Dış gebelik (Ektopik gebelik) kendiliğinden düşer mi?

Dış gebelik fetüsün rahim dışında bir alana yerleşmesi durumudur. Bu durum zamanında teşhis edilmezse tehlikeli olabilmektedir. Peki tedavi yöntemleri nelerdir? Kendiliğinden düşmesi mümkün müdür?

Ektopik gebelik belirtileri

Dış gebelik yani tıp dilinde ektopik gebelik döllenmiş yumurtanın anne karnında değilde fallop tüpünde veya anne karnına kadar olan yolculuğunda herhangi bir yerde tutunmasıyla meydana gelir. Dış gebeliğin normal doğumla sonuçlanması mümkün değildir. Bu nedenle vakit geçirilmeden sonlandırılması gerekir. Zamanında müdahale edilmezse tüp içinde bulunan kitle bulunduğu mıntıkayı genişletir, çatlatabilir hatta yırtıp iç kanamaya sebep olabilir. Bu nedenle ilk bulgular saptanır saptanmaz tedavi aşamasına geçilmelidir. 

Hastalığın ilk aşamalarında herhangi bir belirti gözlenmeyebilir veya gözlenen belirtilerin ektopik gebeliğe ait olduğu anlaşılamayabilir. Çünkü gözlenecek belirtiler normal gebelik ile benzerlik gösterir.

Normal gebeliğe ait olan belirtilerden mide bulantıları, adet gecikmesi, baş dönmesi ve buna benzer belirtiler dış gebeliğin ilk dönemlerinde görülür. Hatta çoğu zaman evde yapılan hamilelik testleri de pozitif sonuç verebilir ve yanıltıcı olabilir.

Nasıl teşhis edilir?

Teşhisi için öncelikle kandaki beta HCG değerlerine bakılır. Bu değerlerin 1500 mlU/ml den fazla olması gerekir. Daha sonra hasta takibe alınır ve iki günde bir bu testler yenilenerek değerler takip edilir. Normal bir gebelikte iki katına çıkması gereken değerler ektopik gebelik söz konusuysa daha düşük seyredecektir. Ektopik hamilelik vakalarında teşhis için kullanılan bir diğer yöntem de vajinal ultrasonografidir. Bu yöntem ile rahim içinde bebeğin gebelik kesesinin olmadığı tespit edilir. İlerlemiş vakalarda nadiren de olsa bebeğin yerleştiği yer görüntülenir ve bebeğin kalp atışları alınabilir. Fetüsün çok büyüdüğü durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur. Genelikle laporoskopik cerrahiyle yapılan bu işlem 40-45 dakika kadar sürmektedir.

Kendiliğinde düşmesi mümkün müdür?

Tedavide en önemli aşama beklemedir. Genelde teşhisten sonra bir hafta on gün kadar kendiliğinden düşme olasılığına karşın hasta bekletilir. Çünkü ektopik hamilelik vakalarının çoğu ilk adet döneminden sonraki dönemde kendiliğinden düşer.

Bebeğin kendiliğinden düşmesinin beklenerek tedavi edildiği durumlara bekleme tedavisi denir. Her hastanın bünyesi farklı olduğundan bu olguyu vücuttan atma süresi de farklılık göstermektedir.

En sağlıklısı budur ancak her vaka bu kadarşanslı olmayabilir. Eğer bebek düşmeyecek kadar büyümüşse ilaç tedavisi uygulanır.Bazı kanser hastalıklarında da uygulanan bu ilaç oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Bu ilaç ile bebeğin düşmesi sağlanır. Daha sonra parça alınır ve alınan parça patolojiye gönderilir. Burada amaç düşürülen parçanın bir döllenme mi yoksa başka bir şey mi olduğunun anlaşılmasıdır. Hamilelik olgusunun kendiliğinden sonuçlanması anne sağlığının korunabilmesi için çok önemlidir. Bazen kendiliğinden bazen de ilaç tedavisi ile düşürülen ve sonlandırılan hamilelik durumundan düşen parçalar kürtajla alınır ve rahim içi temizlenir.

Hastanın değerleri düşükten sonrada takip edilmeye devam edilir. Değerlerin tamamen normale dönmesi 10 ile 15 günü bulabilir. Bu dönemde hastanın sağlığına çok dikkat etmesi gerekir. Kürtaj sonrası kan kaybedeceğinden bol bol kan yapıcı gıdalar tüketmesi gerekir. Dikkatli bakılırsa kısa sürede sağlığına kavuşacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle