Dış Gebelikler Ne Zaman Kendini Belli Eder ve Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

Dış gebelik ağrı ile birlikte erken dönemde fark edilmezse gitgide büyür. Tüplerin daha çok gerilmesine sebep olur, tüpler yırtılır ve patlayarak iç kanama meydana getirir.

Dış Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

Dış gebelik sorunu döllenen yumurtanın rahim içinin yerine rahimin dışında bir bölgeye tutunarak yerleşmesi halidir. Gebelik dönemlerinde dış gebelik sorunu yaklaşık olarak % 1 oranında gözlemlenir. Bu sorun gebeliğin erken dönemlerinde normal gebelik bulguları gibi kendini belli eder. Kan testinde gebelik bulguları, idrar testinde gebelik bulguları, göğüslerde hassasiyet ve regl gecikmesi ile ortaya çıkar. Bu belirtilerin hepsi hamile kalan bayanlarda da gözlemlenir. Dış gebelik sıkıntısında embriyo büyümeye başladıkça tüp gerilmesini sağlar. Bundan kaynaklı olarak da şiddetli düzeyde kasıklarda ve karın bölgesinde ağrılara sebebiyet verecektir. Bu sorun ağrı ile birlikte erken dönemde fark edilmezse gitgide büyür. Tüplerin daha çok gerilmesine sebep olur, tüpler yırtılır ve patlayarak iç kanama meydana getirir. Acil şekilde müdahale edilmediği durumlarda anne adaylarının ölümlerine bile sebep olabilir. Bundan kaynaklı olarak da regl gecikmesi yaşayan kişilerin ultrason ile muayene olmaları ve hamileliklerinin uzman hekim tarafından gözlemlenmesi gerekir. Dış gebelik sorunun hamilelikte en erken kaçıncı haftada anlaşılır, en erken 4 ila 8 haftalık bir sürede anlaşılır. Bu zaman dilimi içinde ultrason ile muayene olunması ve kan testlerinin yaptırılması gerekir. Erken zaman içinde fark edilen dış gebeliklerde erken müdahale yapılır.  Dış gebeliğe tıp dilinde ektopik gebelik adı da verilir. ektopik sorunun meydana gelmesinin nedenleri arasında;

  • Cinsel birliktelikler ile bulaşan hastalıkları
  • Pelvik bölgesinden geçirilen cerrahi operasyonlar
  • Tüplerin çevresinde meydana gelen yapışıklıklar
  • Eski dönemlerde ektopik hamilelik geçirilmesi
  • Tüplerin bağlanması ya da açılması ile alakalı ameliyatlar
  • Tüp bebek uygulamaları
  • Sigara kullanımının ve alkol içiminin fazla olması
  • Doğum kontrol ilaçlarının kullanılması
  • Rahimin içinde spiral kullanılması
  • Doğuştan gelen kusurlar yer alır.

Dış Gebeliğin Tehlikeleri Sinyalleri

B-HCG Seviyesi Tehlikesi

Hamilelik dönemlerinde regl gecikmesi tüm hamileliklerdeki ilk belirtidir. Yalnız ultrason desteği ile kesinin görülmemesi dış gebeliğin şüphesini uyandırır. Normal hamilelik süreçlerinde kan testlerinin seviyelerin 48 saat içinde 2 kat yükselmeler beklenir. Bu ektopik sorunlar olduğu zaman meydana gelmez. Rahimin içinden meydana gelen gebeliklerde vajinal ultrason desteği ile B-HCG değerleri 1500 seviyesindeyken, abdominal ultrason desteği ile 6000 ya da daha üstünde değerlerin var olduğu kesinlikle gözlemlenmelidir. Bu değerler gözlemlenmediği zaman laboratuvar testleri, fiziksel muayeneler, ultrason ile inceleme, laparaskopi ve küretaj tanı koyulması konusunda destek sağlar. Gebelik dönemlerin ilerleyen haftaların anne adaylarında şiddetli düzeyde karın ağrısı, kasık ağrısı, vajinal akıntılar, halsizlik ve baygınlık sorunları iç kanama ile birlikte meydana gelebilir. Yapılan tetkiklerin pozitif çıkması ve ultrason incelemesi ile karın bölgesinde kan saptanması tanı koymada oldukça yardımcıdır. Dış gebeliklerin erken dönemde fark edilmesi tüplerin hasar görmeden ilaç yardımı ile ya da kapalı cerrahi ile tedavi edilmesi olanağı sunar. Özellikle daha önceki dönemlerde bu sorunu yaşayan kişiler gebe kaldıklarında vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurmalıdır.

Ektopik gebeliklerden kaynaklı olarak tüpte yırtılma meydana gelmişse ve iç kanama sorunu başlamışsa anne adayının durumu oldukça acildir.

İç kanama durumlarında hastaya damar yolu açılır, gerekliyse kan transfüzyonu hazırlanır ve ameliyata alınır. Açık ya da kapalı uygulama ile tüplerde temizleme yapılarak kanamanın önüne geçilir. Genelde bu sorunu iç kanama şeklinde yaşayan anne adaylarında tüpler alınır. Bunun sebebi de tekrardan aynı sorunun meydana gelmemesidir. Zaten bir kere ektopik hamilelik geçiren anne adayları sonraki gebe kalma durumlarında çoğunlukla geç kalmadan kadın doğum uzmanına başvurur. Hamilelik süreçlerin en ince detayına kadar takip edilmesini isterler. Bu da oluşabilecek olan her türlü sıkıntıya erken dönem içinde müdahale şansı yaratır. Genel sağlık açısından da gerekli olan bir durumdur.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle