Dış gebelik ultrasonda belli olur mu? Yerleşme şekilleri ve örnekleri

Dış gebelik çoğu zaman normal gebelik ile benzerlik gösterir. Zamanında teşhis edilmez ise hasta için hayati riskler taşıyabilir. Teşhis için idrar ve kan testleri yanıltıcı olabilir. Bu durumda ultrasonografiye başvurulur. Peki ultrasonda belli olur mu?

Dış gebelik ultrasonda belli olur mu ?

Dış gebelik yani diğer adıyla ektopik hamilelik durumu zamanında teşhis edilemezse iç kanama ve kısırlık gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Hatta kanamanın önüne geçilemezse hayati sorunlarda doğurabilir. Ektopik hamileliğin görülme olasılığı yüzde 1 olarak tanımlansa da son yıllarda bu oran hızla artmaktadır.

Bu vakaların tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Zamanında fark edilemeyen durumlarda döllenmiş yumurta yerleştiği yerde gelişimine devam eder büyür bulunduğu fallop tüpünü geişletir, çatlatabilir hatta yırtabilir. Bu durumda iç kana ve hayati tehlike boy gösterir. Böyle durumların yaşanmaması için adet gecikmesi durumunda hemen jinekoloğunuza başvurmalısınız. Gerekli tetkikler derhal yapılmalı ve tanı konmalıdır. 

Ektopik hamilelik ultrasonda belli olur mu?

Hastanın ektopik hamilelik durumu olup olmadığı genelde kan ve idrar testi ile anlaşılamayabilir. Kesin teşhis için mutlaka hastanın vajinal ultrasonografiye girmesi gerekir. Ultrasonda rahim içinde cenin kesesinin olmadığı ve hamilelik zannedilen vakanın aslında dış gebelik olduğu tespit edilir.

Dış gebeliğin teşhisinde en güvenilir yol ultrason muayenesidir. Böylece vaka dış gebelik değilse bile cenine zarar verilmemiş olur. Ultrasonda bebeğin kesesi görülmezse veya olmaması gereken bir yerde görülürse dış gebelik tanısı koyulur ve hasta durumu ilerlemeden kürtaja alınır. Eğer ultrason muayenesi geciktirilirse dış gebelik ilerleyebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. 

Dış gebelik anne karnında nereye yerleşir? Ultrason ile belli olur mu?

Ektopik hamilelik döllenmiş yumurtanın fallop tüpünden rahime kadar olan yolculuğunda herhangi bir nedenle bu yolculuğun önünün kesilmesi ve bu yol içerisinde bir yerde gelişimine devam etmesi durumudur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk yapılacak şey ultrason muayenesidir. Özellikle vajinal ultrasonografide dış gebelik teşhisi yüzde yüz doğru sonuç vermektedir. Teşhiste doğru zaman çok önemlidir. Çünkü dış gebelik tanısı koymak için bir süre beklenmelidir. Ancak bu süre oluşumun tehlikeli boyuta gelmeyeceği bir süre olmalıdır.

Ultrason tanı için kesin bir yöntemdir. Bu nedenle kişilerin hamilelik belirtileri gözlenmeye başladığı andan itibaren emin olmak için ultrason muayenesine girmeleri gerekmektedir.

Zamanında teşhis ile vakanın ilerlemesi önlenir. Çünkü ektopik hamilelik vakalarının sonucunda fallop tüpünün alınması sonucu kısır kalınma ihtimali de mevcuttur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamanın yolu zamanında ve doğru teşhistir. 

Teşhis için ultrason yeterli olur mu?

Teşhis için ultrasonografi yeterli olur mu sorusunun cevabı aslında hekimin mahirliği ile doğru orantılıdır. Doğru teşhis böyle durumlarda hayat kurtarır.

Kan ve idrar testleri çoğu zaman yanıltır. Fakat özellikle vajinal ultrason muayenesi kesin tanı için uygundur. Vajinal ultrasonda döllenme yeni olsa bile gözükür ve görüntüleri doğru değerlendiren bir hekim sayesinde durumun ektopik hamilelik olup olmadığı kolayca teşhis edilir. Yeni döllenmiş bir yumurta kan ve idrar testlerinde normal düzeyde pozitif sonuç verebilir. Bu durumda hastanın normal bir hamilelik geçirdiği düşünülebilir. Ancak bir jinekolojik muayenede hata payı yok denecek kadar azdır. Bu neddenle ultrason görüntüleri teşhis için yeterlidir. 

 

 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle