Dış Gebelik Sonlandırma Yöntemleri ve Aşamaları

Dış gebelik zamanında teşhis ve tedavi edilmezse annenin ölümüne bile yol açabilecek gayet ciddi ve tehlikeli bir durumdur. Peki dış gebelik nasıl sonlandırılır ve aşamaları nelerdir? Hangi yöntemler uygulanır?

Dış gebelik nedir nasıl tedavi edilir?

Dış gebelik yani bir diğer adıyla ektopik gebelik döllenmiş yumurtanın anne rahmine yolculuğu sırasında tıkanmış bir tüp veya kanal sebebiyle rahim dışında yerleşip gelişmesi durumudur. Zamanında müdahale edilmez ise yerleştiği tüp veya kanal içerisinde büyüyerek tüpün çatlamasına ya da yırtılmasına sebep olur. Bu durumda iç kanama başlar ve acil cerrahi müdahale gerekir. erken teşhiste en önemli yöntem vajinal ultrasonografidir. Kandaki beta HCG değerlerinde beklenen artış saptandığı halde rahim içerisinde gebelik kesesi görülmüyorsa dış gebelik teşhisi koyulur.

Dış gebelik teşhisinden sonra eğer kitle 4 cm yi geçmemişse annenin kendiliğinden düşük yapması beklenir veya ilaçla tedavi uygulanır. Eğer boyutu 4 cm yi geçmişse cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Zamanında müdahale edilmezse oluşum tüpü çatlatabilir hatta yırtabilir. Bu durumda tüpün tamamen alınması söz konusu olabilir. 

Erken döneminde uzman hekime başvurulmadığı takdirde fark edilmeyebilir. İlk belirtileri genellikle fetüsün yerleştiği bölgede şiddetli ağrı ve koyu kahve rengi akıntıdır. Kanama süresi ve miktarı normal adetten farklıdır. Genellikle daha uzun sürer ve dengesizdir. Kanama olsa da olmasa da şiddetli kasık ağrısı gözlenir. Bu ağrı genellikle fetüsün yerleştiği bölgede veya kasıkta görülür.

Dış gebelik ne zaman sonlandırılabilir?

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik kendiliğinden geçmediği durumlarda uzman tarafından müdahale ile sonlandırılır. Fark edilir edilmez hasta izlenmeye alınmalı ve takibi yapılmalıdır. Ne zaman fark edilirse edilsin tehlikeli bir durum olduğu unutulmamalıdır. Kendiliğinden geçmediği durumlarda uzman hekim gözetiminde ilaç tedavisi uygulanır. genellikle 4 haftaya kadar olan dış gebelik vakalarında ilaçla tedavi olumlu sonuç vermektedir. İlaçla tedavinin işe yaramadığı durumlarda cerrahi müdahale yapılır.

Dış Gebeliği Sonlandırma Yöntemleri 

Dış gebelik teşhis edildikten sonra boyutunun belirlenmesi için vajinal ultrasonografi uygulanır. Uzman hekim tarafında konulan tanı sonrası hasta gözlem ve müşahade altına alınır. Öncelikle bir süre emin olmak için Beta HCG testleri tekrarlanır. Değerler uzman tarafından değerlendirilir. Eğer tanı kesin ise tedavi aşamasına geçilir. Eğer oluşum 4 cm yi geçmemiş ise anne adayının kendiliğinden düşük yapması beklenir bu sürece bekleme ile tedavi yöntemi denir. Bu süreçte bekleme işe yaramazsa bası kanser ilaçları ile düşük yapılması sağlanır. Bu yöntemde işe yaramazsa cerrahi müdahaleye başvurulur.

Dış gebeliği sonlandırmanın üç yolu vardır. Bunlar bekleme tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahaledir.Çok gerekmedikçe cerrahi müdahale tercih edilmez. Cerrahi müdahaleye başvurulursa genelde tüp yırtılmış ve iç kanama başlamış demektir.

Bekleme tedavisi ile sonlandırma 

Bazı dış gebelik vakaları kendiliğinden yok olabilir fallop tüpleri tarafında emilebilir veya doğal yollarla düşebilir. Bekleme dönemine müsait hastalarda acil durumlara karşı bilinçlendirilerek bekleme tedavisi uygulanabilir. Bu hastalar için kandaki beta HCG düzeyleri iyi takip edilmelidir. Değerler tamamen düştüğünde ve normal bir kadında olması gereken seviyeye ulaştığında ektopik hamileliğin sonlandığı anlaşılır.

İlaçla sonlandırma

İlaçla gebeliği sonlandırmada bazı kanser ilaçları işe yaramaktadır ve hastanın ileride yeniden anne olabilmesi için en güvenilir yöntemdir. Bu yöntem karın içinde aktif kanama olmayan erken zamanda teşhis edilmiş ektopik gebelik vakalarında güvenle kullanılan bir yöntemdir. Yeniden anne olmak isteyecek hastalarda tüplere zarar gelmemesi için methotreksat adı verilen bir ilaç ile tedavi uygulanır. Bu ilaç bazı kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Doğru zamanda uygulandıysa yüzde 85 oranında başarı sağlanır. Eğer bu yöntem ile başarı sağlanamadıysa olgu düşük olamayacak kadar büyük demektir. Methotreksat verilen hastaların Beta HCG tahlilleri düzenli yapılır ve şeması çıkarılır. Değerler beklenen seyirde düşerse işlem başarılı demektir. Bu süreç 35 ile 40 gün arasını bulabilir. 

Cerrahi müdahale ile sonlandırma

Çoğunlukla laporoskopik cerrahi ile yapılan bu yöntemler ile hastanın iç kanaması durdurulur, zarar görmüş olan tüp alınır. Genellikle 4 cm yi geçen olgularda yerleştiği tüp veya kanal genişler, çatlar ya da yırtılır. Sonucunda iç kanama meydana gelir ve bu durum hasta için hayati risk taşımaktadır. Eğer olgu tüpe tamamen zarar vermediyse sadece fetüsün alınma durumuna salpingostomi işlemi denir. Ancak tüpte yırtılma meydana geldiyse veya hasar onarılamayacak düzeydeyse tüpünde alınması gerekir ve bu işleme salpenjektomi denir. Bu işlem sonrasında hastanın doğurganlık olasılığı azalır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle