Dış Gebelikte Karın ve Bel Ağrısı Olur Mu? Neden Olur?

Dış gebelik belirtileri arasında kendini ilk gösterenlerden biri kasık bölgesindeki veya karın bölgesindeki şiddetli ağrıdır. Peki her dış gebelik vakasında ağrı görülür mü? Bu ağrı neye benzer? Bu ağrılar ne zaman başlar?

Ektopik gebelik belirtileri

Dış gebelik yani diğer adıyla ektopik gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışında fallop tüpünün tıkanmadı veya herhangi bir sebeple geçiş yolunun daralması sonucu bir yere tutunup gelişimine burada devam etmesidir. Ektopik gebelik her yüz hamilelikten birinde görülebilir.

Son yıllarda doğum kontrol yöntemlerinin artmasıyla ektopik hamilelik vakalarıda artış göstermiştir. Malesef çoğu zaman normal gebelik belirtileri gösterdiğinden geç teşhis edilir ve tüplerin genişleyip çatlaması hatta bazen yırtılmasıyla sonuçlanır. Dış gebeliğin ilk zaman belirtileri normal gebeliğe benzemektedir.Normal gebelikteki gibi adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet ve mide bulantıları seyreder. Hatta çoğu kez hamilelik testlerinde de pozitif sonuç vermektedir.

Genellikle ektopik belirtileri 5. hafta ile 14. hafta arasında ortaya çıkmaya başlar. Sürekli ve şiddetli karın ağrıları tek taraflı olarak seyreder. Normal adet kanamasından farklı kanamalar da meydana gelir. Bu kanamalar koyu kahve rengi ve düzensizdir.

Hamile olduğunu henüz düşünmeyen kadınlar bu kanamaları adet kanaması ile karıştırabilir. Bu durumda geç tanıya sebebiyet verebilir. Sık idrara çıkma ve idrara çıkarken karnın alt kısmında ağrılar olabilir. Bunlarda ilk dönem belirtileri arasındadır. Sık görülen belirtilerden bir diğeri de ishal ve kusma şikayetleridir. Bu şikayetleri yüksek ateş de takip edebilir. Baş dönmeleri, göz kararmaları da belirtiler arasındadır. Bu belirtilerin ne zaman başlayacağı kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genelde 5. haftada ilk belirtiler görülmeye başlar. 

Ektopik gebelikte sağ kasık ağrısı olur mu?

Ektopik gebelikte genellikle kasıklarda ağrı gözlenir. Özellikle sağ kasıktaki ağrılar oldukça fazladır. Sağ fallopa yerleşen cenin burada büyümeye başladığında burayı genişlettiğinden ve gerdiğinden ağrı belirir. Dış gebelikte sağ kasık ağrısı oldukça sık görülür. Özellikle idrara çıkarken vuran sağ kasık ağrıları ektopik gebeliğin en önemli belirtilerindendir. Sağ kasık ağrısı göz ardı edilmemeli hamilelikte böyle bir durumla karşılaşıldığında derhal doktora başvurulmalıdır. Sağ kasıktaki ağrı genelde ilk dönem belirtilerinden olduğundan durumun ilerlemeden teşhisi de bu şekilde sağlanabilir.

resim-181

Ektopik gebelikte bacak ve bel ağrısı

Ektopik gebelikte bacak ağrısı ve bel ağrısı ilerleyen dönemlerde fallopların alt karın bölgesine bası yapmasıyla ortaya çıkar ve oldukça önemli bir belirtidir. Bacak ağrısının yanında alt karın bölgesine bıçak saplanır gibi ağrılarda ileri düzeydeki belirtiler arasındadır. Bu ağrılar göz ardı edilmemeli ve derhal hekime başvurulmalıdır.

Ektopik gebelikte omuz ağrısı

Ektopik gebelikte omuz ağrısı ciddi belirtiler arasındadır. Zaman zaman kolun bitip omuzun başladığı noktada ağrılar olabilir. Bu ağrılar ektopik gebeliğin ilerlediğinin belirtileridir. Fallop tüpleri dar ve genişlemeye müsayit olmayan yapıdadır. Bu bölgede yerleşmiş embriyo çok büyüdüyse ve eğer tüpü patlatırsa iç kanama meydana gelir. Kan diyaframa bası yapmaya başladığı zaman omuzda ağrı meydana gelir. Bu durumda derhal acile başvurulmalıdır. Acil cerrahi müdahale gerektiren bu durum hayati risklere yol açar. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle