Dış gebelik tedavisi kaç gün sürer? Dış Gebelik Tedavisi ve Yöntemleri

Dış gebelik zamanında teşhis ve tedavi edilmezse istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Peki dış gebelik nasıl tedavi edilir? Tedavi kaç gün sürer? Dış gebeliğin tedavi yöntemleri nelerdir? Bitkisel ilaçlarla tedavisi mümkün müdür?

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Dış gebelik ya da bir diğer adıyla ektopik gebelik döllenmiş yumurtanın anne rahmi dışında ve genellikle de fallop tüpünde yerleşmesi ve gelişmesiyle meydana gelen ve geç teşhis edilirse ölümle dahi sonuçlanabilecek oldukça tehlikeli bir durumdur. Dışarda döllenen yumurta eğer çok büyümemişse hastanın düşük yapması beklenir. Düşük yapabilmesi için bazı takviye ilaçlar doktor kontrolünde verilir. Hasta düşük geç kalınmadan yapabilirse tehlike atlatılmış olur. Rahim içinde kalan parçalar da kürtajla temizlenerek hasta taburcu edilir. Bir kez ektopik gebelik görülen hastalarda zaman ile tekrar görülmesi muhtemeldir. Tekrar etmemesi için düzenli kontroller yapılmalıdır. Tekrar etmesi halinde hasta zarar görmüş yumurtalığı kaybedebilir.

Hastanın hCG düzeyi 1500 mIU/ml nin üzerinde ise ve hala rahim içinde gebelik kesesi görünmüyorsa dış gebelik ihtimali olasıdır. Hastanın belirtileri hamilelik ile karıştırılabilir ve ektopik gebelik teşhisinde geç kalınabilir. Bu durumda hasta derhal gözlem altına alınır. Döllenmiş yumurtanın boyutu vajinal ultrasonografi ile tespit edilir. 

Ektopik hamilelik vakalarının tedavisinde üç yöntem uygulanır. Bu yöntemler bekleme, ilaç tedavisi ve son çare olarak cerrahi müdahaledir.

Dış Gebelik Tedavi Yöntemleri

Ektopik hamilelikte bekleme tedavisi

Bazı hastalarda ektopik gebelik durumu kendiliğinden geçebilir. Yumurtalıklardaki tıkanma kendiliğinden açılabilir yada düşük gerçekleşebilir. Ektopik gebelik geçiren bir kadının tekrar bu durumla karşılaşması göz ardı edilemeyecek bir olasılıktır. Teşhiste doğru zaman hayat kurtarır. Hasta kendiliğinden geçen ektopik gebelik durumunda belirtileri hafif geçirir. Ektopik hamilelik geçiren hastayı yakın takibe almak gerekir. Kandaki BetaHCG bulgularının tahlili düzenli yapılmalı ve değerler sıfıra düşene kadar beklenmelidir. Bu takip 1 hafta ile 10 gün arasında düzenli yapılmalıdır. Değerlerde bir düşüş olmazsa zaman kaybetmeden diğer yöntemlere başvurulması gerekir. 

Ektopik hamilelikte ilaç tedavisi

Hastanın fallop tüplerinde herhangi bir çatlama ya da patlaması gibi bir durum söz konusu değil ise yani iç kanamaya sebebiyet verecek bir durum yoksa bu yöntem uygulanır. Erken teşhis edilmiş durumlarda uygulanan bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle ileride yeniden anne olmak isteyen hastalarda kullanılan oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu yöntemde hastaya methotreksat adı verilen bazı kanser hastalıklarında kullanılan ilaç uygulanır. Bu ilaç ektopik gebelik vakalarında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Teşhis doğru zamanda yapıldıysa bu ilaç yüzde 85 başarılı sonuç verir. Kalan yüzde 15 lik olasılıkta ise geç kalınmıştır ve cerrahi müdahale gerekir. Methotreksat tedavisi yapılan hastaların Beta-HCG değerleri takip edilmelidir. Sonuçlar sıfıra düşene kadar takibe devam edilmelidir. Bu süreç 35 ile 40 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Bu yöntem hastanın yaşam kalitesini etkilemeyecek bir yöntem olduğundan oldukça fazla tercih edilir. Tüpün zarar görmemesini sağlar ve doğurganlığı korur.

İlaç tedavisi ile iyileşme süreci hastanın metabolizmasına ve oluşumun büyüklüğüne bağlı olarak 20 gün ile 30 gün arası değişmektedir.

Bu süreçte hastanın kaçıncı ayda olduğu belirlenmeli ve tedavinin dozu buna göre uygulanmalıdır. Aksi takdirde yanlış bir müdahale yapılmış olacaktır.

İlaç tedavisi hangi hastalar için uygun değildir?

  • Karın içerisinde iç kanama olan ve tekrar eden hastalarda
  • Ektopik gebelik kitlesinin 4 cm den büyük olması durumunda
  • Ektopik gebelik durumunda bebeğin kalp atışlarının tekrarı halinde 
  • HCG Değerinin 10.000 IU den yüksek olması durumunda
  • Emzirme döneminde olan hastalarda
  • Bağışıklık sisteminde bozukluk olan hastalarda
  • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında anormallik olan hastalarda
  • Akciğer ya da barsak hastalığı olanlarda
  • Kan veya kemik iliği hastalığı olanlarda
  • Alkol bağımlılığı olan hastalarda

Ektopik hamileliğin cerrahi tedavisi

Hasta her zaman ilaç tedavisi ile kurtulabilecek kadar şanslı olmayabilir. Tüp ameliyatı gereken durumlar ilaç tedavisinin işe yaramadığı veya tüpün zarar gördüğü durumlardır. Hastanın ameliyatı zamanında kabul etmesi hayati önem taşır. Rahim dışında döllenen yumurta tüpün genişleyip çatlamasına hatta yırtılmasına sebep olabilir. Bu durumda iç kanama başlar ve acilen cerrahi müdahale gerekir. Laporoskopik cerrahi de uygulanabileceği gibi eğer tüp zarar görmediyse tüpün korunması sağlanarak sadece döllenmiş olgunun alınması salpingostomi ameliyatı işlemi uygulanır. Tüp çatladığı yada yırtıldığı zaman tamamının alınması gerekir ve bu işleme salpenjektomi ameliyatı denir. Tekrar eden ektopik gebelik durumlarında bu işleme başvurulma olasılığı daha fazladır.

Dış gebelikte bitkisel ilaçlar fayda sağlar mı?

Günümüzde normal tıbbın çaresiz kaldığı durumlarda bile alternatif tıp imdadımıza yetişiyor. Dış gebelikte de durum farklı değil. Evde kolayca hazırlayacağınız kürler ile dış gebelikte hasar görmüş tüpü tedavi edebilir, ödemi yok edebilirsiniz. 

Dış gebelikte bitkisel tedavi kürleri

Dış gebeliğin olmaması veya tekrar etmemesi için alınabilecek önlemlerden biri de bitkisel kürlerdir. Aynı zamanda bu kürler dış gebeliği sonrası oluşan ödemi de attırmaya yardımcıdır.

İlk olarak brokoli kürü buna örnektir.15 gün boyunca aç karnına uygulanacak brokoli kürü dış gebelik bitkisel tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerindendir. Dış gebelik için şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilenleri brokoli ve testeredişli aslanpençesi bitkisidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle