Dış Gebelikte Metotreksat İle İğne tedavisi Kaç Gün Sürer?

Dış gebelik erken teşhis edildiğinde Metotreksat adı verilen ilaç ile tedavisi gayet kolay bir durumdur. Dış gebelik iğnesi Metotreksat tedavisi kaç gün sürer?Metotreksat tedavisi olanlar ne kadar zamanda iyileşirler?

Dış gebelik tedavisi

Dış gebelik yani bir diğer adıyla Ektopik hamilelik durumu zamanında teşhis ve tedavi edilmezse çok ciddi sorunlar doğurabilecek bir hastalıktır. Ektopik hamilelik döllenen yumurtanın rahime ulaşamadan önünün bir tıkanıklık veya daralmayla kesilmesi sonucu anne rahmine ulaşamaması ve genellikle fallop tüpünde yerleşip gelişmesi durumudur. Bu durum günümüzde modern tıbbın ilerlemesiyle kolayca tespit edilebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Ektopik hamilelik vakalarının tedavisinde genellikle kullanılan iki tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri ilerlemiş durumlarda uygulanan ameliyat yöntemidir. Ameliyat gereken durumlarda genellikle ektopik hamilelik kitlesi büyümüştür ve bulunduğu yeri genişleterek yırtıp iç kanamaya sebep olmuştur. Bu durumda direk cerrahi müdahale ile doğrudan kitlenin alınması veya daha vahim durumlara doğrudan yumurtalığın alınmasıyla işlem sonlandırılır.

Bir diğer yöntem ise Metotreksat adı verilen ilaç ile hamileliği sonlandırma işlemidir. Bu yöntem oldukça kullanılmakta ve erken teşhis edilmiş vakalarda büyük oranda başarı elde edilmektedir. Çoğu ektopik hamilelik vakasında ise bu iki yönteme de gerek kalmadan ektopik hamilelik olgusu kendiliğinden erir veya düşük ile sonuçlanır.

Dış gebelikte iğne tedavisi

Metotreksat adı verilen ilaç iğne yoluyla enjekte edilerek uygulanır. İğne ile uygulanan bu ilaç bir kemoterapi ilacıdır. Ektopik gebelik bir kanser olgusu olmasada ilerleyiş olarak kanser hücreleriyle benzerlik gösterir ve kanser hücrelerini öldürmeye yarayan bu ilaç ektopik kitle hücrelerini de öldürmekte başarı sağlar. Dış gebelik iğnesi olarak da bilinen bu ilacın uygulanması sonucunda yüzde 85 başarı elde edilebilmektedir. 

Dış gebelik iğnesi nereye uygulanır?

Peki bu iğne nasıl uygulanır, nereden vurulur? Metotreksat özel enjektörüyle önceki dönemlerde direkt kitlenin bulunduğu bölgeye veya kitlenin kendisine vurulan iğne şimdilerde direkt kas dokusunun içine uygulanmaktadır. Bu hücrelerin DNA sentezini bozan bir ilaçtır. Bu nedenle bu tip vakalarda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. 

İğne tedavisi kaç gün sürer?

Hastaya ilk doz 50 mg/m2 olarak uygulanır. Ardından 4. ve 7. günlerde kandaki Beta HCG oranında düşüş olup olmadığı yapılan tahlillerle saptanır. Bu süreçte kandaki Beta HCG değerlerinde en az yüzde 15 düşüş olması gerekir. Beklenen düşüş yaşanırsa Beta HCG değerleri gün aşere takip edilerek sıfıra ulaşması beklenir. Bu bekleyiş yaklaşık bir hafta on gün sürer. Daha sonra tahliller bir haftada bir tekrarlanır. 4. ve 7. gün sonunda HCG değerinde beklenen düşüş olmazsa veya artış gözlenirse aynı dozda ilaç bir kez daha uygulanır. İkinci doza rağmen değerlerde düşüş meydana gelmez ise bu tedavinin başarısız olduğunu gösterir vebaşka tedavi metotları aranır. Hastaya bazı durumlarda da multidoz metotreksat tedavisi uygulanır. Bu tedavide hastaya 1. gün 1.0 mg/kg metotreksat 2.gün 0,1 mg/kg olacak şekilde folinik asit verilir. Bu şekilde tedavi 8 güne kadar sürer. Daha sonra değerlerin düşmesi halinde Beta HCG değerlerinin haftada bir kontrollerle sıfıra düşmesi izlenir.

Yaklaşık tüm tedavi iki ayı bulabilmektedir. Hastaya bu süreçte düzenli Beta HCG testleri uygulanır ve düşüş olmadığının saptandığı durumlarda başka tedavi yollarına başvurulur. 

Metotreksat İğnesi tehlikeli midir?

Bu iğnenin sağlıklı bireylerde herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak kan veya kemik iliği hastalığı olan hastalarda tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca akciğer veya barsak hastalığı olan hastalarda da tavsiye edilmemektedir. Karaciğer ve böbrek hastalarında da bu yöntem tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle bu işlemden önce hastanın medikal geçmişi iyi araştırılmalı ve uygulama kararı ona göre verilmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle