Dış gebelik kaçıncı haftada belirtilerini göstermeye başlar ve belli olur?

Dış gebelik ne kadar erken teşhis edilirse hastanın sağlığı için o kadar iyidir. Geç teşhislerde hayati risk ortaya çıkmaktadır. Peki dış gebelik ne zaman belli olur? Kaçıncı ayda belirtiler kendini göstermeye başlar?

Dış gebeliğin teşhisi

Dış gebelik yani bir diğer adıyla ektopik gebelik döllenmiş yumurtanın anne rahmine doğru izlediği yolda karşısına çıkan bir tıkanıklık veya daralma sonucunda yolculuğunu tamamlayamaması sonucu daralmanın yada tıkanıklığın olduğu bir yerde yerleşip gelişimine devam etmesi durumudur. Bu oluşum kendiliğinden de geçebileceği gibi cerrahi müdahaleyi gerektircek sonuçlarda doğurabilir. Bu vakalarda erken teşhis çok önemlidir. Kanda yapılan Beta HCG hormonu testleriyle veya vajinal ultrasonografi yöntemiyle teşhis edilir.

Zaman zaman hastada görülen kasıktaki bıçak saplanır gibi ağrılar ve bilinç kayıpları ektopik gebelik şüphesi doğurur. Kandaki Beta HCG değerlerindeki artışın da beklenenin altında seyretmesi ektopik gebelik teşhisini kolaylaştırır. İki günde bir yapılan Beta HCG testleri ile hastanın durumu gözlenir ve teşhis koyulur. Bu yöntem genelde ilk aşamadaki dış gebelik vakalarında uygulanır. Vajinal ultrasonografide teşhiste en önemli olgulardan biridir.

Dış gebelik kaç haftada belli olur?

Eğer gebeliğin ilk dönemleri doktor gözetiminde geçirilmediyse ektopik hamileliğin anne tarafından fark edilememesi çok normaldir. Çünkü  normal gebelikle hemen hemen aynı belirtiler görülür. Örneğin; mide bulantıları, halsizlik, uyuklama hali, evde yapılan gebelik testlerinin pozitif sonuç vermesi ve buna benzer bir çok belirti normal bir hamilelik geçirdiğini anneye düşündürebilir. Ancak Karın alt bölgesindeki ağrılar ve adet kanamasına benzer ama düzensiz kanamalar hiç de normal değildir. Bu belirtiler ektopik gebeliğin habercisidir ve ilk 4 ile 10 hafta arasında kendini göstermeye başlar. 

Ektopik hamilelik çoğu zaman bir sonraki adet döneminde yumurtalıklardaki tıkanıklık açılırsa düşük ile sonuçlanır ve hasta kurtulur. Rahim içinde kalan parçalar kürtaj ile temizlenir ve hasta taburcu edilir.

Dış gebelik zamanında teşhis edilemezse fetüs burada büyür bulunduğu tüpü veya kanalı genişletir, çatatabilir hatta yırtabilir. Belirtileri çoğu zaman normal gebeliğe benzese de dikkatli olunduğunda farklı yönleri olduğu da gözlenebilir. Doğru zamanda teşhis edilirse hastaya ciddi zararlar vermeden tedavi edilebilir. 

Ektopik hamilelik vakalarında belirtiler genellikle normal gebelikteki gibi 4. ile 10. hafta arasında boy göstermeye başlar. 10. haftayı geçen teşhislerde durum oldukça tehlikeli bir hal almış demektir.

Dış gebelikte en önemli belirti karın ağrısıdır. Alt karın bölgesinde zaman zaman bıçak saplanır gibi ağrılar saptanır. Bu durum gebeliğin bu bölgeyi deforme etmeye başladığının göstergesidir. 

Eğer ektopik gebelik henüz yumurtalığa zarar verecek boyutta değilse ve erken saptanmışsa ilaç ile tedavisi mümkündür. Ancak hastalık ilerlemiş ise ve yumurtalıkları yırtıp iç kanamaya sebep olmuşsa veya oluşum içeride düşük yaptırılamayacak kadar büyümüşse cerrahi müdahale şarttır. Unutulmamalıdır ki bu durum ölümle dahi sonuçlanabilcek gayet ciddi bir durumdur ve ihmal edilmemelidir.

Ektopik hamilelik nasıl teşhis edilir?

Ektopilk hamileliğin teşhisinde en önemli bulgu şiddetli kasık ağrılarıdır. Hamilelik durumunun kendiliğinden geçmediği ve ilerlediği durumlarda vajinal kanamalar ve şiddetli halsizlik baş gösterir. Yine sıkça görülen bir diğer belirti de omuz, bacak ve bel ağrılarıdır. Omuz ağrılarının sebebi bebeğin yerleştiği bölgenin yırtılmasıyla oluşan kanamaların batın bölgesine oradan sonrada diyaframa bası yapmasıdır. Bu durum oldukça ciddidir ve hayati tehlikeye neden olur. Bu nedenle bu belirtiler görülür görülmez derhal doktora başvurulmalıdır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle