Dış Gebelikte Kanama Neden Meydana Gelir ve Zaman Başlar?

Dış gebelik sonrasında kanama genelde fetüsün tüpleri yırtmasından sonra ortaya çıkar. Tedaviden sonra kanama olmaz. Normal adet döngüsü kanaması meydana gelir.

Dış Gebelikte Kanama Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

Dış gebelik sorunu her kadının yaşamaktan korktuğu bir sorundur. Bu sorun fark edilmediğinde ya da erken dönemde tedavi edilmediğinde kadın açısından ciddi düzeyde riskli durumların yaşanmasına sebep olur. Dış gebelikte tüplerin patlaması sonucunda meydana gelen kanamayla ölüm ile sonuçlanabilecek olan durumlar meydana gelebilir. Bu sorun kadınları fiziksel ve psikolojik anlamda fazlasıyla yıpratmaktadır.

Dış gebelik oluştuğu zaman erken dönem içinde normal gebelik tarzında belirtiler meydana getirir. Adet gecikmesi, huzursuzluk, mide bulantısı, baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet ve gebeliğin pozitif çıkması belirtileri içinde yer alır. Döllenen yumurta zaman geçtikçe tüplerde büyümeye başlar, bu sorun tüplerin gerilmesine, yırtılmasına ve kanamasına sebep olur. Bu durum fark edilmeze ve tedavi edilmeze iç kanama meydana gelebilir. Bundan dolayı tedavi edilmesi ve erken zaman içinde fark edilmesi çok önemlidir.

Dış gebelik sorunun ilerlemesi ile normal hamilelik ile aynı olan belirtiler değişmeye başlar.  Zaman geçtikçe ağrılar ve kanama başlar. Dış gebelikte kanama kaçıncı haftada başlar, bu sorun tamamen o bölgedeki büyüme ile alakalıdır. Anormal şekilde başlayan dış gebelik kanama sorunu ile anne adayında baygınlık durumu başlayabilir. Dış gebelikte kanama nasıl olur, kanama yoğun bir şekilde meydana gelir. Zaten yoğun olması tüplerde yırtılmaya işaret eder. Bunun sonucunda tansiyon düşer ve iç kanama başlamış anlamına gelir. Bu surumda anne adayının yaşamı ciddi düzeyde risk altına girmiş demektir.  Dış gebelikte adet olunur mu, bu süreçte normalde adet olunmaz ama meydana gelen kanamaları birçok kadın adet kanaması zanneder.

Dış gebeliğin tedavisinden sonra kanallarda oluşabilecek olan sorunlardan kaynaklı adet gecikmeleri yaşanabilir. Normal şartlarda bir sorun meydana gelmezse tedavi sonrası adet kanaması normal şekilde devam eder.

Dış Gebelik Riskleri Nelerdir?

Dış gebelik yani ektopik hamilelik sonucunda meydana gelecek olan fiziksel sorunlardan korunmak için erken tanı koyulması şarttır. ektopik hamilelik ne kadar geç dönemde fark edilirse fallop tüpünün de zarar görme riski o kadar artar. Hatta bazı hastalarda bu sorun ilerleyen zaman içinde hamile kalma şansını da en alt düzeye indirir. Dış gebelik sonucunda fetüsün tüp içinde büyüyerek fallop tüpünün çatlamasına sebep olması iç kanamaya neden olur.

İç kanama oluşan anne adayında ani bir tansiyon düşmesi oluşur. Bunun sonucunda da anne adayı şoka girer. Çizilmiş olan bu tablo erken dönemde tanı koyulmadığından ve nadir şekilde ortaya çıkar.  fetüsü kaybetmiş olan anne adayı bundan kaynaklı olarak üzüntü ve huzursuzluk yaşar. Bunlardan kaynaklı olarak konsantre olamama, iştah kaybı, zorlanma ve halsizlik de meydana gelmektedir. Aşırı düzeyde suçluluk duygusu bu sorunların üzerine eklenir. Tepki verememe, stres ve öfke nöbetleri de bazı kişilerde gözlemlenebilir. Ektopik hamilelik olan kişilerde sorundan kaynaklı olan belirtiler genelde 4 ya da 6 hafta sonra meydana gelmeye başlar. Tedavi sonrası anne adayında manevi açıdan olumsuzlar uzun süre devam edebilir. Hatta bazı bayanlar bu süreçte psikolojik destek bile alabilir.

Dış Gebeliğin Önüne Geçilebilir mi?

Bu sorunun önüne geçmek her daim mümkün olmaz. Sadece belli başlı noktalara dikkat edilerek bu sorunun meydana gelmesinin riski azaltılır. Sorunun önüne geçmek adına sigara kullanımı azaltılmalıdır. Sorunun önüne geçmek adına dikkat edilecek olan en önemli konu cinsel birleşim esnasında korunmaktır. Özellikle yeni ilişkisi olan kişilerin cinsel yol aracılığı ile bulaşacak olan hastalıklara karşı tedbirli olması çok önemlidir. Bu şekilde bulaşacak olan pelvik bölgesi enfeksiyonları ve bel soğukluğu hastalıkları kişilerde ektopik hamilelik risklerini arttırır. Ayrıca daha öncesinde bu sorunu yaşayan kişilerin ilerleyen zaman içinde hamile kalmasından sonra süreç boyunca dikkatli olunması gerekmektedir.

Dış gebeliğin ortadan kaldırılması için sık şekilde yapılan uygulama cerrahi işlemlerden meydana gelir. Cerrahi işlem esnasında farklı sistemler tercih edilebilir. Özellikle son dönemlerde sık şekilde kullanılan laparoskop işlemlerinden sonra iyileşme dönemi hızlı, kısa ve daha kolay geçmektedir.

Laporoskop uygulamasında oldukça küçük bir bölgeden giriş yapıldığı için yara izi de küçüktür. Dış gebeliğin sonlandırılması amacı ile kullanılan diğer bir uygulamada ilaç tedavisidir. İlaç tedavileri fetüsde kalp atımı olmadığında ve yapılan kan testlerinde Hcg seviyesi 5000’den daha az meydana geldiğinde kullanılır. Son teknoloji desteği ile uygulanan laparokop işlemleri daha sık kullanılır ve uzman hekimler tarafından daha çok tercih edilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle