Dış Gebelik Neden Olur? Dış Gebeliği Tekikleyen Etkenler Nelerdir?

Dış gebelik döllenmiş yumurtanın izlediği yolda önünün kesilmesi ile rahim dışında gelişimine devam etmesi durumudur. Peki dış gebeliği tetikleyen etkenler nelerdir? Ella dış gebeliğe neden olur mu? Aşılamada dış gebelik riski var mıdır?

Dış gebelik nedir? Neden olur?

Dış gebelik ya da bir diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında yerleşip gelişmesi durumudur. Genellikle tüplerde yerleşen yumurta burada gelişerek büyür. Gelişen yumurta tüpleri genişletir, çatlatabilir, hatta yırtabilir. Bu durum iç kanamaya sebebiyet vererek hayati riske sebep olur. Bu nedenle durumun ciddiyetinin bilincinde olunmalı ve tedavi için gecikilmemelidir. Dış gebelik kadınlarda yüzde 1 ihtimalle görülür ve bu kadınların yüzde doksan beşlik kısmında oluşum fallop tüpünde meydana gelir. Eğer teşhiste geç kalınmamış ise kürtaj ile bu duruma son verilebilir. İlerlemiş vakalarda ise çözüm cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale boyutuna gelen durumlarda hayati risk bulunur. Hastanın fallop tüplerinde meydana gelecek bir çatlama ya da yırtılma durumunda iç kanama olur. Bu iç kanamanın kontrol altına alınabilmesi için cerrahi müdahale şarttır. Ektopik gebeliğin bir kez görüldüğü hastalarda tekrar görülme oranı daha fazladır. Bu nedenle bir kez Ektopik gebelik geçirmiş olan hastanın çok daha dikkatli olması gerekir. Bunun dışında daha önce yumurtalık ameliyatı geçirmiş hastalarda da risk oldukça fazladır.

Özellikle enfeksiyon sonucu hasar almış yumurtalıkta tıkanmalar meydana gelebilir. Rahimdeki kitlelerde tüplerde bası yoluyla tıkanıklığa sebep olabilir. Hastada bu tarz şikayetler varsa gebelik şüphesi durumunda derhal jinekolojik muayeneye başvurulması gerekir.

Öncelikle β-hCG testi yapılmalı ve değerler kontrol edilmelidir. bunun dışında vajinal ultrason ile de kontrol yapılıp ektopik gebelik olup olmadığı tespit edilebilir. 

Ektopik hamilelik vakaları en çok kimlerde görülür?  

Dış gebelik nedenleri hastanın hikayesiyle doğru orantılıdır. Hastanın daha önceden geçirmiş olduğu operasyonlar kullanmış olduğu ilaçlar ve buna benzer faktörler riskleri tetiklemektedir. Bu nedenle hastanın hikayesinin iyi analiz edilmesi teşhis ve tedavide önemli rol oynar. Ektopik hamilelik genelde enfeksiyonlara maruz kalmış tüplerden kaynaklanır. Özellikle cinsel yolla bulaşmış enfeksiyonlar sonrasında görülme olasılığı oldukça fazladır. Bu enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına yol açar. Tıkanan tüplerde gerçekleşecek bir döllenme dış gebeliğin davetçisidir. Özellikle bu tip tüp iltihaplarını birden fazla geçiren hastalarda risk artmaktadır. Bunun dışında yumurtalık kistleri ve çikolata kistleri de ektopik hamileliği tetikleyen faktörlerdir. Aynı zamanda büyüyen miyomlar da tüplerde basıya sebep olacağından döl yatağının tıkanmasına ve ektopik hamilelik gelişmesine neden olur. Geçirilmiş başarısız tüp bağlama operasyonları sonrasında da riskler artmaktadır. Bunların yanında spiral gibi doğum kontrol yöntemlerinin oluşturacağı enfeksiyonlarda dış gebelik ihtimalini tetikleyebilir. Bunların yanı sıra bazı doğum kontrol hapları da ektopik gebeliği tetikleyebilir.

Başarısız bir doğum kontrol yöntemi ektopik gebelik ihtimalini arttıracaktır. Hastanın kısırlık tedavisi sonrasında gebe kalma durumu da ektopik hamilelik riskini tetikleyebilir. Geç kalınmış apandisit ameliyatı olan hastalarda risk altındadır. Meydana gelebilecek ektopik gebelik vakalarının önüne geçebilmek için risk altındaki  hastaların çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Hastalığı tetikleyen sebepleri bilmek ve önlem alıp düzenli kontrollere gitmek yüzde doksan ihtimali azaltacaktır. Bu bilinçte olmak, nedenleri bilmek ve meydana gelebilecek vakaları meydana gelmeden önlemini alarak bertaraf etmek çok önemlidir. 

Hastalığın meydana gelme ihtimali yüzde birdir ancak tetikleyen faktörlerin önemi göz ardı edilmemelidir. Bu tetikleyici etkenlere maruz kalan hastalar çok daha dikkatli olmalı olasılığın artarak hastalığın meydana gelebileceği unutulmamalıdır. 

Ella Ektopik gebeliğe neden olur mu?

Ektopik gebeliğin meydana gelmesinin bir diğer nedeni de başarısız doğum kontrol yöntemleridir. Ella yani ertesi gün hapı istenmeyen ilişkilerden veya korunmasız girilen ilişkilerden sonra kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Bu hapın ilk 72 saat içerisinde alınması gerekir. Aksi takdirde bu ilaç görevini tam anlamıyla yerine getiremez ve ektopik hamileliğe de sebebiyet verebilir. Dış gebeliğin nedenleri arasında kesin olarak gösterilmese de riskli faktörlerden biridir.  

Aşılamada Dış Gebelik Olur mu?

Aşılama işlemi öncelikle yumurtalıkların uyarılmasıyla yapılır. Bu uyarılma işlemi ya ağızdan alınacak bir hap yoluyla yada iğne yoluyla yapılır. Daha sonra döllendirilmiş yumurta anne adayına enjekte edilir. Bu işlem son yıllarda oldukça tercih edilmektedir. Bu yöntemde ektopik gebeliği tetikleyici herhangi bir bulgu gözlenmemiştir. Ancak tüplerdeki uyarılma başarılı olmazsa veya tüplerde doktorun gözüden kaçan bir anormallik varsa bu yöntem risk taşımaktadır. Bu nedenle bu yönteme başvurmadan önce tetkiklerin titizlikle yapılması gerekmektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle