Ektopik Gebelikler Kan ve İdrar Testinde Belli Olur mu?

Ektopik gebelik yani dış gebelik anne adaylarının yaşamlarını tehlikeye sokacak etkilere sahiptir. Bunun için erken dönem içinde fark edilerek tedavi edilmesi şarttır.

Dış Gebeliği Kan ve İdrar Testinde Çıkar mı?

Sperm ile yumurtanın dölün yatak kısmı yerine başka bir dokuya yerleşmesi durumuna dış gebelik adı verilir. Bu sorun oldukça ciddi problemlerin yaşanmasına neden olduğu için fark edildiği an müdahale gerektirir. Aksi durumlarda kişilerin yaşamlarının bile sonlanmasına sebep olur. Dış gebelik meydana geldiği zaman kan ve idrar testinde pozitif bir durum meydana gelir. Çünkü dış gebelikte de hamilelik hormonları devreye girer. Dış gebeliğin meydana gelip gelmediğini anlamanın en doğru yolu ultrasonografiden yardım almaktır. Kişiler daha öncesinde adet gecikmesi yaşadığında hamilelik şüphesi ile gebelik testi yapar. Yapılan hamilelik testi hastanelerde ve özel kliniklerde Beta Hcg testi ile yapılır. Hamilelik testi eczaneden alınan testlerle ya da sağlık ocaklarında yapılan idrar testinde belli olur. Fetüsün oluşması tamamlanmalıdır. Kan testi ile yapılacak olan işlemlerde ilk günden itibaren en doğru sonuçlar alınır. İdrar ile yapılacak testle negatif ya da pozitif sonucun doğruluğu anlamak için fetüsün en az 3 haftalık olması gerekir. Dış gebelik testi için idrar değil kan testi ile ultrason uygulaması yapılmalıdır.

Dış Gebelik Hamilelik Testinde Çıkar Mı?

Dış gebelik durumu tespit edilmesi için kan, idrar ya da ultrason uygulaması yapılmalıdır. Ultrason tanı koyulması için en uygun ve en doğru sonucu verir. İdrar testi ile yapılacak olan hamilelik testinde pozitif ya da negatif durumunu görmek birçok etkene bağlıdır. Yapılan testin saklama koşulları ve markası pozitif ya da negatif çıkmasını engelleyebilir. Kan testi hamilelik belli olması ya da negatif ya da pozitif çıkması adına daha güvenilirdir. İdrar ve kan testi yaptırmak yerine hastaneye başvurmak her daim daha net sonuçları elde etmeye olanak sağlar. Özellikle dış gebelik konusunda ve hamilelik konusunda pozitif ya da negatif sonuç için ultrason ile muayene edilir. Bu muayene sonucunda dış gebelik yani ektopik gebelik belli olur mu, belli olur. Bunların dışında eski dönemlerdeki gibi fayans üstüne idrar damlatmak üstüne fertilite kiti damlatarak hamilelik testi yapanlarda vardır. Bu eski usulde bile sonuç pozitif çıkarsa kesinlikle dış gebelik için ultrason tetkiki yapılır. Bu eski yöntem önceki dönemlerde adet günü geçen kadınlar için yapılan bir uygulamadır. Zaten eski dönemlerde de bu tarz hamilelik testleri yapılsa bile birçok anne adayı ektopik hamilelikten kaynaklı hayatını kaybetmiştir.

Dış gebelik sorunu insan yaşamını tehlikeye atan sonuçlar doğurabilir. Bunun için erken dönemde fark edilmesi çok önemlidir. Erken dönem içinde ultrason desteği ile ektopik gebeliğe tanı koyulabilir. Özellikle daha önceden bu sorunu yaşayan kişilerin mutlaka çok dikkatli olması gerekir.

Ektopik gebeliği şüphesi bulunan ve yapılan tetkiklerinde pozitif sonuç alan anne adaylarının muhakkak hekime başvurması ve ultrasonografi yaptırması gerekir. Zaten gebe kalan her kadının mutlaka kadın doğum uzmanına başvurması ve ultrason ile gözlem yaptırması gerekmektedir. Bu gözlem esnasında sorun mevcut ise tanı koyulur. Ektopik gebeliklerde Beta Hcg hormonu seviyesinin idrar ile kan testinde üst düzeyde çıkması ihtimalleri oldukça yüksektir. Zaten dış gebelik tüpü yırtmamışsa ve patlamamışsa birkaç gün boyunca anne adayı gözlemlenir ve her gün düzenli tetkik yapılır. Bu süreçte sorun kendiliğinden düşmezse cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi uygulanır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle