep olan şeyin dış gebelik olup olmadığı anlaşılabilir. Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilen bu işlem teşhiste önemli rol oynar. Doktorun kürtajı tercih etmesi hastanın cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilmesini sağlar. Bu nedenle çok tercih edilen bir yöntemdir. Ancak hekimin tercihi doğrultusunda direk cerrahi müdahaleye de başvurulabilir. Burada hekimin yaklaşımı oldukça önemlidir. Dış gebelikte kürtaj hastanın kısa sürede normal yaşamına dönebilmesi için en çok uygulanan yöntemdir. 

Dış Gebelikte Kürtaj Dışında Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

Teşhis ne kadar erken konulursa konulsun ektopik gebeliğin oluştuğu tüp mutlaka hasar görmektedir. Hasar görmüş tüp sebebiyle kişinin ilerde gebe kalma durumu veya sağlıklı gebelik geçirme durumu riske düşer.

Ektopik gebeliğin kürtaj ile sonlandırılamadığı durumlarda vardır elbette. Teşhisi gecikmiş hastalarda döllenmiş yumurta fallop tüpünü gerebilir hatta yırtarak iç kanamaya sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda cerrahi işlem uygulanır. Laporoskopik cerrahi yada normal cerrahi işlem uygulanarak iç kanamaya müdahale edilir ve diğer organlara hasar vermesi önlenir. Ancak cerrahi işlem gerektiren durumların çoğunda fallop tüpünün alınması gerekir. Ektopik gebeliği sonlandırma işlemi nadiren de bazı kanser ilaçları kullanılarak tüp içinde emilmesi beklenerek yapılır.

Ektopik Gebelik Kürtajı Sonrası Normal Gebelik Mümkün Müdür?

Ektopik gebelik hangi boyutta fark edilirse edilsin fallop tüplerine zarar verdiğinden gebelik ihtimalini %20 ile %60 arasında düşürmektedir. Dış gebelik kürtajı ile sonlandırılanlarında bu ihtimal daha düşüktür. Ancak cerrahi müdahale ile sonlandırılanlarda malesef daha sonradan gebe kalınma ihtimali daha düşüktür. Bu nedenle hekimin çok gerekmedikçe cerrahi müdahaleye başvurmaması gerekmektedir. Hastanın yeniden gebe kalabilmesi operasyonun boyutuna bağlıdır. Eğer Fallop tüpünde çatlama veya yırtılma gerçekleştiyse cerrahi müdahale sırasında bu tüp alınır. Bu durumda yumurta üretimi duracağından gebelik yeniden mümkün olmayacaktır. Bu durumda erken teşhis çok önemlidir. Durum ne kadar erken fark edilirse hastalığın verdiği hasar da o kadar az olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle