Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası Kanama Olur mu ? Olursa Sebepleri Nelerdir?

Dış gebelik ameliyatı sonrası kanamalar meydana gelebilir ama hayati riski çoğaltacak kadar bulunmamaktadır. Eğer doktorunuzun kontrolünden istenilen süreden önce çıkarsanız bu sizin açınızdan iyi olmamakla birlikte hayati risklere yol açabilir.

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası Kanama

Dış gebelik tedavisi esnasında hasta eğer ciddi anlamda kan kaybetmiş ise bu durum ameliyat sonrasında  da bazı olumsuzluklara yol açacaktır. Eğer ameliyat esnasında rahim yolları ve vajinanın iç kısımlarında ki dokular çok fazla zarar görmüşse şayet bu hasta bakımından iyi olmamakla birlikte ana rahimden taşan yumurtların da vermiş olduğu baskı ile hasta çok huzursuz ve rahatsız olmaya devam etmektedir. Ana rahimde ki döllenmeden kaynaklı olan kanamalar hasta ameliyat olduktan sonrada belirli bir süre devam etmektedir. Hastanın vajinal kısımlarında ki kanamalarda ve adet dönemlerinde ki kanamalar normal adet dönemlerinden fazla olmakla birlikte. Hastayı da ciddi ağrı ve bulantılar ile  baş başa bırakmaktadır. Bu kanamaların neden oluş şekilleri ve bazı şartları vardır. Bu şartlar kadınlar arasında ve ameliyatlar esnasında ciddi sağlık faktörlerini doğrudan etkileyerek hastanın ameliyat sonrası durumunu da belirlemektedir.

Eğer ameliyat esnasında çok kanamanız oldu ise ve ameliyattan çıktıktan sonrada bu kanama aralıksız devam ediyor ise, hayatınız tamamen riske girmekle karşı karşıya kalmış demektir. Ameliyatınız bittikten sonra kesinlikle bizzat ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuz sizinle yakından ilgilenmeli ve ameliyatın gidişatını iyi seyir etmelidir. Aksi takdirde hem kendisinin hem sizin hemde sağlığınızın durumu iyiye gitmeyebilir. Normal gebelik tedavisi esnasında kanamalar pek çok olmamakla birlikte bu kanaların tedavisi ameliyat esnasında meydana gelir ve tedavisi hemen yapılmayan iç durumlarda hasta hayatı riske girmektedir.

Kanama Ne zaman Başlar ve Ne zaman Biter

Kanamanız ameliyat esnasında olması çok normaldir. Ama her kanamanın da bir sınırı vardır, eğer o sınır her bireyde aşılırsa bu diğer sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Bu yol açılan diğer sağlık sorunlarını başlı başına sıralamak gerekirse şu şekilde size karşılaşacağınız sorunları anlatabilirim.

  • Kanama ameliyat esnasında başlar ve normal bir şekilde ara ara olmazsa kalbe zarar verir
  • kan yetmezliği meydana gelerek kan akışının zayıflaması karaciğeri yavaşlatır
  • Kan renginiz normalden farklı ise vajinal bölgede bir sorunun meydana gelmeye başlamıştır
  • Eğer hiç kanamanız olmuyorsa buda normal değildir ve ters giden bir şeyler vardır
  • Kalp atışlarınız kanamaya bağlı olarak yavaşlayabilir. İğne ile damar yollarına ilaç verilmelidir
  • Kalbe verilen rahatsızlık solunum ve diğer yollarında tıkanmasına neden olabilir
  • Geç müdahale edildiği takdirde ya sizi ya da bazı organların işlevini kaybettiğini görürsünüz

Yukarıda belirtilen maddelerin hepsi tamamen sizin sağlığınızı riske atacak ve önceden önlemleri alınması gereken durumlardır.

Ameliyat Sonrası Kanama Devam Eder mi?

Ameliyat sonrasında kanama genellikle çok az olmakla birlikte bu tamamen hastanın ameliyat esnasında yapılan müdahalelerine bağlı olarak belirlenir ve o sürece göre hastanın nelerle karşılaşacağı hastaya bildirilir.

Kanamalar genellikle hasta yaşı ve ameliyat geç kalınıp kalınmadığı ile alakalı olmakla birlikte, eğer hasta genç ve erken müdahale edilmiş ise ameliyat sonrasında hiçbir sorun yaşamadan iyileşme sürecine girebilir ama hasta orta yaş ve üstünde ise kısa kısa kanamalar meydana gelerek buda hastaya ağru ve bulantı olarak geri dönüş sağlamaktadır

Kanamaların oluşmasında ki sebeplerin başında genellikle adet kanamaları ve ameliyat öncesi ve sonrası kaybedilen kan miktarını ne kadar karşılamaya çalışsa da hastanın vücut direncinin düşmesiyle birlikte hastaya ameliyat zamanın da ve ameliyattan çıkınca ek kan takviyesi yapılması bu durumu bir nebze olsun önlemektedir.

Kanamalar Devam Ederse Sebepleri Neler Olabilir

Kanamalar da tedavisi  devam etmeyecek diye bir durum söz konusu değil. Dış gebelik sonrası adet kanaması tabi ki olacaktır. Eğer vajinal bölgeye iğne ile kan enjekte edilmiş ise bu sağlık durumunuzla alakalı iyi bir şey olmaktadır. Eğer vajinal bölgeden daha önce doğum yapılmış ise veya bir operasyon geçirilmiş ise en ufak ani hareket ve yanlış davranış sonucunda da kanamalar meydana gelmektedir. Daha önce doğum yapan kadınların ve bir çok bireyin kanamaları meydana gelmektedir. Panik ve heyacan yapmanıza hiç gerek yok bu durum anlık olarak gerilme, kasılma ve sertleşme ile birlikte başlar ve oturma pozisyonunuzu değiştirdiğiniz takdirde tekrar düzelme göstermektedir. Ama bununda öncesinde eğer vajinanız da daha önceden bir estetik iç ve dış dudak gerdirme ameliyatı olduysanız şayet bu sizi ciddi anlamda rahatsız edecek ve günde sık sık kanamalar sebep olacaktır. Bu durum için doktorunuzdan bir ricada bulunarak ameliyat bitiminden sonra onun gözetimi altında belirli bir süre daha kalmayı talep ediniz ve rahatsızlığınızı dile getiriniz. Günlük kanamaların dışında adet kanamaları da meydana gelmektedir. Burum karşısında telaş yapmamanızı ve geçici bir durum olduğunu bildirmek isterim. Adet kanamaları günlük hayatta olan bir durum olduğu içim diğer kanamalarda ise doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları kullanarak kanamayı kontrol altına alabilirsiniz. Ameliyattan sonra iğneden korkan hastalar gebelik öncesinde ve sonrasında ki tedavisi gibi uyutularak işlemleri yapılmalıdır. Gebelik esnasın da hastalar çok gergin olmakla normal tedavisi gerçekleşecek vajinal bölgeye de zarar vermektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle